تبیان، دستیار زندگی
ایران و جمهوری آذربایجان به منظور ساخت نیروگاه های جدید برق تجدیدپذیر، اتصال شبکه برق ایران به روسیه و توسعه تجارت برق بین دو کشور به توافق رسیدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اتصال شبکه برق ایران به روسیه

ایران و جمهوری آذربایجان به منظور ساخت نیروگاه های جدید برق تجدیدپذیر، اتصال شبکه برق ایران به روسیه و توسعه تجارت برق بین دو کشور به توافق رسیدند.

بخش اقتصاد تبیان
اتصال برق

دور جدید مذاکرات برق و انرژی ایران و جمهوری آذربایجان با محور همکاری مشترک دو کشور در زمینه احداث نیروگاه های جدید برق بادی و زمین گرمایی در تهران آغاز شد.

حمید چیت چیان وزیر نیروی ایران در دیدار با «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان با بیان اینکه هم اکنون پیک مصرف برق جمهوری آذربایجان و روسیه و گرجستان در زمستان و پیک مصرف برق ایران در تابستان است، گفت: بر این اساس امکان تبادل برق و انرژی بین ایران و کشورهای منطقه قفقاز و روسیه در فصول گرم و سرد سال فراهم است.

این عضو کابینه دولت با اشاره به آمادگی ایران برای صادرات برق به گرجستان، روسیه و جمهوری آذربایجان در فصل زمستان، اظهار داشت: علاوه بر این مذاکراتی در خصوص احداث نیروگاه های بادی و زمین گرمایی با همکاری مشترک سازمان انرژی های نو ایران و آژانس دولتی انرژی های تجدیدپذیر آذربایجان در مشکین شهر و خواف انجام شده بود که در آینده نزدیک، اجرایی خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پس از برداشته شدن تحریم ها سطح روابط بین جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان به سرعت رو به افزایش بوده و این به نفع هردو کشور خواهد بود، بیان داشت: از آغاز دولت یازدهم، تاکنون چهار ملاقات بین روسای جمهور دو کشور صورت گرفته و سفر چند روز آینده «الهام علی یف» رئیس جمهور آذربایجان به ایران باعث گسترش و توسعه بیشتر روابط بین دو کشور خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه وزارت نیرو علاقمند به گسترش روابط با جمهوری آذربایجان در زمینه آب و برق است با اشاره به روند اجرایی پروژه سد «خدا آفرین» بیان کرد: در مورد این سد اقدام های لازم در ایران انجام شده و مسائل کوچکی باقیمانده که به زودی مرتفع خواهد شد.

چیت چیان در خصوص پروژه اتصال شبکه های برق کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه که به نفع هر چهار کشور خواهد بود، اظهار داشت: با توجه به اینکه پیک مصرف برق جمهوری آذربایجان و روسیه و گرجستان در زمستان و پیک مصرف برق ایران در تابستان است، ضمن تبادل برق می توانیم در تابستان وارد کننده برق از جمهوری آذربایجان و روسیه و گرجستان و در زمستان صادر کننده برق به این کشورها باشیم و هزینه احداث نیروگاه های جدید را کاهش دهیم.

«شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان هم در حاشیه این دیدار با اشاره به اینکه تفاهم نامه  «اردوباد-مارازاد» در سال ۲۰۱۴ میلادی منعقد شده است، گفت: به زودی این سند مصوب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه چند سالی است که در مورد پروژه سد خدا آفرین مذاکراتی انجام شده است، ولی این پروژه عملیاتی نشده است، تاکید کرد: با حل شدن مسائل فنی، امیدواریم هرچه سریع تر این پروژه اجرایی شود.

این مقام آذری با بیان اینکه اکنون زمان تجارت برق است، با اشاره به اتصال شبکه برق بین سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود مسائل فنی این طرح تا یک ماه آینده مرتفع شود و توافق نامه فروش برق را عملی شده و هر سه کشور آذربایجان، ایران و روسیه از این امر منتفع شویم.منبع: خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .