تبیان، دستیار زندگی
شما می دانید خالکوبی هنرمندانه چیست؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خالکوبی های هنرمندانه

شما می دانید خالکوبی هنرمندانه چیست؟

بخش هنری تبیان
خالکوبی‌های هنرمندانه

سرگذشت خالکوبی در ایران به اندازه درازای عمر تمدنی کشور است. روزگاری این خالکوبی ها برای جامعه زنان و روزگاری برای پهلوانان بوده و هرچه به دنیای معاصر نزدیک تر شده در میان جاهلان و اوباش رواج پیدا کرده است.
شیر نیز نمادی از فرهنگ تمدنی ایران است و در جای جای تاریخ ایران می توان نقش و نقش واره شیران را در قامت مختلف دید. گاهی پنجه شیران بر ستون های تخت جمشید گره افکنده و گاهی شیرهای سنگی بر مزار مردگان نشسته اند.
با ادغام این دو بیان هنری که یکی در عالم نقش و دیگری در عالم حجم، یک جریان تاریخی و تمدنی مشترک را پشت سر گذاشته اند با تاریخ دوران قاجار، توانسته مجموعه آثار "خالکوبی " هنرمندانه صادق ادهم را شکل دهد.

صادق ادهم در آثار حجمی خود که با پاییه ماشه آنها را ساخته با خالکوبی تصویر رجال قاجار بر روی بدن این شیرها یک نوع روایت تصویری و توصیفی از برخی از چهره ها و شخصیت های معاصر کشور را با آثارش به نمایش گذاشته است. امیر کبیر، مهد اولیا، ناصرالدین شاه و.... شخصیت هایی هستند که بر بدن شیرها جای گرفته اند؛ اما هر یک از این شیران داستان جداگانه خود را دارند برخی استوار با خالکوبی شخصیتی که بر بدنش خالکوبی شد و برخی عجیب و ضعیف که باز بار معنایی شخصیت خالکوبی شده بر پیکره اش را به دوش می کشند.
این آثار حجمی که در نمایشگاه هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ارائه شده اند، توانسته اند نظر مخاطبان این رویداد هنری را به خود جذب کنند.

هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر این روزها در حالی نمایشگاه آثار خود را در برابر دید علاقمندان به هنر قرار داده که متفاوت تر از دوره های گذشته نگاه خود را به هنر معاصر و مفهومی اختصاص داده است.
برای دیدن آثار هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر می توانید همه روزه تا 17 اسفندماه به موسسه فرهنگی هنری صبا در خیایان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، جنب ساختمان فرهنگستان هنر مراجعه کنید.منبع: هنر آنلاین