تبیان، دستیار زندگی
سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سمور آبی

سمور آبی

سمور آبی جانوری پستاندار و گوشتخوار است. که معمولاً عمده غذای آنان از جانورانی که در آب زندگی می کنند مانند: ماهی، قورباغه، خرچنگ و گاهاً از پرندگان، تخم پرندگان و جوجه پرندگان، حشرات و مواد گیاهی تشکیل می دهند.

از نظر شکل ظاهر دارای جثه بزرگ و استوانه ای شكل هستند. پوزه ای پهن و سبیل های بلند و كلفت دارند. گوش ها و چشم های كوچكشان چهره ای نمکین به آنان داده است. دم آنان بلند و لوله ای شكل است كه در قاعده پهن و كلفت می شود. و دارای دست و پا های كوتاهی هستند.

ازپوست این جانور در تهیه پوستین استفاده می کنند. پوست سمور نرم و لطیف و گرانبهاست.

به همین دلیل سمورها همواره برای پوستشان شکار می شوند. به همین منظور مزارع پرورش سمور نیز تأسیس شده  است.

سمورها شناگرهای قابل و محتاطی هستند. برای همین کمتر در نزدیکی محل سکونت انسان ها زندگی می کند.

سمور مادر بعد از مدت 2 ماه یک تا پنج بچه می زاید. که نوزادها تا یک ماه نابینا و کم مو هستند و بعد از دو ماه از لانه خارج می شوند و شروع به شنا می کنند. تا شش ماهگی به مادر وابسته هستند. در یك سالگی به سن بلوغ می رسند. و طول عمر آن هاحدود 22 سال است.

سمور آبی

این جانور لانه خود را در حفره های طبیعی، سوراخ درختان، زیر ریشه های مجاور آب ایجاد می كند. درب ورودی لانه معمولاً در داخل آب و در عمق 50 سانتی متری از سطح آب قرار دارد كه به وسیله راه رویی شیب دار به لانه ارتباط دارد.

این حیوان در مناطق اروپا، شمال آفریقا، آسیا زندگی می کند.

یکی از زیستگاه های آنان ایران است که در مناطق سیستان و بلوچستان تا شمال خراسان، مازندران تا آذربایجان، كردستان تا خوزستان، فارس، چهارمحال، اصفهان و تهران زندگی می کنند. درحال حاضر بیشترین جمعیت آنان در تالاب ها و رودخانه های شمال و غرب كشور مشاهده می شود و متاسفانه به علت شکار بی رویه و صادر شدن پوست این جانور تعداد آن ها در اطراف رودخانه ها و تالاب های خوزستان به ویژه هورالعظیم و شادگان به شدت کاهش یافته. 

koodak@tebyan.com

گردآوری: مینو خرازی

تنظیم: فهیمه امرالله

شبکه کودک و نوجوان تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.