تبیان، دستیار زندگی
دوران عظیم یخبندان یا عصر یخ،هنگامی اتفاق افتاد که توده عظیمی از یخ از سمت شمال بتدریج به طرف جنوب سرازیر شده و قسمتهای زیادی از جهان را پوشانید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در عصر یخبندان چه اتفاقی برای حیوانات رخ داد؟

در عصر یخبندان چه اتفاقی برای حیوانات رخ داد؟

دوران عظیم یخبندان یا عصر یخ،هنگامی اتفاق افتاد که توده عظیمی از یخ از سمت شمال بتدریج به طرف جنوب سرازیر شده و قسمت های زیادی از جهان را پوشانید. توده یخ آمریکای شمالی را فرا گرفت و توده ای نیز بطرف اروپای شمالی آمده و تا سیبری باختری را پوشاند.

چه وقت این واقعه اتفاق افتاد؟

تصور می شود که تقریباً در 1.000.000 سال پیش شروع شد.

چه موقع پایان یافت؟

در بعضی از جاهای اروپا ممکن است که فقط در چند هزار سال پیش خاتمه یافته باشد ولی در برخی قسمت های جهان در حقیقت هنوز پایان نیافته است؛ دوران یخبندان هنوز در قطب جنوب و گرین لند باقی است. میلیون ها میل مربع از سرزمین های اروپای مرکزی در زیر ورقه عظیمی از یخ که تا لندن، رومانی و انتهای نواحی جنوبی روسیه امتداد می یافت مدفون گردید.

وقتی که دوران یخبندان فرا رسید، حیوانات قطب شمال کره زمین در حالی که پیشاپیش این توده های یخ بودند، بطرف جنوب مهاجرت کردند. ولی حیواناتی که نمی توانستند در مقابل شرایط محیط جدید و سردتر پایداری کنند. مجبور شدند که یا به مناطق گرمتر رفته یا از بین بروند.

از این حیوانات وحشی بومی در حال حاضر فقط در آمریکا یافت می شوند که خود بقایای معدودی از انواع و اقسام حیوانات عظیم الجثه وحشی را تشکیل می دهند که قبل از دوران یخبندان می زیسته اند. البته، انسان قادر بود که زندگی خود را با شرایط آب و هوای سردتر وفق دهد. این کار محتملاً به انسان کمک کرد تا استعداد خود را بکار اندازد و به علاوه شرایط دشوار زندگی باعث شد که انسان از مغز و نبوغ خود کمک گرفته و بحیات ادامه دهد. نباتات هم با شروع یخبندان و حرکت یخ ها، بطرف جنوب منتقل گردیده و هنگامی که یخ ها ذوب گردید مجدداً نقل مکان کرده اند.

ولی انواع زیادی از درختان و نباتات از بین رفتند. محققان استرالیایی معتقدند، برخورد یك شهاب سنگ عظیم در 2.5 میلیون سال قبل احتمالا باعث وقوع یك سونامی گسترده و فرو رفتن زمین در عصر یخبندان شده است. بر اساس ادعای محققان دانشگاه نیو ساوت ولز یك شهاب سنگ باستانی به قطر بیش از 1.5 كیلومتر در آب های عمیق اقیانوس آرام سقوط كرده و باعث بروز سونامی گسترده و تغییرات اساسی در سیستم آب و هوایی كل زمین شده است.

«جیمز گاف» رئیس مركز تحقیقات سونامی استرالیا-اقیانوس آرام و سرپرست تیم تحقیقاتی تأكید می كند: این برخورد تنها برخورد شناخته شده در آب های عمیق اقیانوس بوده كه بدلیل نبود دهانه برخوردی آشكار، چندان مورد توجه قرار نگرفته است .

«گاف» خاطرنشان می كند: تصور كنید چیزی به اندازه یك كوه كوچك با سرعت بسیار زیاد به اعماق اقیانوس آرام، جایی میان شیلی و قطب جنوب اصابت كرده است ؛ اگرچه بخش زیادی از انرژی حاصل از این برخورد توسط زمین جذب می شود، اما امواج غول پیكری به طول صدها متر در اقیانوس شكل گرفته و سونامی گسترده ای مناطق ساحلی را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گفته محققان، ذخایر زمین شناسی در شیلی، قطب جنوب، استرالیا و دیگر مناطق نزدیك اقیانوس، شواهدی از بروز تغییرات آب و هوایی ناشی از یك طغیان مگا سونامی را نشان می دهد. همچنین مقادیر عظیمی از بخار آب، گوگرد و غبار در اثر برخورد شهاب سنگ وارد جو زمین شده است؛ با توجه به اینكه زمین در 2.5 میلیون سال قبل در فاز خنك شدن تدریجی قرار داشته، این برخورد احتمالا باعث سرعت بخشیدن به فرایند خنك شدن و شروع عصر یخبندان شده است .

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.