تبیان، دستیار زندگی
آرایش انتخاباتی در استان تهران/رقابت برای ۳۵ کرسی مجلس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرایش انتخاباتی تهران

تهران-در حالی که تا روز هفتم اسفندماه چیزی باقی نمانده است، احزاب و گروه های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در کنار افراد مستقل برای کسب ۳۵ کرسی نمایندگی مجلس در استان تهران تلاش می کنند.

بخش سیاست تبیان

انتخابات

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا حیدری گفت : استان تهران دارای بیشترین کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است و به همین خاطر رأی مردم این استان در شکل گیری افکار و رویکردهای مجلس آینده نقش مهم و محوری ایفا می کند.

همواره نمایندگان استان تهران، افراد شاخص و صاحب نفوذی بوده اند که در جریانات و بزنگاه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور نقش مثبت و منفی خود را ایفا کرده اند.

پایتخت به همراه شهرستان های استان تهران دارای ۳۵ کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و درحالی که تا روز هفتم اسفندماه چیزی باقی نمانده است، احزاب و گروه های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در کنار افراد مستقل برای کسب ۳۵ کرسی نمایندگی مجلس در استان تهران تلاش می کنند.

فعالیت ۶ حوزه اصلی و ۲۰ حوزه فرعی در انتخابات مجلس شورای اسلامی

پس از بررسی هیئت های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان، هزار و ۲۹۴ داوطلب نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه های مختلف استان تهران تأیید صلاحیت شدند و برای نشستن بر روی صندلی سبز بهارستان با یکدیگر به رقابت می پردازند.

حوزه های انتخابیه تهران، ورامین، رباط کریم، شهریار، دماوند و پاکدشت، حوزه های اصلی انتخابیه استان تهران در مجلس شورای اسلامی را تشکیل می دهند.

استان تهران علاوه بر شش حوزه اصلی، دارای ۲۰ حوزه فرعی است که همکاری و هماهنگی لازم با حوزه های اصلی را برای برگزاری باشکوه انتخابات بر عهده دارند.

رقابت ۱۱۲۱ نامزد انتخاباتی در حوزه انتخابیه شهر تهران

در حوزه انتخابیه تهران، هزار و ۱۲۱ داوطلب که صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان تأییدشده است، برای کسب ۳۰ کرسی نمایندگی مجلس باهم رقابت می کنند.

حوزه انتخابیه تهران، شهرستان های ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس را نیز شامل می شود و باید مردم این مناطق نیز به نامزدهای تأییدشده این حوزه رأی دهند.

رقابت سنگین لیست اصولگرایان و اصلاح طلبان در تهران

رقابت اصلی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران میان لیست اصولگرایان و اصلاح طلبان در جریان است.

اصلاح طلبان تلاش کرده اند تا با استفاده از نیروهای موردحمایت دولت، اکثریت مجلس آینده را از آن خودکرده و زمینه موفقیت در انتخابات آتی را برای خود رقم بزنند.

محمدرضا عارف، فریده اولاد قباد، محمدرضا بادامچى، کاظم جلالى، سهیلا جلودار زاده، فاطمه السادات حسینى، الیاس حضرتى، غلامرضا حیدرى، فاطمه ذوالقدر، علیرضا رحیمی، ابوالفضل سروش، فاطمه سعیدى، پروانه سلحشور، علی نوبخت، طیبه سیاووشى، مهدى شیخ، محمود صادقى، محسن علیجانى زمانى، محمدجواد فتحى، مصطفى کواکبیان، احمد مازنى، پروانه مافى، علیرضا محجوب، داوود محمدى، على مطهرى، سید فرید موسوى، محمدرضا نجفى، بهروز نعمتى، محمدعلى وکیلی، عبدالرضا هاشم زائى لیست اصلاح طلبان و حامیان دولت را تشکیل می دهند.

حزب اعتدال و توسعه و حامیان دولت و برخی احزاب نظیر حزب جوانان ایران اسلامی از لیست اصلاح طلبان حمایت کرده اند.

در نقطه مقابل، شورای ائتلاف بزرگ اصولگرایان نیز به منظور ایجاد وحدت و همدلی میان گروه های اصولگرایی با محوریت آیت الله موحدی کرمانی و راهنمایی های آیت الله یزدی و مصباح یزدی تشکیل شد.

انصراف بسیاری از نامزدهای اصولگرا به نفع لیست ائتلاف اصولگرایان

ائتلاف بزرگ اصولگرایان پس از بررسی های مکرر، توانست لیست واحدی را متشکل از نیروهای جریانات و گروه های مختلف سیاسی تشکیل دهد و به همین خاطر بسیار امیدوار است تا بتواند بیشتر کرسی های مجلس را به دست آورد.

در این میان با توصیه شورای ائتلاف اصولگرایان، بسیاری از داوطلبانی که برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده بودند، باهدف وحدت اصولگرایان کنار کشیده و یا حوزه انتخابیه خود را تغییر دادند.

اسدالله بادامچیان، صالح اسکندری، مجتبی امانی، محمدعلی بخشی زاده مقدم، علی بیدکی، سید مهدی جولایی، علی خانی زاده، مهدی صولی، نصر عزیزی، علی علیرضا نژاد، امیرعباس فارسی نژاد و حسین نیک نام ازجمله چهره های شاخص حزب موتلفه اسلامی بودند که از عرصه انتخابات انصراف دادند.

سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز از دیگر افرادی بود که به منظور وحدت جریان اصولگرایی از عرصه انتخابات کنار کشید.

لیست ائتلاف اصولگرایان برای حوزه انتخابیه تهران

ائتلاف بزرگ اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران، غلامعلی حداد عادل، مرتضی آقا تهرانی، فاطمه آلیا، یحیی آل اسحاق، سید محمدحسن ابوترابی فرد، لاله افتخاری، زهره الهیان، مهرداد بذرپاش، احمد توکلی، محمد نبی حبیبی، پرویز داودی، مجتبی رحماندوست، فاطمه رهبر، علیرضا زاکانی، محمد سلیمانی، زهره طبیب زاده نوری، محمدجواد عامری شهرابی، حجت الله عبدالملکی، لطف الله فروزنده، سید علی قریشی، اسماعیل کوثری، غلامرضا مصباحی مقدم، حسین مظفر، سید مسعود میر کاظمی، الیاس نادران، محمد ناظمی اردکانی، سید محمود نبویان، بیژن نوباوه وطن، مرضیه وحید دستجردی، مهدی وکیل پور را برای حضور در مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

احزاب و جریانات مختلف سیاسی اصولگرا نظیر حزب موتلفه، جمعیت ایثارگران، جبهه پایداری و سایر احزاب نیز از لیست ائتلاف اصولگرایان حمایت کرده اند.

گنجانده نشدن نام عارف در لیست علی مطهری

صدای ملت نیز با محوریت علی مطهری، لیست خود را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر اعلام کرد که نکته جالب توجه در آن، گنجانده نشدن نام عارف در لیست صدای ملت است.

درحالی که علی مطهری در لیست اصلاح طلبان و حامیان دولت با محوریت عارف قرار دارد، اما علی مطهری نام چهره شاخص اصلاح طلب را در لیست صدای ملت نگنجانده است.

علی مطهری، حسن سبحانی، کاظم جلالی، حسن غفوری فرد، علیرضا محجوب، سهیلا جلودار زاده، محمد خوش چهره، مصطفی کواکبیان، محمدرضا مفتح، بهروز نعمتی، الیاس حضرتی، حجت الاسلام محمد صالحی منش، محمود مقدم، محمدعلی وکیلی، حسین شیخ الاسلام، محمدرضا دشتی اردکانی، حسن بیادی، محمد سقایی، پروانه مافی، محمود صادقی، محمدرضا علایی، محسن عابدینی پور، سید محمد حسینی، محمد موسی خانی، مژگان آژیده، محمدحسن طریقت منفرد، طه عبدخدایی، وحید شریعتمداری، سید محمد طباطبایی نژاد، حسن زمانی افرادی هستند که صدای ملت از آنان حمایت کرده است.

برخی از احزاب و گروه های سیاسی نیز لیست کاملی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ارائه نکرده اند که از آن جمله می توان به حزب تمدن اسلامی اشاره کرد.

سید محمدحسن ابوترابی فرد، یحیی آل اسحاق، سهراب اشرفی، لاله افتخاری، حسن بیادی، کاظم جلالی،  مجتبی رحماندوست، حسن سبحانی، محمدصادق صالحی منش، حسن غفوری فرد، علیرضا محجوب، غلامرضا مصباحی مقدم، علی مطهری، حسین مظفر، بهروز نعمتی، مرضیه وحید دستجردی، ۱۶ نفری بودند که حزب تمدن اسلامی از آنان حمایت کرده است.

فرهاد بشیری نامزد نهایی اصولگرایان در پاکدشت

حوزه انتخابیه شهرستان پاکدشت نیز دارای یک کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی است که صلاحیت ۱۷ نفر برای نشستن بر صندلی سبز بهارستان تأییدشده است.

در این میان رقابت اصلی میان فرهاد بشیری نماینده فعلی شهرستان پاکدشت در مجلس و محمد قمی نماینده سابق این شهرستان است.

فرهاد بشیری موردحمایت ائتلاف بزرگ اصولگرایان و جریانات و گروه های سیاسی اصولگرا قرار دارد اما حضور چندین چهره اصولگرا در انتخابات شهرستان پاکدشت، معادلات را کمی پیچیده کرده است.

در نقطه مقابل محمد قمی چهره شاخص جریان اصلاح طلب، دارای سابقه چندین دوره نمایندگی مجلس از حوزه انتخابیه ورامین و پاکدشت است و می کوشد بار دیگر کرسی پاکدشت در مجلس به دست اصلاح طلبان بیفتد.

نقوی حسینی نامزد نهایی اصولگرایان

حوزه انتخابیه ورامین نیز دارای یک کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی است که شهرستان های قرچک و پیشوا به عنوان حوزه های فرعی محسوب می شوند.

صلاحیت۳۱ نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ورامین، پیشوا و قرچک تأییدشده است که رقابت اصلی میان سید حسین نقوی حسینی و محسن ضرغام است.

سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرای کنونی ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی، موردحمایت ائتلاف بزرگ اصولگرایان قرار دارد .

روحانیت دیار ۱۵ خرداد، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، حزب موتلفه اسلامی و سایر احزاب و تشکل های اصولگرا از نقوی حسینی در انتخابات پیش رو حمایت کرده اند.

در مقابل محسن ضرغام که سابقه فعالیت در وزارت علوم را در کارنامه دارد، نامزد موردحمایت اصلاح طلبان و حامیان دولت تدبیر و امید است و تلاش دارد پس از چندین دوره، کرسی نمایندگی ورامین را از اصولگرایان بگیرد.

عدم اعلام نظر ائتلاف اصولگرایان در حوزه های انتخابیه شهریار، رباط کریم و دماوند

درحالی که داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه های انتخابیه شهریار، رباط کریم و دماوند در حال تلاش برای به دست آوردن کرسی نمایندگی مجلس در این مناطق هستند اما ائتلاف اصولگرایان از اعلام نامزد موردحمایت در این سه حوزه خودداری کرده است.

در لیست اعلامی ائتلاف اصولگرایان، نامی از نامزد موردحمایت جریانات اصولگرایی در سه حوزه انتخابیه شهریار، رباط کریم و دماوند دیده نمی شود.

مردم این مناطق همچنان از ائتلاف اصولگرایی انتظار دارند تا نامزد موردحمایت خود را در این حوزه ها رسانه ای کند.

۲۵ نامزد در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه، ۲۲ داوطلب در حوزه انتخابیه شهریار، ملارد و شهر قدس و ۳۱ نامزد در حوزه انتخابیه رباط کریم و بهارستان تأیید صلاحیت شده اند.

باید منتظر ماند و دید که مردم استان تهران در هفتم اسفندماه به یک جریان و گروه اعتماد کرده و یا ۳۵ کرسی نمایندگی را به افراد مستقل می سپارند، به هر ترتیب ۳۵ کرسی نمایندگی مجلس در استان تهران در مجلس آینده بسیار تأثیرگذار خواهد بود.


منبع : خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .