تبیان، دستیار زندگی
لیگ پانزدهم و ریاست کفاشیان بر فدراسیون فوتبال؛ وجه تشابه این دو مورد آن است که هر دوی آنها به زودی به پایان می رسند و بنابراین در حال حاضر به روزهای حساس و تعیین کننده خود رسیده اند. شاید به همین خاطر است که آقای رئیس یک بار دیگر سراغ پرونده قدیمی حق پخش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

95، سال بدون فوتبال؟

لیگ پانزدهم و ریاست کفاشیان بر فدراسیون فوتبال؛ وجه تشابه این دو مورد آن است که هر دوی آنها به زودی به پایان می رسند و بنابراین در حال حاضر به روزهای حساس و تعیین کننده خود رسیده اند. شاید به همین خاطر است که آقای رئیس یک بار دیگر سراغ پرونده قدیمی حق پخش تلویزیونی رفته و این بار با ادبیاتی تندتر از همیشه روبه روی رسانه ملی ایستاده است.

بخش ورزشی تبیان
فوتبال

لیگ پانزدهم و ریاست کفاشیان بر فدراسیون فوتبال؛ وجه تشابه این دو مورد آن است که هر دوی آنها به زودی به پایان می رسند و بنابراین در حال حاضر به روزهای حساس و تعیین کننده خود رسیده اند. شاید به همین خاطر است که آقای رئیس یک بار دیگر سراغ پرونده قدیمی حق پخش تلویزیونی رفته و این بار با ادبیاتی تندتر از همیشه روبه روی رسانه ملی ایستاده است. کفاشیان به خوبی می داند که در مقطع فعلی، نگاه مردم حسابی به مسابقات فوتبال باشگاهی در کشور خیره است و آنها به دقت کورس فشرده قهرمانی را دنبال می کنند. در این شرایط و با توجه به اینکه همه مذاکرات و تقلاها با جام جم بی نتیجه باقی مانده، کفاشیان بار دیگر علیه تلویزیون موضع گرفته و آنها را به عدم صدور مجوز پخش بازی ها تهدید کرده است. این همه در شرایطی مطرح می شود که فدراسیون فوتبال چندی قبل حتی احتمال شکایت از صداوسیما به مراجع قانونی را هم مطرح کرده بود، اما این مساله با شایعه عجیب ممنوع التصویری کفاشیان همراه شد؛ شایعه ای که آخرش هم هیچ کس نفهمید درست بوده یا نه؟

تلویزیون مقصر اصلی است

روز جمعه و در شرایطی که فضای فوتبال ایران کاملا تحت تاثیر رایگان شدن حضور تماشاگران در ورزشگاه ها قرار گرفته است، علی کفاشیان از این طرح دفاع کرده است. او می گوید قرار نیست بلیت فروشی بار بزرگی از روی دوش فوتبال بردارد و این حق پخش تلویزیونی است که می تواند هزینه های هنگفت باشگاهداری را پوشش بدهد. رئیس فدراسیون فوتبال در بخشی از مصاحبه اش ، به همین بهانه بار دیگر صداوسیما را تهدید می کند که ممکن است بعد از عید دوربین ها را به ورزشگاه راه ندهند: «70 درصد درآمد فوتبال باید از حق پخش باشد که صداوسیما زور می گوید و این حق را نمی دهد. یک بخش دیگر تبلیغات محیطی است که اسپانسر در مسائل اقتصادی گرفتار شده و پول تبلیغات محیطی را نمی دهد. همه این بی پولی ها به تیم ها تحمیل می شود، حالا بلیت رایگان دیدارها و نرسیدن پول از این بخش هم روی همه آنها! صداوسیما زور می گوید و حق باشگاه ها و هوادارانش را نمی دهد. اگر فوتبال ایران روزبه روز رو به نابودی و انحطاط می رود مسوولش فقط صداوسیما است. می خواهم به هیات رئیسه سازمان لیگ پیشنهاد بدهم که برای بازی های لیگ برتر پس از عید، دوباره جلوی دوربین ها برای حضور در استادیوم ها گرفته شود. معتقدم که دوباره باید این اقدام انجام شود. من پیشنهادش را می دهم و دیگر تصمیم گیری در این خصوص به باشگاه ها و سازمان لیگ مربوط می شود.»

دفعه قبل چطور شد؟

مساله راه ندادن دوربین های صداوسیما به استادیوم های محل برگزاری مسابقات لیگ برتر از سال ها پیش مطرح بوده است. این همواره تنها اهرم فشار مدیران فدراسیون برای زنده کردن حق پخش تلویزیونی مسابقات بوده که تا پیش از لیگ چهاردهم هرگز به اجرا درنیامده بود. سال گذشته اما بالاخره این تهدید اجرایی شد و پادرمیانی ها هم برای لغو آن موثر نیفتاد. به این ترتیب هفته های دوازدهم و سیزدهم فصل گذشته در غیاب دوربین های تلویزیونی برگزار شد. این مسابقات به صورت زنده روی آنتن نرفت و حتی همین حالا هم جای تصاویر آنها در آرشیو لیگ برتر خالی است. در آن زمان بعد از توافقات ضمنی که صورت گرفت، دوربین ها به استادیوم ها برگشتند و پخش زنده مسابقات از سر گرفته شد، اما مرور زمان نشان داد خبری از حل ریشه ای مشکلات نیست و وضعیت فرقی با گذشته نکرده است. این بار هم ممکن است مثل دفعه قبلی حتی عدم پخش رقابت ها هم به اختلاف طرفین پایان ندهد و فقط مردم برای مدتی تماشای بازی های لیگی را از دست بدهند. البته مقطع فعلی با دوره ای که فصل گذشته در آن مسابقات پخش نشد، دو تفاوت مهم دارد؛ یکی اینکه در ثلث آخر فصل به سر می بریم و حساسیت فوق العاده زیادی بر مسابقات حاکم است و دوم اینکه اپیدمی رایگان شدن مسابقات، پای خیلی از تماشاگران را به سکوها باز کرده است. حضور مجدد مردم در استادیوم ها می تواند برای جذب تبلیغات محیطی حتی بدون پخش تلویزیونی موثر باشد. باید صبر کرد و دید در نهایت چه اتفاقی رخ می دهد؟

یک شکست قابل پیش بینی

فصل جدید چالش ها بین فدراسیون فوتبال و صداوسیما در حالی شدت گرفته است که چندی پیش طرفین مدعی بودند توانسته اند به یک راهکار مناسب در این مورد دست پیدا کنند. در آن زمان صداوسیما به جای حق پخش تلویزیونی، حق بهره برداری از «آی پی تی وی» را به فدراسیون فوتبال واگذار کرد. این طرح که به فروش اینترنتی مسابقات فوتبال مربوط بود، ابهامات بسیار زیادی داشت و از همان ابتدا هم قابل پیش بینی بود که با شکست همراه شود. فقدان زیرساخت های لازم در این مورد و نیز مسائل فرهنگی حاکم بر کشور ما شاید به این زودی ها اجازه استفاده از چنین سرویسی را به مدیران فوتبال ندهد. حالا هم از سرگیری جدل ها و تهدیدها، شاید مهر تاییدی پای همین فرضیه باشد.


منبع : دنیای اقتصاد