تبیان، دستیار زندگی
تجهیز تام کت های ایران به موشک ویکتوری برای هدف گیری اهداف دریایی/شاهد ۱۲۹ایران شبیه نمونه آمریکایی ام کیو- ۱جنرال اتمیکز است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجهیز ایران به موشک ویکتوری

موشک نصر در زمره سلاح َهایی با برد کوتاه تا متوسط قرار می َگیرد. اصلی َترین تفاوت این موشک با نمونه های مشهوری چون کوثر و ظفر، میزان بالای  کلاهک جنگی است که قدرت تخریب بسیار بالایی برای آن ایجاد می کند.

بخش سیاست تبیان

موشک

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس وبگاه انگلیسی «جینز دیفنس» در گزارشی با اشاره به مجهز شدن  جنگنده های «اف -14 تامکت» ایران به موشک های جدید «نصر-2» نوشت: نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران (IRIAF) اینک جدیدترین موشک ارتقا یافته هوا به سطح به نام نصر (Victory) را با تام کت های اف- 14A ساخت شرکت گرومن در اختیار خواهد داشت.

به نوشته این رسانه انگلیسی، اعلام این خبر مصادف با مراسم پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود و در حالی ارسال موشک های نصر به بدنه نیروی هوایی ایران آغاز شده است که موشک های جدید نصر ایران نمونه ارتقا یافته موشک چینی« C-704» است که ساخت آن به سال 2005 میلادی برمی گردد و برای اولین بار این موشک ها در ایران در سپتامبر 2013 و زیر یک جنگنده اف- 4 فانتوم مشاهده شدند.

جینز دیفنس در ادامه نوشت: این موشک جدید ایران باید نوع ارتقا یافته نصر -2 باشد که قبلا به طور رسمی به آن اشاره نشده شد.

این وبگاه انگلیسی در توصیف موشک نصر نوشت: نسخه اولیه نصر موشکی میان برد و هدایت شونده برای هدف گیری اهداف دریایی تا فاصله 35 کیلومتری است. موشک نصر که در ابتدا سلاحی ضد کشتی بوده اینک به موشکی هوا پرتاب تغییر ماهیت داده و برد آن به طور موثری ارتقا و شعاع عملیاتی آن بیشتر شده است. البته هنوز قابلیت های بیشتر این موشک و اینکه قابلیت بکارگیری علیه اهداف زمینی را دارد یا خیر مشخص نیست.

موشک نصر در زمره سلاح َهایی با برد کوتاه تا متوسط قرار می َگیرد. اصلی َترین تفاوت این موشک با نمونه های مشهوری چون کوثر و ظفر، میزان بالای  کلاهک جنگی است که قدرت تخریب بسیار بالایی برای آن ایجاد می کند.  نمونه هوا پرتاب این موشک روی هواپیماهای جنگنده اف-4 فانتوم نیروی هوایی ایران نصب شده بود.

این وبگاه انگلیسی همچنین با اشاره به رونمایی از پهپاد جدید طراحی شده «شاهد -129» نوشت: ایران نسخه توسعه یافته پهپاد «شاهد -129» را در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به نمایش گذاشت.

با توجه به تصاویر منتشر شده از این پهپاد، این نسخه جدید از شاهد- 129 در بخش دماغه طراحی جدید شده و شبیه نسخه آمریکایی «ام کیو- 1جنرال اتمیکز» است که در نسخه  قبلی آن چنین صیقل کاری مشاهده نمی شد.

جینز دیفنس نوشت: جدا از صیقل دادن و طراحی جدید دماغه این پهپاد برای افزایش توان مخابراتی، بقیه موارد چون دوربین مادون قرمز و مکان های حمل سلاح همانند نسخه قبلی هستند.

جینز دیفنس در خاتمه نسبت به قابلیت های جدید این پهپاد باز طراحی شده ایران و دیگر موارد جدیدش ابراز شک و تردید کرد.


منبع : خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .