تبیان، دستیار زندگی
برگزیدگان چهاردهمین آزمون قرآن و نهج البلاغه میامی تجلیل شدند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برگزیدگان چهاردهمین آزمون قرآن و نهج البلاغه میامی تجلیل شدند

آزمون قرآن

میامی- برگزیدگان چهاردهمین آزمون قرآن ونهج البلاغه شهرستان میامی طی آیینی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی تجلیل شدند.

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار مهر، رئیس دفتر قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان صبح جمعه در آئین تجلیل از برگزیدگان چهاردهمین آزمون  قرآن ونهج البلاغه میامی در محل سالن همایش های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان قرآن را مظهر اتم عقل دانست و گفت: قرآن مظهر اتم خلیفه اللهی انسان بر روی زمین است پس می شود قرآن را به عنوان امانت بزرگ خداوند در روی زمین تلقی کرد.

مجتبی نورمحمدی تصریح کرد: قرآن بعد از یک هزار و ۴۰۰ سال با همان طراوت و تازگی و بدون هیچ گونه تحریف به دست ما رسیده است که باید امانتدار خوبی برای حفظ آن باشیم.

وی با یادآوری فرمان مقام معظم رهبری در راستای تربیت ۲۰ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور، گفت: با تربیت صحیح قرآنی و آشنایی فرزندان ما با سبک زندگی قرآنی آینده جامعه خود را بیمه کرده ایم و این مهم مورد تاکید معظم له است.

نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان سمنان افزود: فراگیری قرآن، سبک زندگی اسلامی را تقویت کرده و اگر این کار خالصانه انجام شود هیچ گاه شرمنده پیامبر اعظم (ص) و شهدای مان نخواهیم بود.

نورمحمدی اشاره ای نیز به سیاستگذاری های مختلف استان سمنان درحوزه قرآن وعترت کرد و گفت: وحدت رویه در امور قرآنی در اولویت این سیاستگذاری ها بوده است و هم اکنون بیش از ۲۵ دستگاه و سازمان فرهنگی در این حوزه فعالیت می کردند.

وی تشکیل شورای هماهنگی وگسترش فعالیت های قرآنی استان در کنار شورای فرهنگ عمومی را از جمله تصمیمات خوب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و تصریح کرد: تمام برنامه های قرآنی در راستای هدف گذاری بلند مدت در این شورا تصمیم گیری و اجرایی می شود.

رئیس دفتر قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: برنامه های قرآنی سال۹۵ استان توسط شهرستان های تابعه پیشنهاد تا در مجموعه ای منظم برای تصمیم گیری نهایی به این شورا ارائه شود.

نورمحمدی برگزاری آزمون های سراسری قرآن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از استانداردترین آزمون های سطح کشور دانست و تصریح کرد: دستگاه ها و سازمانهای مختلفی در حوزه قرآنی فعالیت می کنند لیکن این نحوه برگزاری آزمون مانند کنکور سراسری قابل توجه است.

وی به تسهیلات خوب برای قبول شدگان در این آزمون سراسری اشاره کرد و افزود: افرادی که به عنوان حافظ قرآن کریم در این آزمون قبول شوند مدرک معادل لیسانس دریافت و از سربازی معاف می شوند و در دوایر دولتی اولویت جذب استخدامی خواهند داشت.

رئیس دفتر قرآن وعترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: یک هزار و ۵۰۰ نفر در استان برای حضور در این آزمون ثبت نام کرده اند که با توجه به جمعیت کم استان حضور این تعداد یک رکورد محسوب می شود و قابل توجه است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میامی نیز در این آئین جایگاه قرآن کریم در نظام آفرینش بعد از ذات باری تعالی را بزرگترین جایگاه دانست و افزود: کمال و ترقی انسان به قرآن است و علوم دیگر ارزش خودش را درجای خود دارد.

حجت الاسلام مجید بخشی گفت: اگر بدون فراگیری علم قرآنی انسان عمر خود را به پایان برد در واقع آن کمال خود را به دست نیاورده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی میامی نیز در این آئین با اشاره به فعالیت قابل توجه دو سال گذشته این اداره در حوزه قرآن و عترت، گفت: در این مدت سه دوره آزمون قرآنی برگزار شده که نشان از موقعیت ممتاز فرهنگی و مذهبی این شهرستان دارد.

رضا مهدیان با اشاره به حضور فعال ۳۰۸ نفر در برنامه های قرآنی شهرستان میامی، افزود: این افزاد در رشته های مختلف با رده سنی متفاوت در آزمون های کتبی و شفاهی قرآن کریم شرکت داشته اند.

وی گفت: در چهاردهمین آزمون سراسری که در آبان ماه سالجاری برگزار شد ۹۴ نفر ثبت نام کردندکه از این تعداد ۶۴ نفر موفق به کسب نمره قبولی شدند که این نشان از اهمیت دادن به مسئله قرآن و عترت در خانواده های شهرستان میامی دارد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میامی به گوشه ای از برنامه های قرآنی شهرستان اشاره و تصریح کرد: برگزاری برنامه های دهه فجر امسال از جمله ۱۰شب ۱۰مسجد و اجرای برنامه هایی از قبیل تلاوت نور، مسابقه حفظ سوره فجر، محفل انس با قرآن، برگزاری کلاس های آموزشی تواشیح، اهداء قرآن به مراکز و موسسات قرآنی، برگزاری مسابقات اذان و قرآن و همچنین برپایی نمایشگاه قرآن از جمله این فعالیتها بوده است.

سبحانی مدیرجامعه القرآن کریم شهرستان میامی نیز در این آئین با اشاره به فعالیت ۱۱ ساله این مرکز به عنوان تنهاترین مرکز تخصصی قرآنی شهرستان، افزود: گسترش مجموعه آموزشی به تمام نقاط شهرستان با آموزش مربیان جدید در رشته های مختلف و دائر کردن مدرسه قرآن در دستور کار است.


خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .