تبیان، دستیار زندگی
من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید و بدانید به چه کسانی باید رای دهید و به چه کسانی نباید رای دهید....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به چه کسانی رای ندهیم؟

"من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید" و بدانید به چه کسانی باید رای دهید و به چه کسانی نباید رای دهید....

فرآوری: ه-هدایتی -بخش سیاست تبیان
رای دان امام خمینی

با توجه به اهمیت جایگاه مجلس در اندیشه حضرت امام (س) و تأثیر با واسطه یا بی واسطه ی آن بر تمامی عرصه های زندگی فردی و اجتماعی، حضور آگاهانه و فعّالانه ی مردم در انتخاب افراد اصلح مسئولیتی الهی است. ایشان معتقد بودند «اگر اصلح را انتخاب کردید، کاری اسلامی می کنید و این یک محکی است برای خودتان که تشخیص بدهید انتخاب برای اسلام است یا برای صلاح خودتان». (صحیفه ی امام، جلد 18، ص 197)
از همین رو رهبر کبیر انقلاب اسلامی با بیان شرایط کاندیدای اصلح، مسیر انتخاب نمایندگان مجلس را که امری حیاتی و سرنوشت ساز است برای آحاد پیروان خود روشن ساخته است که به طور مختصر در ذیل به آنها می پردازیم:

1- وفاداری به اسلام، جمهوری اسلامی و قانون اساسی:

در این زمینه امام(ره) فرموده اند که«من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید... و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند». (همان، جلد12، ص 149)

2-وطن دوستی و محور قرار دادن منافع ملی

یکی دیگر از شرایط نماینده ی اصلح در چارچوب فکری امام(ره) حس وطن دوستی نمایندگان است. ایشان تأکید داشتند که: «افراد سالم، افراد وطن خواه، افراد وطن دوست، افرادی که نه شرقی باشند نه غربی، بلکه در صراط مستقیم انسانیت و اسلامیت باشند، انتخاب کنید و به آنها رأی بدهید». (صحیفه امام، جلد6، ص524)
ایشان تدیّن و وطن دوستی را در کنار هم برای همه ی مسئولان نظام اسلامی به کار برده و می فرمایند: «ملت متوجه باشند... که اشخاصی که صحیحند، اشخاصی که متدیّنند، اشخاصی که ملی هستند، اشخاصی که چپ و راستی نیستند... این ها را تعیین بکنند». (همان، جلد12، ص74)

3- مقدم داشتن مصالح امت اسلامی بر مصلحت خود:

در دیدگاه امام(ره) تقدم بخشیدن مصالح امت اسلامی بر مصالح فردی همان عبارت کار کردن برای اسلام است. در واقع، درجه ی بالاتر در مسلمانی آن است که افراد علاوه بر اینکه متدیّن باشند، برای اسلام کار کنند و این مهم نیاز به بستر سازی، فرهنگ سازی و تبلیغ دارد که این نیز از شرایط کاندیداهای اصلح در دیدگاه امام(ره) می باشد. ایشان می فرمایند:« من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید... و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که... منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدم ندارند». (صحیفه امام، جلد12، ص149)

من امیدوارم که مردم این مرحله را هم به شایستگی و به طوری که دلخواه همه ملت ماست، و دلخواه ماست عمل بکنند و وکیل هایی که آراسته هستند به اخلاق خوب، متعهد هستند به اسلام، وفادار هستند به کشور خودشان، خدمتگزار هستند به شما و به کشور، آن اشخاص را انتخاب کنند و در مجلس بفرستند، که ان شاءاللّه این قدم آخر هم با شایستگی برداشته بشود، و ایران ان شاءاللّه سروسامان پیدا بکند، و از آن فشارها و اختناق ها که خارج شده است تا آخر خارج باشد

4- ساده زیستی:

حضرت امام(ره) هرچند به تأسی از بزرگان دینی ما خود نمونه ی کاملی از ساده زیستی بودند. با توجه به این مهم و در خطاب به نمایندگان دوره ی سوّم مجلس فرمودند:«اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح های پیشرفته ی آنان و شیاطین و توطئه های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نکند، خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلّق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید. مردان بزرگ که خدمت های بزرگ برای ملت های خود کرده اند، اکثراً ساده زیست و بی علاقه به زخارف دنیا بوده اند». (صحیفه ی امام، جلد18، ص471)
در جایی دیگر امام(ره) با صراحت تمام بیان می کند که«با زندگانی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزش های انسانی- اسلامی را حفظ کرد». (همان)

5- شجاعت:

امام(ره) به مردم سفارش کرده اند که از میان انتخاب شوندگان شخصی شجاع مانند مدرس را برای نمایندگی انتخاب کنند:« کسانی را که انتخاب می کنید باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند، باید بایستند و مقابله کنند.» (همان، جلد18، ص276)

6- حامی محرومان و خدمتگذار مستضعفان:

از نظر امام(ره) «آنهایی که در خانه های مجلل، راحت و بی درد آرمیده اند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جانفرسای ستون محکم انقلاب و پا برهنه های محروم، تنها ناظر حوادث بوده اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته اند، نباید به مسئولیت های کلیدی تکیه کنند که اگر به آنجا راه پیدا کنند، چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند». (همان، ج20، ص333)
در جایی دیگر امام تأکید می کند که «رأی خود را به شخصی که متعهد به اسلام و خدمتگزار به ملت و کشور و حامی مستضعفان... است بدهید». (صحیفه امام، جلد15، ص250)

7- امانتداری:

قدرت و مسئولیت و وکالت از سوی مردم در چارچوب فکری امام(ره) امانت به شمار می رود. ایشان قدرت حکومت را نیز به امانت تعبیر کرده و صاحب آن را حضرت ولی عصر(عج) می دانند:« خداوند همه ی ما را از این قیدهای شیطانی رها فرماید تا بتوانیم این امانت الهی را به سرمنزل مقصود برسانیم و به صاحب امانت، حضرت مهدی موعود -ارواحنا لتراب مقدمه الفداء- رد کنیم». (همان، جلد18، ص471 و 472)

8- تخلّق به اخلاق و ادب اسلامی:

عرصه ی مجلس شورای اسلامی، عرصه ی ارتباط افراد،  گروه ها، جریان ها و زمینه ی تضارب و تخالف افکار است و چنین عرصه ای در یک چارچوب آرمانی بدون موازین اخلاقی مسیر خود را به سلامت طی نخواهد کرد؛ بنابر این باید«وکیل هایی که آراسته هستند به اخلاق خوب، متعهد هستند به اسلام... انتخاب کنید». (همان، ج12، ص169) از نظر امام(ره) «مجلس، مجلس اسلامی است و باید اخلاق همه در انتخابات هم، اخلاق اسلامی باشد».(همان، ج12، ص168)

به چه کسانی رای ندهیم؟

1-نگذارید اشخاص وابسته به قدرتهای خارجی به مجلس بروند

نگذارید در مجلس شورای اسلامی اشخاصی بروند که آنها با قدرتهای بزرگ پیوستگی دارند، باید ملت با اختیار خود و اراده خود، با امتیاز خود و انتخاب خود اشخاص صالح را، اشخاص متقی را، اشخاصی را که برای ایران کار می خواهند بکنند، به نفع ایران کار می کنند آنها را باید تعیین بکنید. (صحیفه نور- در جمع گروهی از کارکنان بانکها- ج ۵-ص۲۴۷)

امام(ره) به مردم سفارش کرده اند که از میان انتخاب شوندگان شخصی شجاع مانند مدرس را برای نمایندگی انتخاب کنند:« کسانی را که انتخاب می کنید باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند، باید بایستند و مقابله کنند

2-به طرفداران اسلام آمریکایی رای ندهید

افرادی را که طرفدار اسلام سرمایه داری، اسلام مستکبرین، اسلام منافقین، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان و در یک کلمه، اسلام آمریکایی هستند، طرد نموده و به مردم معرفی نمایند و از آن جا که مجلس خانه همه مردم و امید مستضعفین است، در شرایط کنونی نباید کسی انتظار داشته باشد که حتما نمایندگان باید از گروه و صنف خاصی باشند. باید توجه داشت که هنوزخیلی از مسایل وجود دارد که به نفع محرومین باید حل و فصل شود و تمیز بین کسانی که در تفکر خود، خدمت به اسلام و محرومان را اصل قرار داده اند، با دیگران کار مشکلی نیست. (صحیفه نور- پیام به مناسبت سومین دوره مجلس- ج ۲۰، ص۱۹۴)

3-به افراد مشکوک و منحرف رای ندهید

تمام مردم موظفند که در انتخابات حاضر باشند و تحت تاثیر هیچ کس قرار نگیرند. بعد از این که مشورت کردند که برای اسلام مفید است رای دهند. اگر کسی مورد شک بود و یا اگر کسانی منحرف، خودشان را معرفی کردند به آنها رای ندهند. ما باید مجلسمان را نگه داریم و کاری کنیم که برای دولتی خوب اساس باشد. (صحیفه نور، ج ۱۸، ص ۱۷۶-۱۸۰)

4-مردم به افراد نالایق رای ندهند و مجلس هم آنها را قبول نکند

خود مردم نگذارند قلدرها دخالت کنند، افراد نالایق دخالت کنند. اگر عده ای جمع شدند و افراد نالایق را انتخاب کردند، مردم به آنها رای ندهند، اگر مردم هم متوجه نشدند، مجلس آنها را قبول نکند. (صحیفه نور، ج ۱۸، ص۱۷۹)

5-نمایندگان متخلف را تعیین نکنید

اگر چنانچه وکلای شما بعضی هایشان تخلف کردند، به آنها تنبه بدهید که آقا نکن. اگر زیادتر کردند دفعه دیگر تعیینشان نکنید، کسی دیگر را تعیین کنید. (صحیفه نور- در جمع روحانیون، ج۱۵، ص۶۰)
حضرت امام خمینی(ره) خاطرنشان کردند: «از اموری که لازم است امروز تذکر بدهم شاید بعد دیر بشود، قضیه انتخابات است. همان طوری که مکرر من عرض کرده ام و سایرین هم گفته اند، انتخابات در انحصار هیچ کس نیست، نه در انحصار روحانیون است، نه در انحصار احزاب است، نه در انحصار گروه هاست. انتخابات مال همه مردم است. مردم سرنوشت خودشان دست خودشان است. انتخابات برای تأثیر سرنوشت شما ملت است...»
«... من امیدوارم که مردم این مرحله را هم به شایستگی و به طوری که دلخواه همه ملت ماست، و دلخواه ماست عمل بکنند و وکیل هایی که آراسته هستند به اخلاق خوب، متعهد هستند به اسلام، وفادار هستند به کشور خودشان، خدمتگزار هستند به شما و به کشور، آن اشخاص را انتخاب کنند و در مجلس بفرستند، که ان شاءاللّه این قدم آخر هم با شایستگی برداشته بشود، و ایران ان شاءاللّه سروسامان پیدا بکند، و از آن فشارها و اختناق ها که خارج شده است تا آخر خارج باشد. من دعاگوی همه هستم، و در این چند روز آخر عمر به همه شما دعا می کنم، و هر چه خدمت از من برآید با حالی که دارم مضایقه ندارم و خدمتگزار همه هستم.»
امید است بیانات و منویات پیامبر گونه آن یار جمارانی روشن بخش مسیر و راه ملت عزیز و همیشه در صحنه ایران برای گزینش افراد اصلح قرار گیرد.

برای شرکت در  نظر سنجی دهمین دوره انتخابات مجلس اینجا کلیک کنید

شما به چه کسی رای می دهید (نظر سنجی)منابع: حوزه / امام خمینی