تبیان، دستیار زندگی
افراد شناخته شده ای که رد صلاحیت شدند، باید افرادی که نامدار نیستند را به جامعه معرفی کنند تا در انتخابات پیروز شوند، همان طور که بنده بعد از رد صلاحیتم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردم و ظرف یک هفته آقای دکتر روحانی که دارای 3 درصد رأی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان

افراد شناخته شده ای که رد صلاحیت شدند، باید افرادی که نامدار نیستند را به جامعه معرفی کنند تا در انتخابات پیروز شوند، همان طور که بنده بعد از رد صلاحیتم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردم و ظرف یک هفته آقای دکتر روحانی که دارای 3 درصد رأی بیشتر نبود به بالای 50 درصد رأی رسید.

بخش سیاست تبیان
هاشمی

افراد شناخته شده ای که رد صلاحیت شدند، باید افرادی که نامدار نیستند را به جامعه معرفی کنند تا در انتخابات پیروز شوند، همان طور که بنده بعد از رد صلاحیتم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردم و ظرف یک هفته آقای دکتر روحانی که دارای 3 درصد رأی بیشتر نبود به بالای 50 درصد رأی رسید.
متن فوق بخشی از سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی در جمع اعضای ستادهای انتخاباتی ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان و حامیان دولت در حسینیه جماران است. در مورد این سخنان در ابتدا این طور احساس می شود که هاشمی درصدد حمایت از لیست اصلاح طلبانی است که چندان شناخته شده نیستند اما بنابر نظر بسیاری از کارشناسان سیاسی وی با روحیه «خودمرکز بینی» قصد دارد به ایفای نقش صحنه گردانی انتخاباتی جریان اصلاح طلب بپردازد و در این زمینه دیگران حتی حسن روحانی را نیز با سخنانی تحقیرآمیز زیر چتر حمایتی خود می پندارد. از این روست که کسانی چون محمد عطریانفر از اعضای حزب کارگزاران که حزبش با حمایت هاشمی تشکیل شده و فعالیت می کند موضع صحنه گردانی انتخابات از سوی هاشمی را بیشتر مطلبی مثبت ارزیابی می کنند تا منفی.
هاشمی در این سخنان نه تنها پیروزی روحانی را متأثر از حمایت خود دانسته بلکه وی را مانند افرادی که در جریان اصلاح طلبی ناشناخته و نیازمند حمایت افراد شناخته شده هستند قلمداد می کند تا بدین ترتیب همچنان خود را به عنوان فرد اول این ائتلاف معرفی کند. هاشمی پا را از این موارد فراتر گذاشته و مطرح کرده است که رأی حجت الاسلام روحانی تنها 3 درصد بوده است و با حمایت وی به بالای 50 درصد رسیده است.

ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان


با این اوصاف با نگاهی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بر اساس ادعای هاشمی رأی واقعی حسن روحانی پایین تر از آرای باطله ای بوده که درصد 3.39 را نشان می دهد. این درحالی است که برخی از کارشناسان سیاسی بیان می دارند که عملکرد روحانی در مناظرات بوده که حتی اصلاح طلبان را برآن داشته که کاندیدای خود یعنی عارف را رها سازند و از وی حمایت کنند. [2] البته اصلاح طلبان در این روند هیچ گاه به عارف اعتماد چندانی نداشتند و نسل اول این جریان وی را «اصلاح طلب بدلی» خوانده و همین موضوع زمینه حمایت اصلاحات از روحانی را فراهم کرد.[3]
البته هاشمی پس از مدتی با شیوه ای خاص پس از انتقادات نسبت به این موضوع صحبت هایش را تعدیل کرد و بیان داشت که «حمایت من، انصراف عارف و حضور قوی در مناظره ها مؤثر بودند.» اما بازهم نقش خود را در این راستا بسیار مؤثر و به عنوان لیدر مطرح کرده که روحانی را  بدهکار خود نشان دهد.
هاشمی در این زمینه با تأکید بر حمایت های خود در رأی آوری روحانی می گوید: «مدت ها قبل از شروع بحث های انتخاباتی در جلسه ای که معمولاً پس از جلسات مجمع تشخیص مصلحت با دوستان می نشینیم، به دکتر روحانی پیشنهاد ثبت نام در انتخابات را دادیم. برنامه ریزی کرده بودیم که این موج نا امید نشود و مسلماً برای امیدوار ماندن نیاز به اقداماتی داشت که از جملهٔ آنان انصراف آقای دکتر عارف و حمایت های من و آقای خاتمی از دکتر روحانی بود، البته به حق، سخنرانی ها و قوی حاضر شدن در مناظره ها نیز در پیروزی نهایی دکتر روحانی نقش بسیار مؤثری داشت.»
بااین حال به نظر می رسد سخنان تحقیرآمیز هاشمی رفسنجانی علیه رئیس جمهور، حاوی این پیام است که وی بر آن است که همواره کسانی چون روحانی به عنوان فردی پایین تر از او در حوزه سیاسی کشور عمل کنند و پیامی از این طریق به روحانی ارسال شود که بدون حمایت هاشمی، حتی شخصیتی چون روحانی نیز دارای وزن و پایگاه چندانی نیست و وی نیز بایستی در راستای اهداف و برنامه های هاشمی رفسنجانی عمل کند.
در واقع، در این تجزیه و تحلیل، هاشمی رفسنجانی، مردی که رکورددار بیشترین کاندیداتوری انتخابات های کشور است برنمی تابد که فردی دیگر در این راستا از وی بالاتر قرار بگیرد و از این روست که بازی جدید تحقیر را آغاز کرده است.

برای شرکت در نظر سنجی دهمین دوره انتخابات مجلس اینجا کلیک کنید

شما به چه کسی رای می دهید (نظر سنجی)منبع : مشرق