تبیان، دستیار زندگی
این روزها دیدن آسمان آبی و تمیز جزو آرزوهایمان شده است. بگذریم از این که بعضی وقت ها چشم چشم را نمی بیند. باید فکری به حال بدن کنیم. در این مطلب کوتاه مواد غذایی مفید برای افزایش قدرت بدن در برابر این حجم آلاینده ها را با هم مرور می کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نفرمایید هوای آلوده

این روزها دیدن آسمان آبی و تمیز جزو آرزوهایمان شده است. بگذریم از این که بعضی وقت ها چشم چشم را نمی بیند. باید فکری به حال بدن کنیم. در این مطلب کوتاه مواد غذایی مفید برای افزایش قدرت بدن در برابر این حجم آلاینده ها را با هم مرور می کنیم.

فاطمه مهدی پور - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
آلودگی هوا

متأسفیم که هوای شهرمان و خیلی از شهرهای دیگر کشورمان آلوده است. متأسفیم که بچه های کوچک و پدر و مادرهایمان در این هوای ناسالم نفس می کشند و متأسفیم برای ریه هایمان که مجبور هستند این میزان از آلاینده ها را در خود جای دهند. در هر حال این روزها دیدن آسمان آبی و تمیز جزو آرزوهایمان شده است. بگذریم از این که بعضی وقت ها چشم چشم را نمی بیند. باید فکری به حال بدن کنیم. در این مطلب کوتاه مواد غذایی مفید برای افزایش قدرت بدن در برابر این حجم آلاینده ها را با هم مرور می کنیم.

کیوی و مرکبات

در این روزهای آلوده تا می توانید شیر و محصولات لبنی میل کنید تا این حجم زیاد سمومی که وارد بدن می شوند به نوعی خنثی شوند.

البته یادتان باشد که علاوه بر شیر، میوه ها و سبزیجات نیز کمک کننده هستند. کیوی و مرکباتی مانند لیموترش، گریپ فروت، نارنگی، کامکوات و غیره جزو میوه های مفید برای این روزها هستند؛ چون سرشار از ویتامین C بوده و کمک کننده هستند.

باید بدانید که ویتامین C می تواند به اتانول، بنزن و اکثر مشتقات دود سیگار و برخی آفت کش ها بچسبد و آن ها را به موادی تبدیل کند که راحت تر از طریق ادرار دفع می شوند. می توانید روزانه یک عدد قرص آسرولا را نیز بجویید.

کلم ها باعث می شوند تا کبد از شر ترکیبات سمی و آلاینده ها خلاص شوند. این سبزیجات مفید همچنین به تقویت ریه ها کمک می کنند. تمام کلم ها حاوی سولفورفان هستند و جوانه ی بروکلی رکورددار است

میزان لازم

میزان لازم ویتامین C روزانه حدود 180 میلی گرم معادل 2 عدد کیوی و آب 2 عدد لیموترش.

با این ها همراه کنید
توصیه می کنیم ویتامین C را با زینک (روی) همراه کنید که به دفع فلزات سنگین کمک می کنند. جگر، گوشت قرمز، دانه ها و مغزهای روغنی جزو منابع غذایی زینک هستند.

کلم مفید برای ریه ها

کلم ها باعث می شوند تا کبد از شر ترکیبات سمی و آلاینده ها خلاص شوند. این سبزیجات مفید همچنین به تقویت ریه ها کمک می کنند. تمام کلم ها حاوی سولفورفان هستند و جوانه ی بروکلی رکورددار است. مصرف کلم خام یا پخته شده را در برنامه ی روزانه تان بگنجانید و از خواص آن ها بهره مند شوید.

میزان مصرف
5 مرتبه در هفته

با این ها همراه کنید
کلم را با سبزیجات تند و تیزی مانند تربچه، خردل و شلغم همراه کنید چون حاوی آنزیم میروزیناز هستند و تأثیر کلم ها را افزایش می دهند.

چای سبز و شکلات سیاه

چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی قوی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بافت های بدن شده و قدرت گلوتاتیون (یک پروتئین آنتی اکسیدانی) را 10 برابر بیشتر می کند و به این ترتیب باعث دفع سموم از طریق ادرار می شود.

میزان مصرف
روزانه 4 فنجان چای سبز که ترجیحاً با آب معدنی یا آب چشمه دم شده باشد.

با این ها همراه کنید
چای سبز را با مواد غذایی حاوی پولیفنول ها مانند شکلات سیاه یا توت ها مصرف کنید. توجه داشته باشید که سیر و زردچوبه نیز باعث افزایش خاصیت چای سبز می شوند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.