تبیان، دستیار زندگی
آقایان همیشه تصور می کنند که از سلامتی بالایی برخوردار هستند و مریض نمی شوند. در واقع تا زمانی که واقعا مریض نشده باشند و وضعیت شان اورژانسی نباشد، به پزشک مراجعه نمی کنند. متاسفانه در اغلب موارد نیز کار از کار گذشته...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واقعیت هایی در خصوص سلامت آقایان

آقایان همیشه تصور می کنند که از سلامتی بالایی برخوردار هستند و مریض نمی شوند. در واقع تا زمانی که واقعا مریض نشده باشند و وضعیت شان اورژانسی نباشد، به پزشک مراجعه نمی کنند. متاسفانه در اغلب موارد نیز کار از کار گذشته و مسئله جدی می شود. در این مطلب واقعیت هایی در خصوص آقایان، مشکلات و بیماری ها یشان بیان می کنیم.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
پزشک مرد

فرقی نمی کند آقایان در چه سن و سالی باشند، از آقایان جوان 20 ساله گرفته تا 92 ساله، کمتر از خانم ها به فکر سلامتی خود هستند. به مرور زمان نیز آقایان عادت های بدی پیدا می کنند مانند مصرف دخانیات، بی تحرکی، تغذیه ی ناسالم و شاید مصرف الکل. اخیرا نیز محققان به این نتیجه رسیدند که امید به زندگی آنها، شش سال کمتر از خانم ها است.

علاوه بر این آقایان گوی سبقت را در ابتلا به برخی از بیماری ها و مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، سرطان ریه، دیابت، اعتیاد به مواد مخدر، الکل و سیگار، چاقی، خودکشی، رفتارهای جنسی پرخطر و غیره را از خانم ها ربوده و بیشتر گرفتار این مشکلات می شوند.

آقایان به سختی با استرس کنار می آیند و اغلب از بیماری های ارگان های داخلی رنج می برند، چون استرس هایشان را به زبان نمی آورند و اصطلاحا به درون خود می ریزند

مسئله خطرناک تر این است که آقایان همیشه تصور می کنند از سلامتی بالایی برخوردار هستند و مریض نمی شوند. در واقع تا زمانی که واقعا مریض نشده باشند و وضعیت شان اورژانسی نباشد، به پزشک مراجعه نمی کنند. متاسفانه در اغلب موارد نیز کار از کار گذشته و مسئله جدی می شود.

در این مطلب قصد داریم واقعیت هایی در خصوص آقایان، مشکلات و بیماری ها شان را مرور کرده و توصیه هایی برای سلامت بیشتر آنها ارائه دهیم.

بدانید و آگاه باشید که :

- قلب آقایان در هر دقیقه 70 بار می زند، در حالی که قلب خانم ها در همین مدت زمان 80 بار می زند.

- تعداد آقایان چپ دست دو برابر بیشتر از خانم های چپ دست است.

- آقایان سیستم ایمنی ضعیفی دارند. بیماری های خودایمنی مانند ام اس در آقایان تا سه برابر بیشتر است.

- دمای بدن آقایان به طور متوسط 0.2درجه بالاتر از درجه حرارت بدن خانم ها است. در واقع آقایان گرم تر هستند.

- در مغز آقایان نیمکره چپ که مربوط به منطق است رشدیافته تر است، در حالی که نیمکره راست (مربوط به احساسات و خلاقیت) مغز خانم ها پیشرفته تر است.

- ورم معده مزمن و زخم معده در بین آقایان دو برابر بیشتر از خانم ها است.

- آقایان به سختی با استرس کنار می آیند و اغلب از بیماری های ارگان های داخلی رنج می برند، چون استرس هایشان را به زبان نمی آورند و اصطلاحا به درون خود می ریزند.

- خون مردها به میزان 10 درصد غلیظ تر است و به همین دلیل بیشتر در معرض تشدید ترومبوز (لخته خون) قرار می گیرند.

- هیپوتالاموس (بخشی از مغز که مسائل جنسی را کنترل می کند) مغز آقایان حدود 1.3 برابر بزرگ تر است. هورمون جنسی تستوسترون در آقایان به میزان زیادی ترشح می شود. به همین دلیل نیز آقایان از نظر جنسی فعال تر هستند.

- آقایان شریک زندگی خود را با «چشم هایشان» انتخاب می کنند، یعنی به اصطلاح دیداری هستند. آنالیزور های شنیداری و بویایی آنها ضعیف تر است.

- اوج قدرت و میل جنسی آقایان بین 19 تا 30 سال است. اما قدرت پدر شدن آنها تا سنین بالایی ادامه دارد.

- اگر قرار بود آقایان زایمان کنند، در اثر درد جان خود را از دست می دادند، چون آستانه تحمل درد در آقایان بسیار پایین است و پایانه های عصبی ارگان های داخلی آنها 1.3 برابر حساس تر است. به همین دلیل بیماری های داخلی (ورم معده) و عفونت ها، آقایان را از پا در می آورند.

- در اکثر موارد، بروز مشکلات جنسی مانند اختلالات نعوظی به دلیل افزایش سن و سال نیست، بلکه به مشکلات سلامتی مربوط است. به عقیده ی محققان، 60 درصد اختلالات نعوظی به بیماری های ارگان های داخلی، 30 درصد به مشکلات روحی و روانی و 10 درصد مابقی به تلفیقی از هر دو مربوط می شود.

توصیه هایی برای اینکه آقایان سالم تر بمانند

- آقایان از سن 18 سالگی باید یاد بگیرند که بیضه هایشان را بشناسند و هر نوع تغییری در بافت آنها مانند بروز توده، گره، درد، احساس ناراحتی یا سنگینی غیرعادی را با پزشک متخصص در میان بگذارند. سرطان بیضه یکی از شایع ترین سرطان های مردانه در گروه سنی 15 تا 29 سال است.

- از 40 تا 70 سالگی، انجام مرتب آزمایش خون از اهمیت بالایی برخوردار است. آقایان در این سنین باید از میزان کلسترول و قند خون خود مطمئن شوند و همه ساله این دو عامل بیماری زا را کنترل کنند. بیماری های قلبی عروقی اولین عامل مرگ و میر در بین آقایان است که در آنها شایع تر از خانم هاست.

- از آنجایی که سرطان پروستات، ریه و کولورکتان (روده بزرگ و مقعد) در بین آقایان شایع تر است، بنابراین لازم است که از سن 50 تا 75 سالگی به طور منظم سلامت این ارگان ها را بررسی کنند. در واقع آقایان باید هر دو سال یکبار، تست غربالگری سرطان کولورکتال (آزمایش خون در مدفوع) و آزمایش های لازم تست سرطان پروستات را انجام دهند.

- در خصوص سرطان ریه بیشترین عامل، مصرف دخانیات در نظر گرفته می شود. بهترین روش ها برای مقابله با این نوع سرطان پرهیز از مصرف سیگار، دوری از آلودگی هوا و پرهیز از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران است.

- آقایان نیز مانند خانم ها باید از سن 65 سالگی به فکر پیشگیری از پوکی استخوان باشند. برای این کار لازم است که مصرف شیر و محصولات لبنی را بالا ببرند تا به میزان کافی کلسیم جذب کنند. جذب همزمان ویتامین D نیز برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان لازم است.

- مراجعه سالانه به دندانپزشک، بررسی سلامت چشم ها و گوش ها نیز در سلامت آقایان بسیار مهم است.

- فراموش نکنید که داشتن فعالیت بدنی منظم و تغذیه ی سالم حاوی میوه ها و سبزیجات و ماهی، جزو بهترین روش ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان ها است.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.