تبیان، دستیار زندگی
کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه مجلسی کارمد داشته باشیم؟

انتخابات یک رکن مهم نظام است و مردم سالاری دینی متکی به انتخابات است، بنابراین هر فردی که به نظام اسلامی اعتقاد دارد شرکت در انتخابات را وظیفه خود می داند حتی اگر انتقادهایی هم به برخی موارد داشته باشند

بخش سیاست تبیان

انتخابات

به گزارش تبیان به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، انتخابات نماد مردم سالاری است و جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی خیزش بهمن 57 مردم افتخار برگزاری انتخابات در حوزه های مختلف مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان و ... را داشته است. فروپاشی نظام سلطنتی رژیم پهلوی مردم ایران را به این باور رسانده است که شرکت در انتخابات با شرکت سرنوشت خود را تعیین و اهداف و آرمان های انقلاب به عنوان استقلال، آزادی جمهوری اسلامی را پگیری نمایند.

یکی از روزنه هایی که مسیر را برای نفوذ و توطئه دشمنان یک ملت هموار می کند عدم مشارکت و یا پایین بودن سطح علاقه مردم به انتخابات و نتایج آن است. چنانچه مردم در یک فضای رقابتی سالم توانایی گزینش نامزد مورد نظر خود را داشته باشند می بایست منتظر ظهور دو پدیده اجتماعی در سطح کلان یک کشور باشیم:

نخست آنکه مشارکت گسترده مردم موجب حفظ گفتمان انقلاب اسلامی و استقرار و استمرار شاخصه های عدالت و پیشرفت خواهد شد. مورد بعد اینکه در صورت موفقیت بزرگ قاطبه مردم در انتخابات هویت و مشروعیت نظام به قوام بیشتری می رسد که نتیجه آن شکست نقشه های بدخواهان نظام و ناامیدی مبارزان از دلسرد کردن دولت و مردم برای ادامه حیات سیاسی جمهوری اسلامی می باشد. به طور کلی در این ره آورد استراتژی نظام بر مبنای افزایش مشارکت مردم در تمامی مراحل تصمیم گیری حاکمیت است که در این راهبرد ایجاد فضای سالم رقابتی- تکثر و تضارب آرا- افزایش قدرت تصمیم سازی مردم در رویارویی ملت، دولت متصور شده است. 
از این رو تدوین ضرورت ها و اهمیت شرکت در انتخابات از دیدگاه رهبری معظم انقلاب که فرموده اند: انتخابات یک رکن مهم نظام است و مردم سالاری دینی متکی به انتخابات است، بنابراین هر فردی که به نظام اسلامی اعتقاد دارد شرکت در انتخابات را وظیفه خود می داند حتی اگر انتقادهایی هم به برخی موارد داشته باشند (دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب 18/12/90) .

کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

فرمایشات رهبری انقلاب، می تواند بعنوان یک چارچوب و خط سیری برای تداوم و حفظ مدیریت نظام تلقی و اجرا گردد. نظر به فلسفه انقلاب اسلامی،در جمهوری اسلامی ایران اداره حکومت و قانونگذاری در چارچوب اصل قانون اساسی با اداره و نظر مردم تعیین می گردد و برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست شهروندان می باشد توجه به این نکته ضروریست تا بدانیم حاکمیت جمهوری اسلامی ایران مطابق آنچه که تفسیر گردید تنها و نیرومندترین نظام دموکراتیک در منطقه استراتژیک خاورمیانه است.

ضرورت حضور
حضور قشرهای مختلف مردم در انتخابات نشانه عزم راسخ و ایستادگی و بیداری مردم یک سرزمین خواهد بود و انتخابات هفتم اسفند نیز مظهر بیداری ملت و دفاع از نظام و استقلال و عزت ملی است. حضور آگاهانه و توام با مطالعه و شناخت در انتخابات، نتیجه ای  برخلاف خواست دشمنان نظام رقم خواهد زد.

ملت صبور و فهیم ایران در کشاکش ناملایمات و دشواریهایی که در طول جنگ تحمیلی و میدانهای مختلف نبرد که آتش آن از آستین دسیسه های بیگانگان و دشمنان این سرزمین زبانه می کشد به این درک مهم رسیده اند که، دشمنان نظام و مردم با یک برنامه ریزی خاص برای انتخابات، به دنبال تحقق توطئه طراحی شده خود است، بنابراین ملت ایران به عنوان صاحبان اصلی کشور همواره با حضور حماسی خود در تمامی عرصه ها بویژه صحنه مهم گزیش وکلای مجلس، این قبیل نقشه ها را به رویا تبدیل نموده اند.

کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

در نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست رژیم صهیونیستی و امپریالیسم جهانی از کشورمان، بزرگ ترین تحقیر برای نظام سلطه قم خورد پس طبیعی است که، از ابتدای این پیروزی شگرف ابرقدرتها از هیچ تلاشی برای متوقف کردن حرکت پرشتاب ملت ایران دریغ نکرده و نخواهند کرد، از این جهت طراحی بیگانگان، جلوگیری از برگزاری انتخابات در ایران است که البته تلاش هایی را هم در این زمینه صورت داده اند ولیکن چون جواب مد نظر خویش را نگرفته اند، در سال های اخیر، تمرکز خود را بر زیر سؤال بردن انتخابات قرار داده و می خواهند در انتخابات اعمال نفوذ کنند.

کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

مشخصا برنامه آنها در  انتخابات هفتم اسفند، از تخریب شورای نگهبان و زیرسؤال بردن تصمیم های آن آغاز شده است و در رسانه های وابسته به خود دائما از مشروعیت این انتخابات سخن به میان می آوردند البته با حضور کارشناسان سلطنت طلب و مخالف دولت جمهوری اسلامی!! دشمن نابخرد با زیر سوال بردن تصمیم های شورای نگهبان، در پی القای غیرقانونی بودن انتخابات است.

با این تفاسیر زمانی که، غیرقانونی بودن انتخابات القا شود، بنابراین مجلس برآمده از این انتخابات و مصوبات آن غیرقانونی خواهد بود.بدین معنی که می خواهند بگوییند وکلای منتخب در مجلس  رای مردم را نمایندگی نمی کنند و با این توطئه درصدد ایجاد هرج و مرج در جامعه ایرانی هستند.

کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

سوال مهم: چرا دشمن در پی تخریب انتخابات است؟؟

یکی از اهداف جبهه استکبار از زیرسؤال بردن انتخابات، عدم گسترش گرایش ملت های مسلمان دنیا به پدیده حق رای است. بانگاهی به منطقه براحتی متوجه می شویم که غالب کشورهای منطقه در حال حاضر بطور پادشاهی و دیکتاتوری  اداره می شوند،حال ایجاد فضای انتخاباتی در یک کشوری با شاخصه های ذکر شده می تواند نقطه پایانی بر یک نظام مستبد پادشاهی باشد. بنابراین دولتهایی که حامی همیشگی این قبیل رژیمها هستند چندان تمایل ندارد که مردم تحت سلطه این حاکمان در مسیر دموکراسی و مردم سالاری قدم بردارند.


کارآمدی مجلس نیازمند پیروی از خواست مردم

لازم است نمایندگان برگزیده مجلس به دنبال پیروی از خواست مردم؛ رفاه عمومی، عدالت اجتماعی، گشایش اقتصادی، پیشرفت علم و فناوری و استقلال و عزت ملی را تحقق بخشند که، بدون تردید ریل گذاری آن در جهت رسیدن به این اهداف مجلس خواهد بود که اگر مجلس به این دستاورد برسد بطور قطع به فهم صحیح کلام امام خمینی (ره) که فرموده اند مجلس در رأس امور است ظهور و بروز بیشتر وبهتر ی خواهد داشت.
ضرورت دارد که کاندیداهای مجلس و هر نوع انتخابات دیگری بجای پرداختن به بداخلاقیهای سیاسی و بعضا دامن زدن بر بداخلاقیها،در فکر برطرف کردن مشکلات مردم اعم از روستایی و شهری باشند، بویژه روستاییانی که همواره نیروی مولد کشور محسوب می گرددند و در مبارزه بر ضد حکومت پهلوی و نیز اهداف نظام نقش بسزایی ایفا کرده اند بعلاوه اینکه معمولا از قشر آسیب پذیر و محروم کشور می باشند.هر اندازه مردم ناظر بر عملکرد مثبت و تغییر بهبود وضعیت معیشتی خود باشند، مردم یک جامعه سیاسی بیشتر و بهتر بر این باور می رسند که، به خواست آنها توجه می شود و در نتیجه این کارآمدی است که مجلس یک کشور مشروعیت پیدا خواهد کرد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .