تبیان، دستیار زندگی
بانک مرکزی امسال هم برنامه توزیع اسکناس های نو در شعب بانک ها را در نیمه دوم اسفندماه اجرایی خواهد کرد تا پول های تانخورده در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز برنامه های نوروزی بانک ها

بانک مرکزی امسال هم برنامه توزیع اسکناس های نو در شعب بانک ها را در نیمه دوم اسفندماه اجرایی خواهد کرد تا پول های تانخورده در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

بخش اقتصاد تبیان
اسکناس نو

کمتر از یک ماه به پایان سال جاری و آغاز سال جدید باقی مانده است؛ این در حالی است که هر ساله نظام بانکی در این ایام خود را برای تامین اسکناس و ارائه خدمات بانکی به مشتریان آماده می کند.

هر ساله در یکماه پایانی سال تعداد مراجعات مردم به شعب بانک ها و استفاده از دستگاه های کارت خوان برای خرید و همچنین مراجعه به دستگاه های خودپرداز بانکی افزایش می یابد. در عین حال میزان درخواست و تقاضا برای اسکناس های نو و تانخورده نیز بیشتر می شود.

بانک مرکزی نیز اسکناس های نو را در نیمه دوم اسفندماه هر سال در اختیار بانک ها قرار می دهد و شعبی را برای این منظور تعیین می کند، تا از این طریق اسکناس های نو در اختیار مردم قرار گیرد. بر این اساس بزودی بانک مرکزی اسکناس های تانخورده را روانه بازار خواهد کرد.

توزیع اسکناس های نو یکی از برنامه های پایان سال بانک ها برای تامین نیازهای مردم، سازمان ها و شرکت ها است که براساس برنامه ریزی بانک مرکزی، توزیع اسکناس های نو به بازار از طریق شعب منتخب و بانک های عامل انجام می شود.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه گفت: امسال با برنامه ریزی به موقعی که انجام شده است و با توجه به تجربه موفقی که طی دو سال گذشته در این زمینه داشته ایم، جای هیچ نگرانی در مورد اسکناس برای سال نو وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: باتوجه به انضباط پولی که در سال های گذشته برقرار کردیم و هیچ شکایتی دریافت نکردیم، برنامه ریزی های صورت گرفته به گونه ای است که اسکناس شب عید به موقع در دسترس همه قرار خواهد گرفت.

وی درباره نحوه توزیع اسکناس نو در کشور به مناسبت سال جدید، اظهار کرد: بانک مرکزی عموماً توزیع اسکناس های نو را از دهه دوم اسفندماه آغاز می کند و مشتریان بانک ها می توانند با مراجعه به بانک ها این اسکناس ها را تهیه کنند.

سیف با تاکید بر اینکه هیچ دلیلی برای خرید و فروش پول های نو در بازار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برخی از مردم از اینکه بانک ها به راحتی و بدون هیچ هزینه اضافی پول نو را در اختیار آنها قرار می دهند، اطلاع ندارند. در همین راستا بانک مرکزی حتماً اطلاع رسانی خواهد کرد که مردم برای نو کردن پول های خود به بانک ها مراجعه کنند.

البته توزیع اسکناس های نو همواره در طی سال و به صورت مداوم انجام می شود و چرخه ورود اسکناس نو به بازار و امحای اسکناس های فرسوده همواره در حال انجام است، اما در پایان سال ورود این اسکناس ها با حجم بالاتری اتفاق می افتد.

در آخرین ماه سال بانک مرکزی پیش بینی توزیع اسکناس های نو در حجم وسیع تر را کرده و به زودی برنامه آن عملیاتی خواهد شد و برای اجرا به بانک های عامل سراسر کشور ابلاغ می شود.

هر ساله زمان توزیع اسکناس های نو شب عید توسط بانک مرکزی به بانک ها در نیمه دوم اسفند است و هر ساله بانک مرکزی شعب عرضه کننده اسکناس های نو را تعیین و طبق هماهنگی با بانک ها اعلام می کند تا مردم بتوانند از طریق مراجعه به آنها اسکناس نو دریافت کنند.

افزایش عرضه اسکناس نو در روزهای پایانی سال پاسخ به افزایش نیازی است که از سوی مردم صورت می گیرد و بانک مرکزی حجم اسکناس نویی که روانه بازار خواهد کرد را به زودی اعلام خواهد کرد.

در عین حال، بانک مرکزی برای ارائه خدمات بهتر به مردم در این ایام دستورالعمل هایی را صادر می کند تا نیاز مردم به اسکناس نو و نقدینگی به هر میزان در خواستی در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز مرتفع شود تا هیچ مشکلی از لحاظ تامین نقدینگی مورد نیاز مردم و تهیه پول نو در روزهای مذکور وجود نداشته باشد.

همچنین سال گذشته بانک مرکزی به منظور تامین اسکناس های نو شب عید با توجه به افزایش نیازهای مردم به اسکناس های تانخورده در ایام پایانی سال و آغاز سال جدید، از ۲۷ اسفندماه از طریق ۶۰ شعبه منتخب بانکی در سراسر کشور، توزیع اسکناس های نو را آغاز کرد.

اسکناس ها به صورت ۱۰۰ برگ، ۲۰۰ برگ و ۳۰۰ برگ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و ترکیب اسکناس ها ۵۰۰ تومانی، ۱۰۰۰ تومانی، ۲۰۰۰ تومانی، ۵۰۰۰ تومانی و ۱۰۰۰۰ تومانی است، در عین حال ۱۸.۵ درصد اسکناس ها ۲۰۰۰ تومانی بود.

در واقع سال گذشته از این طریق ۶ هزار میلیارد ریال اسکناس نو در تهران و ۸ تا ۹ هزار میلیارد ریال در شهرستان ها با نظارت ناظران پولی در اختیار شعب قرار گرفت.

بهزاد قیاسوند مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دلالان خرید و فروش اسکناس نو سرمنشأ ورود اسکناس های نو به بازار سیاه را کارمندان بانکی معرفی می کنند، گفته بود: به هر حال در هر زمان که تقاضا افزایش می یابد، اختلالات هم ایجاد می شود. در هفته پایانی هر سال هجوم و تقاضا به بانک ها زیاد می شود و عده ای سودجو نیز در این بین وجود دارد.منبع: خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .