وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با گسترش ابزارهای ارتباطی، روابط بین افراد و خانواده ها دگرگون شده است. در گذشته، در یک مهمانی خانوادگی همه مشغول گفت و گو درباره مسائل پیرامون و یا احوال یکدیگر بودند، ولی امروزه هر کسی، از پیر و جوان گرفته، تا کودک و خردسال و حتی زنان خانه دار سر...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسیم گوهری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطرات ابزارهای ارتباطی

خطرات ابزارهای ارتباطی

در گذشته که تکنولوژی به اندازه زمان حال پیشرفت نکرده بود، ارتباطات شکل صمیمانه تری داشت و افراد برای با خبر شدن از حال یکدیگر با هم رفت و آمد می کردند. ولی امروزه با گسترش ابزارهای ارتباطی،  روابط بین افراد و خانواده ها دگرگون شده است. در گذشته، در یک مهمانی خانوادگی همه مشغول گفت و گو درباره مسائل پیرامون و یا احوال یکدیگر بودند، ولی امروزه هر کسی، از پیر و جوان گرفته، تا کودک و خردسال و حتی زنان خانه دار سرگرم دنیای مجازی و کار با گوشی های هوشمند و تبلت هستند.

با گسترش تکنولوژی به مرور ارتباطات نیز گسترده شدند و ابزارهای ارتباطی جدیدی به بازار آمدند. هر روز به تعداد این ابزارها و امکانات آن ها اضافه می شود.
از طرفی با گسترش دنیای مجازی و شبکه های اینترنتی نیز، فرصتی در اختیار همگان قرار گرفته است تا بتواند با یکدیگر در هر نقطه از دنیا ارتباط برقرار کنند. این گسترش ارتباطات در عین اینکه فرصت ها و امکاناتی را در اختیار ما قرار داده است، ولی خطراتی نیز دارد که باید با آگاهی از این خطرات، خودتان را در فضای مجازی ایمن نگاه دارید، تا از فاش شدن اطلاعات و سواستفاده از اطلاعات و حریم شخصی خود جلوگیری کنید.

در چند سال گذشته استفاده از اینترنت در جوامع گسترش یافت تا اینکه در کشوری همچون ایران طی مدت زمان کمتر از 10 سال به راحتی در هر خانه ای یک رایانه متصل به اینترنت و برای هر عضو خانواده  یک گوشی و یک سیم کارت تلفن همراه در دسترس قرار گرفته است.
ساده و رایگان بودن ابزارهای ارتباطی باعث محبوبیت آن ها شده است. نرم افزارهای گوناگونی که امکان ارسال عکس و فیلم و نوشته و فایل های گوناگونی را در اختیار شما قرار می دهند و شما می توانید با طیف گسترده ای از انسان ها در هرجای دنیا ارتباط صوتی و تصویری برقرار کنید.

رایانه ، اینترنت :
یکی از ابزارهای کارامد دنیای امروز رایانه است که هر کس با هر سنی و دانشی را به سمت خود جذب می کند. امروزه کمتر خانه ای را می توان یافت که رایانه در آن وجود نداشته باشد.  سهولت دسترسی به اینترنت باعث شده است که هرکسی کنجکاو شود و وارد دنیای بی پایان اینترنت شود. ورود به سایت های غیر اخلاقی، اتاق های گفتگو ( چت ) و بحث های متفاوت توسط افراد باعث می شود تا کودک به علت کنجکاوی ، نوجوان و جوان به علت گرایشات جنسی ولذت طلبی چنانچه در دام افراد سودجو یا افراد بی هویتی که به منظور و هدف انحرافات اخلاقی در چت روم ها یا در سایت های مختلف فعالیت می کنند ، قرار بگیرند در ادامه این مسیر کم کم راه بازگشت را از دست می دهند .

خطرات ابزارهای ارتباطی

تلفن همراه :
وجود نرم افزارهای ارتباطی گوناگون و سادگی استفاده از آن ها، رشد روز افزون اپلیکیشن های مختلف باعث شده تا تلفن همراه به یکی از محبوب ترین و ضروری ترین وسایل شخصی هر فردی تبدیل شود. ممکن است شما در گروه های مختلفی عضو باشید و اطلاعات زیادی را برای دیگران ارسال کنید. اما خوب است بدانید چیزی که شما در دنیای مجازی منتشر کرده اید، هیچگاه پاک نخواهد شد. بنابراین هشدارهای پلیس را جدی گرفته و از انتشار عکس ها و فیلم های خصوصی و خانوادگی در فضای مجازی خودداری کنید.

به اینترنت زمان خاصی را اختصاص دهید
سعی کنید برای دنیای مجازی و استفاده از اینترنت وقت خاصی را قرار دهید. اجازه ندهید که اینترنت کل وقت شما را پر کند و مانع درس خواندن، وقت گذرانی با خانواده، ورزش و یا فعالیت های دیگر شما در اوقات فراغت شود. برای خود قانون بگذارید و استفاده از اینترنت و اینترنت همراه را به زمان معینی اختصاص دهید تا ناخواسته غرق در دنیای مجازی و جذابیت های کاذب آن نشوید و سلامت روح خود را نادیده گرفته و روابط اجتماعی سالم خود را تحت تاثیر قرار دهید.

حساب های کاربری بی نام و نشان
افراد زیادی در دنیای مجازی هستند که چندین حساب کاربری و جعلی دارند و هویت دقیق آن ها مشخص نیست. درباره این افراد و حساب های کاربری که آن ها را نمی شناسید و یا تصویر واضحی ندارند با دقت رفتار کنید و هرکسی را به لیست دوستان خود اضافه نکنید.

تجارت مجازی
یکی دیگر از دستاوردهای دنیای مجازی تجارت الکترونیکی است. هرچند فروشگاه های اینترنتی گوناگونی راه اندازی شده اند و بعضی از آن ها بسیار مفید و کاربردی نیز هستند، ولی در این میان افراد سودجو نیز وجود دارند که با فروش محصولات بی استفاده و گران و تبلیغ دروغین درباره آن ها شما را ترغیب به خرید می کنند. در برخی از این فروشگاه های اینترنتی محصولی به فروش نمی رسد، شما بعد از ارسال پول متوجه می شوید که پای یک دزدی اینترنتی در میان بوده است.

خطرات ابزارهای ارتباطی

ابزارهای ارتباطی و هویت
برخی از جامعه شناسان معتقد هستند که امروزه شبکه های اجتماعی و ابزارهای نوین ارتباطی هویت افراد را در معرض خطر جدی قرار داده اند. گسترش گروه های مجازی باعث شده تا شما بتوانید با افراد گوناگون که دارای طیف گسترده ای از عقاید و تفکرات سیاسی، مذهبی، اعتقادی و ... هستند آشنا شوید. گاهی عضویت در چنین گروه هایی و یا بحث با این افراد می تواند تاثیر جدی در باورهای شما داشته باشد. باید بدانید که برخی از این گروه ها کاملا هدف دار هستند و با نیت جذب نوجوانان و جوانان به سمت خود و تغییر افکار آن ها با شما وارد بحث می شوند. در برخورد با این افراد آگاه باشید و سعی کنید با مطالعه و پرسش و تحقیق به حقیقت دست پیدا کنید.

ارتباط از طریق فناوری، هیچ فرقی با گفت و گوی حضوری با یک فرد غریبه و ناشناس در خیابان ندارد، رعایت اخلاق و ادب در محیط های اجتماعی تلفن های هوشمند نیز الزامی  می باشد. بنابراین ندیدن افراد در شبکه های اجتماعی نباید دلیلی برای رعایت نکردن ادب باشد. طبیعتا همه افراد به لحاظ اخلاقی و روانی سالم نیستند و از این ابزارها استفاده صحیح نمی کنند . بنابراین می بایست عضو گروه هایی شد که رعایت مسائل اخلاقی و اعتقادی از الزامات آن ها به شمار می رود.

به سلامت جسم خود توجه کنید.
باید بدانید که یکی از آفات دنیای مجازی نشستن طولانی مدت مقابل رایانه و یا در دست داشتن تلفن همراه به مدت طولانی است. نباید به منظور صرف زمان بیشتری در این شبکه های اجتماعی از سلامت جسم خود غافل شوید. بنابراین باید توجه داشته باشید که فاصله خود را تا صفحه رایانه حفظ کنید، زیرا تشعشعات ناشی از امواج صفحات دیجیتالی بر روی چشم و سیستم عصبی، تأثیر منفی دارد.
سعی کنید هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید تا ستون فقرات و عضلات شما کمی استراحت بکند.هنگام نشستن و کار کردن با رایانه به وضعیت بدنی خود توجه کنید و سعی کنید تا غوز نکنید.

خطرات ابزارهای ارتباطی

امنیت اطلاعات در دنیای مجازی
اگر  وارد صفحات شبکه های مجازی و پست الکترونیک می شوید، توجه کنید تا رمز عبور ساده و قابل حدس زدن را انتخاب نکنید و همواره خروج امن داشته باشید. به خاطر داشته باشید که رمز عبور خود را به کسی نگویید و جایی نیز یادداشت نکنید.

روی لینک های ناشناس که برای شما ارسال می شود کلیک نکنید. زیرا بسیاری از آن ها را هکرهایی می فرستند که قصد هک کردن حساب کاربری شما و دزدیدن اطلاعات شما را دارند.
سعی کنید با رعایت مواردی که گفته شد حضوری امن و مفید در دنیای مجازی داشته باشید و همواره به خاطر داشته باشید که ارتباطات مجازی نباید ارتباطات واقعی شما را تحت تاثیر قرار دهید.

مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: نسیم گوهری

تنظیم: مرجان سلیمانیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین