تبیان، دستیار زندگی
داستان طنز «قطعه ۲۰۳»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان طنز «قطعه ۲۰۳»

داستان بلند طنز «قطعه ۲۰۳» نوشته پوریا سوری از سوی نشر مروارید منتشر شد.

داستان طنز «قطعه ۲۰۳»

انتشارات مروارید به تازگی کتاب «قطعه ۲۰۳» شامل داستان بلندی از پوریا سوری روزنامه نگار شاعر و طنزنویس معاصر را منتشر کرده که به گفته خود وی حاصل سال ها روزنامه نگاری و ستون نویسی روزانه وی در مطبوعات است.

سوری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: ایده این کار به زمانی باز می گردد که در روزنامه شرق ستونی برای انتشار یادداشت های روزانه داشتم و تصمیم گرفتم داستانی طنز و دنباله دار را در آن به سرانجام برسانم. این اتفاق نخست با انتشار یک در میان این داستان ها در این ستون آغاز شد تا اینکه روند خودش را پیدا کرد.

سوری در ادامه داستان های این کتاب را نوعی طنز سیاسی اجتماعی عنوان کرد و افزود: در قطعه ۲۰۳ با داستانی روبرو هستیم که محل وقوعش در سال های دولت نهم می گذرد و از قضا قصه نیز از شب درگذشت استیو جابز مدیر شرکت اپل شروع می شود. کاراکتر قصه ما نیز در همین شب می میرد و به عالم برزخ پای می گذارد. حضورش در این فضا باعث دمخور شدنش با آدم هایی می شود که برخلاف او افراد مشهوری هستند. این افراد طیفی از افراد از استیو جابز تا خواننده مشهور انگلیسی امی وایندهاوس تا قذافی و رهبر کره شمالی را شامل می شود. داستان در ادامه شرح روزنوشت های این فرد است در مواجهه با این افراد و خاطراتش از معاشرت با آنها در برزخ را روایت می کند.

این نویسنده افزود: تمام سعیم این بود که کتاب در نهایت همان چیزی نباشد که به اقتضای روز در روزنامه منتشر کرده ایم. به همین خاطر بخش های این داستان را بازنویسی کردم. البته خود داستان نیز ارجاعات کمی به تاریخ دارد و در بازنویسی انجام شده روی آن حدود ۱۲ قسمت به آنچه که در روزنامه منتشر شده بود بخش هایی را اضافه کردم و ارجاعات را نیز به روز قرار دادیم.

یادآوری می شود از پوریا سوری پیش از این مجموعه شعر دیکته اقلیت منتشر شده است.

کتاب قطعه ۲۰۳ را نشر مروارید با قیمت ۹ هزار تومان منتشر کرده است.


منبع: مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .