تبیان، دستیار زندگی
من اعتماد به نفسم در جمع همکاران و کلا غریبه ها بسیار پایین است و نمی توانم نزد آنها درست صحبت کنم. لطفا راهنمایی ام کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقویت مهارت برقراری ارتباط با دیگران

من اعتماد به نفسم در جمع همکاران و کلا غریبه ها بسیار پایین است و نمی توانم نزد آنها درست صحبت کنم. لطفا راهنمایی ام کنید.

مشاور: عطاریان - مرکز مشاوره تبیان
مهارت برقراری ارتباط با دیگران

تلاش برای بهبود مهارتهای ضعیف ارتباطی می تواند یک تفاوت بزرگ در نحوه تعامل و ارتباط شما با دیگران ایجاد کند و در واقع شما اولین مرحله اصلی در تقویت این مهارت را طی کرده اید: "اراده برای انجام این کار".

حال می توانید سراغ سایر مراحل عملی دیگر بروید تا مهارتهایتان را تقویت کنید. این مراحل عملی عبارتند از:
1. اغلب مشکلات ارتباط نفر به نفر شامل دو مرحله و فرآیند متمایز است که برای وقوع ارتباط موثر باید به طور مناسبی طی شود. این دو مرحله عبارتند از ارسال یک پیام و دریافت آن.

به هر حال ناتوانی در رساندن پیام مناسب، می تواند ختم به پیدایش مهارت ارتباطی ضعیف در هر دو طرف شود. با استفاده از یک سری روشها و تکنیکها برای بهبود مهارت ارتباطات ضعیف خود، می توانید پیغام "تمایل به برقراری رابطه" را ارسال نمایید و در فهم آنچه دیگران می گویند و پیغامهایی که ارسال می کنند؛ زبردست شوید.
 
2. مهارت سخن گفتن خود را تقویت کنید. برای بهبود ارتباطات و مهارتهای سخن گفتن، زمانی که شما فرستنده پیام هستید از مراحل زیر استفاده کنید:

به طور واضح صحبت کنید

-   ممکن است ساده به نظر برسد اما لهجه های غلیظ، خستگی و استفاده از کلمات مبهم و دوپهلو می تواند حرف و صحبت شما را برای دیگران تبدیل به یک راز کند.

-  صحبت کردن خود را آهسته کنید. وقتی با دیگران صحبت می کنید زمان را مشخص کرده و حتی ثبت کنید. برخی از افراد به سبب موقعیت جغرافیایی و بومی خود در کشور خیلی سریع و تند صحبت می کنند و این موضوع برای یک نفر که اهل آن ناحیه نیست می تواند این وضعیت گیج کننده بوده و یا با این ویژگی نامانوس باشد.

-  روی نکات مهم تاکید کنید. تن صدا و لحن خود را هنگام گفتن یک نکته یا مطلب مهم تغییر دهید. این تغییر تن صدا به عنوان یک ایما و اشاره طبیعی برای شنونده عمل می کنند و به او گوشزد می کنند که در حال گفتن چیز مهمی هستند.

-  هنگام صحبت کردن از حواس پرتی پرهیز کنید. بهترین و ایده آل ترین مکان برای تعامل و ارتباط، یک اتاق آرام و ساکت است که هیچ سر و صدای مزاحمی در آن به گوش نرسد. متاسفانه، در اکثر مواقع این یک وضعیت واقع گرایانه نیست. اما به هر حال می توانید با خاموش کردن تلویزیون یا رادیو قبل از صحبت کردن حواس پرتی خود را کاهش دهید. همچنین با بستن درها و پنجره ها می توانید از سر و صدای محیط اطراف خلاص شوید.

-  از انجام همزمان چندین کار هنگام صحبت کردن پرهیز کنید. هنگام حرف زدن خوراکی در دهان نگذارید. فنجان قهوه یا چای را زمین بگذارید بعد حرف بزنید. هنگامی که مشغول چک کردن پست الکترونیک خود هستید، سعی نکنید درباره یک موضوع مهم با کسی به گفتگو بنشینید. وقتی که وظیفه ارسال پیام خود را به اتمام رساندید از شنونده خود بازخورد بگیرید. آنچه که آنها به شما می گویند به شما کمک می کند که بفهمید آیا آنها متوجه پیغام شما شده اند یا نه؟
 
-  درباره شنوندگان خود فکر کنید و لغات و عبارات خود را متناسب با آنها انتخاب کنید.

مهارتهای شنیداری خود را تقویت کنید

برای تقویت این مهارت ها، زمانی که شما گیرنده و دریافت کننده پیغام هستید نکات زیر را در نظر بگیرید:

-  به دقت گوش دهید. روی کلمات گوینده خوب تمرکز کنید و هرگز سعی نکنید درباره آنچه که می خواهید بگوید پیش بینی کنید. به عبارت بهتر یک دفعه سراغ جمع بندی نروید. هنگام گوش دادن به حرفهای دیگران به حالتهای چهره و صورت گوینده خوب نگاه کنید. این حالتها می تواند فهم و شناخت مضاعفی از حالت خلق و خو، ذهن و قصد و نیت گوینده در اختیار شما قرار دهد.

درباره شنوندگان خود فکر کنید و لغات و عبارات خود را متناسب با آنها انتخاب کنید.

- به دنبال مشاهده تغییرات در زبان اندام گوینده باشید(البته باید بین گفتار و زبان اندام هماهنگی باشد). تعبیر و تفسیر زبان اندام گوینده، اشاراتی درباره خلق و خو و حالات روانی گوینده هنگام سخن گفتن و نیز قصد و هدف گوینده به شنونده ارایه می دهد.

-  فرهنگ گوینده را هنگام گوش دادن به حرفهایش در نظر بگیرید. برخی از فرهنگها در زمان تعامل و گفتگو از تماس مستقیم چشمی و نگاه کردن مستقیم به طرف مقابل خودداری می کنند. ممکن است تکان دادن دستها منطقه ممنوعه یک فرهنگ حساب شود. آگاهی از این معیارهای فرهنگی و به حساب آوردن آنها هنگام شنیدن صحبتهای گوینده، می تواند در فهم و تفسیر درست پیغامی که او سعی در انتقال آن به شما دارد کمک شایانی نماید.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی بخش اعتماد به نفس اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش اعتماد به نفس اینجا کلیک کنید.