تبیان، دستیار زندگی
سوزش سردل اگر گهگاه رخ دهد و دائمی نباشد، مشکل خاصی نیست، اما شکل مزمن این حالت که به آن بیماری ریفلاکس معده- مری یا برگشت اسید معده به مری می گویند اگر درمان نشود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطرات برگشت اسید معده به مری

سوزش سردل اگر گهگاه رخ دهد و دائمی نباشد، مشکل خاصی نیست، اما شکل مزمن این حالت که به آن بیماری ریفلاکس معده- مری یا برگشت اسید معده به مری می گویند اگر درمان نشود، می تواند خطراتی برای سلامتی در پی داشته باشد. در این مطلب به شما می گوییم که چرا لازم است بعد از تشخیص این بیماری، به دنبال درمان آن باشید.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
برگشت اسید معده به مری

التهاب مری

بیماری ریفلاکس اسید معده به مری، زمانی روی می دهد که اسید معده به سمت مری بالا آمده و مخاط این ارگان را تحریک کرده و آسیب بزند. تحریک مخاط مری منجر به التهابی می شود که به آن ازوفاژیت esophagitis یا التهاب مری می گویند.

این بیماری، بلعیدن و قورت دادن غذا را بسیار دشوار می کند. این بیماری همچنین می تواند باعث سرفه مزمن، گلودرد و دورگه شدن صدا شود. التهاب مری آزاردهنده بوده و دردناک بودن آن بستگی به شدت بیماری دارد. التهاب مری ممکن است منجر به زخم مری یا نابودی آن شود.

مشکلات تنفسی

ریفلاکس اسید معده به مری می تواند انواع بیماری های تنفسی را ایجاد نماید، مانند آسم و ذات الریه. این بیماری باعث مشکلاتی در تنفس، تنگی نفس و فشارخون پایین می شود. داروهای درمان این بیماری عوارض مخصوص خودشان را دارند. این داروها خطر ذات الریه را افزایش داده و رشد باکتریایی را بیشتر می نمایند.

زخم مری

وقتی اسید معده از مخاط مری عبور می کند، بافت های نرم مری در معرض اسید قرار می گیرند و زخم های دردناکی ایجاد می شود. زخم های مری دلیل خون بالا آوردن و یا مشاهده رگه های خون در مدفوع این بیماران می باشد.

اگر ریفلاکس معده سال ها درمان نشده رها شود، موجب سرطان مری می شود

اگر در مدفوع تان خون دیدید یا خون بالا آوردید، به پزشک تان اطلاع دهید.

او با استفاده از آندوسکوپی، مری و معده و روده تان را بررسی کرده و نقاط زخم را مشخص می کند.

مری بارت

ریفلاکس درمان نشده می تواند موجب جهش سلولی و ضایعات پیش سرطانی در سلول های مری شود. این بیماری مری بارت نام دارد و متاسفانه تشخیص آن هم دشوار است، زیرا علامتی ندارد.

با این وجود، پزشک می تواند به وسیله آندوسکوپی، این بیماری را تشخیص دهد. نکته اینجاست که مری بارت می تواند پیشرفت کرده و به سرطان مری تبدیل شود که اغلب مرگبار است.

سرطان مری

اگر ریفلاکس معده سال ها درمان نشده رها شود، موجب سرطان مری می شود. علت بروز سرطان مری به غیر از ریفلاکس، می تواند تغذیه نامناسب، مصرف زیاد الکل و سیگار نیز باشد. علائم سرطان مری شامل کاهش وزن سریع، خونریزی گوارشی و مشکل در بلع غذا باشد.

به گفته پزشکان، اگر سن شما بالای 50 سال است و سال هاست ریفلاکس مزمن دارید و وزن کم می کنید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تنگی مری

اگر التهاب مری سال ها بدون درمان رها شود، بافت های زخمی شروع به شکل گیری در درون مری می کنند. با انباشته شدن زخم ها در مری، دهانه مری شروع به تنگ شدن می کند. این بیماری تنگی مری نام دارد.

تنگی مری می تواند بلع و قورت دادن را سخت و دردناک نماید. در برخی موارد، تکه های غذا ممکن است در این زخم ها گیر کرده و موجب خفگی شود. بیمار ممکن است به دلیل این زخم ها کاهش وزن چشمگیری داشته باشد و تمام زندگیش تحت تاثیر قرار بگیرد.

خوشبختانه تنگی مری قابل درمان است. پزشک، می تواند مری را بکشد و بازش کند تا تنگی آن کمتر شود. این پروسه درمانی معمولا باید تکرار شود. اما  اگر تحت درمان با داروهای مهارکننده اسید معده باشید، امکان عود تنگی مری بسیار کمتر می شود.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.