تبیان، دستیار زندگی

عواملی که بلای جان مژه‌ها می‌شوند

مژه‌ها حافظ چشم‌‎ها از هجوم گردوغبار به داخل آنها هستند، بنابراین سلامت آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب شما را با عمر مفید مژه‌ها و عواملی که سلامت آنها را به خطر می‌اندازند، آشنا می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 مژه چشم

 

قبل از هر چیز بگوییم که هر چیز سالم زیباتر است و زیبایی چشم‌‎ها در گرو چند چیز مهم می باشد: داشتن روح و قلبی زیبا، ابروهایی مرتب و خوش فرم و مژه‌هایی سالم، پرپشت و بلند.

چشم ها دریچه‌ی روح آدم هاست و داشتن مژه‌هایی بلند جذابیت آنها را چندین برابر می‌کند. به همین دلیل نیز ریمل و مژه مصنوعی جزو پرفروش ترین و پرطرفدارترین محصولات آرایشی محسوب می‌شوند و اکستنشن مژه هر روز متقاضی های بیشتری پیدا می‌کند. غافل از اینکه مژه‌ها وظیفه‌ی مهم تری نیز بر عهده دارند.

مژه‌ها حافظ چشم‌‎ها از هجوم گردوغبار به داخل آنها هستند. بنابراین سلامت آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب شما را با عمر مفید مژه‌ها و عواملی که سلامت آنها را به خطر می اندازند بیشتر آشنا می‌کنیم و در بخش دوم، روش های طبیعی را برای تقویت و افزایش سلامت مژه‌ها عنوان می‌کنیم.

عمر مژه‌ها

عمر مژه‌ها نیز مانند موها از سه مرحله تشکیل شده است: مرحله‌ی آناژن یا رشد که بین 30 تا 45 روز طول می کشد. مرحله کاتاژن یا دوره‌ی انتقالی که عمری 2 تا 3 هفته‌ای دارد و در آن سرعت رشد مو کاهش پیدا می‌کند. در نهایت مژه وارد مرحله تلاژن می‌شود که مرحله‌ی افتادن مژه و استراحت فولیکول است.این مرحله تا 3 هفته ادامه پیدا می‌کند.

طول عمر هر مژه حدود سه ماه است. البته طول عمر هر مژه و رشد آن با توجه به شرایط فیزیولوژیکی هر فرد، سن و سال، عادت‌ها و شرایط سلامتی وی متفاوت است. مژه‌ها در حدود دو میلیمتری پوست فوق‌العاده نازک پلک وجود دارند. در مرحله‌ی رشد، اندازه‌ی آنها به حدود 7 تا 8 میلی متر می‌رسد.

عمر مژه‌ها کوتاه‌تر از موها است و بعد از افتادن با مژه‌های جدید جایگزین می‌شوند. اگر مژه‌ها زودتر و به طور غیرعادی دچار ریزش شوند، باید علت آن توسط پزشک متخصص پوست بررسی شود.

مژه‌ها بر خلاف موها معمولا سفید نمی‌شوند، چون حاوی آنزیمی هستند که از ملانوسیت یا همان سلول‌های رنگدانه‌ی پوست و موها محافظت می‌کند

 

مژه‌ها حساس و آسیب‌پذیر می‌شوند

عوامل متعددی باعث آسیب‌پذیر شدن مژه‌ها و توقف رشد آنها می‌شود که از جمله می‌توان به مشکلات داخلی بدن مانند وضعیت نامناسب سلامتی، خستگی شدید بخصوص بعد از زایمان، شوک عصبی، اختلالات غدد درون ریز، تب شدید، مصرف برخی داروها و درمان‌های سنگین مانند شیمی درمانی اشاره کرد.

علاوه بر این برخی عادت‌های روزمره مانند استفاده‌ی روزانه از ریمل نیز روی سلامت و زیبایی مژه‌ها تاثیر دارند. رنگ کردن مژه‌ها، استفاده‌ی مکرر از مژه مصنوعی، کاشت مژه، شیوه‌ی نادرست پاک کردن آرایش چشم‌‎ها یا استفاده از پاک کننده‌های قوی نیز سلامت و زیبایی مژه‌ها را نشانه می‌رود.

مژه‌ها می شکنند

مژه‌ها با کوچک‌ترین عامل آسیب رسان بیرونی از جمله اشعه‌ی ماورای بنفش، آب، سرما یا گرما، کشیدن یا مالیدن مکرر آنها می‌شکنند. کوتیکول مژه‌ها مانند موها با سیمان لیپیدی تشکیل شده از اسیدهای چرب، استرول و سرامید پوشیده شده است.

در صورت وارد شدن هر نوع آسیبی، مژه‌ها به تدریج عناصر حیاتی خود را که باعث استحکام آنها می‌شود، از دست می‌دهند. اگر در ظاهر نیز مژه‌ها از نرمی و درخشش کمتری برخوردار باشند، احتمال شکستن و افتادن آنها بیشتر است.

مژه‌ها پیر می‌شوند

مژه‌ها نیز پیر می‌شوند و همانند موها حجم و بلندی خود را از دست می‌دهند. در حالت کلی، مژه‌ها بین 6 تا 12 میلی‌متر بلندی دارند. اما با بالا رفتن سن مقاومت خود را از دست می‌دهند، نازک تر می‌شوند و به سادگی می‌ریزند.

مژه‌ها بر خلاف موها معمولا سفید نمی‌شوند، چون حاوی آنزیمی هستند که از ملانوسیت یا همان سلول‌های رنگدانه‌ی پوست و موها محافظت می‌کند.

اکستنشن مژه بلای جان مژه‌ها

اکستنشن یا کاشت مژه در افرادی که به دلیل سوختگی، ریزش مو و برخی بیماری ها مژه‌های خود را از دست داده اند، روشی برای جایگزین کردن مژه‌های از دست رفته است. کاشت مژه‌ی طبیعی در واقع نوعی جراحی ترمیمی محسوب می‌شود و تنها جنبه‌ی زیبایی ندارد.

برای این کار پزشک متخصص، از موهای نازک پشت گردن یا گوش استفاده کرده و در اتاق عمل نسبت به کاشت این مژه‌ها اقدام می‌کند. البته این عمل نیز عوارض احتمالی خود را دارد که آسیب به چشم و حتی از دست دادن بینایی جزو آنهاست.

اما افرادی که صرفا به دلیل داشتن مژه‌های بلندتر و زیباتر به سراغ آرایشگر محل شان می روند تا به اصطلاح اکستنشن مژه انجام دهند، آسیب های جدی به سلامتی مژه‌ها و حتی چشم‌‎هایشان می رسانند. توجه داشته باشید که هر نوع آسیب خارجی حتی شستشوی صورت و چشم‌‎ها و حتی تماس دست باعث کنده شدن مژه‌های کاشته شده می‌شود و به همراه آنها چند تار مژه‌ی طبیعی نیز از بیخ کنده می‌شود.

اکستنشن مژه به شیوه‌های غیرتخصصی و غیرضروری باعث بروز مشکلات جدی مانند حساسیت، عفونت‌های قارچی، باکتریایی یا ویروسی می‌شود. مشکلات دیگری مانند احساس سنگینی در پلک‌ها، خارش و تورم جزو عوارض شایع این قبیل اقدامات زیبایی است.

مژه‌ها نیز پیر می‌شوند و همانند موها حجم و بلندی خود را از دست می‌دهند. در حالت کلی، مژه‌ها بین 6 تا 12 میلی متر بلندی دارند. اما با بالا رفتن سن مقاومت خود را از دست می‌دهند

 

دردسر مژه‌های مصنوعی

اگر عادت به استفاده‌ی زیاد و حتی روزمره‌ی آنها دارید بهتر است بدانید که محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از مژه مصنوعی برای چشم‌‎ها خالی از خطر نیست.

سرپرست تیم یک پژوهش امریکایی که نتایج آن اخیرا در مجله‌ی عملی Journal of the Royal Society Interface به چاپ رسیده است، می گوید که طول هر مژه به طور متوسط برابر با یک سوم اندازه پهنای چشم باشد. این اندازه در 22 نوع پستاندار نیز مشاهده شده است و به عقیده‌ی محققان چنین اندازه‌ای بی دلیل نیست. محققان معتقدند که این تناسب برای کاهش جریان هوایی است که به سطح چشم می رسد. در نتیجه باعث محدود کردن دهیدراته شدن (بی آب شدن) و ممانعت از ورود 50 درصدی ذرات ریز موجود در هوا می‌شود.

همانطور که می دانید مژه‌های مصنوعی بلندتر از مژه‌های طبیعی هستند. در نتیجه به جای کاهش جریان هوای رسیده به سطح چشم باعث افزایش آن می‌شوند. به این ترتیب باعث خشک شدن سریع چشم‌‎ها شده و باعث می‌شود که چشم‌‎ها در معرض خرده ریزه‌های موجود در هوا قرار داشته باشد. این مسائل نیز منجر به بروز سندرم خشکی چشم می‌شود.

همچنین چسبی که برای چسباندن مژه مصنوعی به پلک استفاده می‌شود، امکان بروز واکنش های آلرژیک را بالا می‌برد. این احتمال در خصوص چسب هایی که حاوی فرمالدئید هستند، چند برابر است.

تغذیه‌ی نامناسب بلای مژه‌ها

کمبود شدید ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث شکننده شدن مژه‌ها شده و یا رشد آنها را متوقف می‌کنند. عوامل ریزش مژه‌ها همان دلایل مربوط به ریزش موهاست. داشتن تغذیه‌ای سالم و متعادل باعث رفع کمبود ویتامین B،A،E و آهن و منیزیم می‌شود.

گنجاندن میوه‌ها و سبزیجات تازه مانند اسفناج، کلم بروکسل، بروکلی، غلات، پسته، بادام و همچنین اسیدهای چرب امگا3 که در ماهی آزاد به میزان زیادی وجود دارد باعث تقویت بدن و در نتیجه افزایش استحکام و سلامت مژه‌ها می‌شود. مصرف مکمل ویتامین B برای تسریع رشد مژه‌ها و موها مفید است.

گل مژه بلای جان مژه

گل مژه التهاب پلک ناشی از آبسه‌ای است که به دلیل عفونت غده چربی بروز می‌کند. این توده‌ی حساس، دردناک و قرمز بویژه در نتیجه تماس ناحیه پلک با باکتری‌ها بویژه به دلیل مالیدن دست‌ها به چشم‌‎ها ظاهر می‌شود. معمولا گل مژه به خودی خود بعد از چند روز از بین می رود، اما در هر حال زیبایی و سلامت مژه‌ها را خدشه دار می‌کند.

سبوم زیاد و چسبندگی مژه‌ها

سبوم همان چربی طبیعی تولیدشده توسط پوست است. ترشح زیاد سبوم در لبه‌ی پلک‌ها باعث چسبیدن مژه‌ها می‌شود و پوسته‌های سفید ایجاد می‌کند. این مسئله در بین جوان ها شایع است و بیشتر به دلیل کمبود مواد مغذی یا تغییرات هورمونی در بدن بروز می‌کند.

ادامه دارد....

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.