تبیان، دستیار زندگی
تا آدمها زنده هستند فیلمشان را بسازیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تا آدمها زنده هستند فیلمشان را بسازیم

title

نشست خبری و مراسم رونمایی از مستند «روزگار بهروز» با حضور امیر تاجیک مدیر شبکه مستند، بهروز رضوی گوینده پیشکسوت رادیو، ابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان، جلال مقامی هنرمند پیشکسوت، جعفری قائم مقام معاونت صدا و اهالی رسانه سه شنبه 27 بهمن در مرکز آموزش و پژوهش بنیاد تعاون زندانیان برگزار شد.

مختار هوشنگی مدیر تأمین و پخش شبکه مستند، ابوالقاسم ناصری مدیر گروه تولید، محمدحسین آئینه، محسن سخا، محسن خان جهانی، جواد یحیوی، جواد بزرگمهر و.. از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

صداهای دیدنی برای ما ارزشمند هستند  
تاجیک در این نشست در سخنانی اظهار کرد: در تمام رسانه های بین المللی، دو عنصر نیروی انسانی و آرشیو قدرت رسانه را مشخص میکند. رسانه ملی نیز دارای ستاره های بسیاری است و صداهای دیدنی برایمان ارزش زیادی دارند.

وی افزود: اولین کار ما در این حوزه پرتره ای از استاد رضوی بود و مستند بعدی نیز که ۶۰ درصد آن تولید شده درباره استاد مقامی است که با «دیدنی ها» خاطرات خوبی را از خود برای ما به جا گذاشته است و ما بخش هایی از آن را در قالب مجموعه «گلستانه» پخش کرده ایم.

رضوی بر گردن مستندها هم حق دارد
مدیر شبکه مستد یادآور شد: رضوی حق بزرگی نیز بر گردن مستندسازان دارد و مستندهای شاخص بسیاری بوده که با صدای ایشان جان پیدا کرده است. آقای توکلی نیز پیش از این مجموعه، جستجوهای بسیاری برای یافتن تصاویر خاطره برانگیز داشته است که نتیجه این تلاش ها در دو مجموعه «سیمرغ» و «گلستانه» روی آنتن رفته است.

تاجیک همچنین تأکید کرد: معاونت صدا نیز کمک شایانی برای ساخت این مستند به ما کردند و اگر حمایت های خانم آبروانی و قائم مقام صدا نبود این مستند ساخته نمی شد.

خوشحالم که فیلم زندگی ام بعد از من ساخته نشد
در ادامه رضوی نیز در سخنانی گفت: شبکه مستند باعث خیر شده و این جمع صمیمی را دور هم جمع کرده است. من به نوبه خودم خوشحالم که در زندگی ام فیلمی از خود دیدم و این فیلم بعد از من ساخته نشده است.
 
وی افزود: در مستند صداقت وجود دارد و انسان ناچار به دروغگویی نمی شود. شاید برای همین است که مستند را به دیگر کارها ترجیح داده ام. در رادیو هم برنامه های مستند دارم.

این گوینده پیشکسوت «روزگار بهروز» را حاصل زحمت توکلی دانست و یادآور شد: باور نمی کردم به این فوریت فیلمی آماده شود. به ویژه که معطلی های فیلم های مستند را دیده بودم. از آقای توکلی و شبکه مستند ممنونم و امیدوارم این اثر برای همه دوست داشتنی باشد.

تا آدمها زنده هستند قدرشان را بدانیم
رضوی همچنین ادامه داد: ساخت این مستند، آغاز یک حرکت خوب است. ما باید تا آدمها تا زنده هستند آنها را شناسایی کنیم.

این گوینده پیشکسوت اشاراتی نیز به دوستی و هم محلی بودنش با استاد مقامی داشت و از اینکه با او صحبت کرده تا برای ساخت مستند همکاری کند سخن گفت.

توکلی نیز در این نشست به مراحل شکل گیری «روزگار بهروز» اشاره کرد و افزود: زمانی که برای مجموعه «سیمرغ» دنبال تصاویر آرشیوی می گشتیم، تصاویری از بهروز رضوی و زنده یاد اخوان ثالث را در کنار هم دیدم که جرقه ساخت این مستند زده شد. 

وی همچنین در این باره سخن گفت که این مستند ۴۷ دقیقه ای از زمان تولد تا زمان حال رضوی را دربرمیگیرد و تصاویر آرشیوی متعددی در آن استفاده شده است.

 هوشنگی مدیر پخش و تامین شبکه مستند نیز درباره تولید ارزان این مستند توضیح داد و ابراز امیدواری کرد ساخت سریع و کم هزینه آثار مستند رواج پیدا کند.

تماشای شبکه مستند شبیه ورق زدن کتاب است
جلال مقامی هنرمند پیشکسوت و از دیگر حاضران در نشست نیز بیان کرد: بهروز رضوی باعث شد که من هم مقابل دوربین آقای توکلی بروم و امیدوارم این مستند هم ماحصل خوبی داشته باشد. آنچه شبکه مستند پخش میکند همیشه مطالبی را به انسان اضافه می کند و تماشای آن شبیه ورق زدن چندین کتاب است.

وی تصریح کرد: ما یک روزی دیدنی ها را پخش میکردیم و حالا خودمان دیدنی شده ایم. البته هنوز پول سالهای ۶۷ تا۷۰ و برنامه دیدنی ها را نگرفته ام!

در ادامه این مراسم از مستند «روزگار بهروز» با حضور هنرمندان بسیاری رونمایی شد. این مستند قرار است جمعه 30 بهمن ساعت 14 از شبکه مستند روی آنتن برود. این تولید جدید شبکه جمعه هفته آینده 7 اسفند ساعت 22 بازپخش خواهد شد.انتهای پیام/


خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .