تبیان، دستیار زندگی
هر چند وقت یکبار خبر سهل انگاری پزشکان که منجر به آسیب یا از دست دادن جان بیماران شده، در رسانه ها منتشر می شود و پس از آن مسئولان اعلام می کنند که با متخلفان برخورد خواهند کرد!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطای پزشکی مادر باردار را سوزاند

هر چند وقت یکبار خبر سهل انگاری پزشکان که منجر به آسیب یا از دست دادن جان بیماران شده، در رسانه ها منتشر می شود و پس از آن مسئولان اعلام می کنند که با متخلفان برخورد خواهند کرد!

فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان
سوختن

هر چند وقت یکبار خبر سهل انگاری پزشکان که منجر به آسیب یا از دست دادن جان بیماران شده، در رسانه ها منتشر می شود و پس از آن مسئولان اعلام می کنند که با متخلفان برخورد خواهند کرد! این بار خبر تلخ سوختن یک زن باردار در بیمارستان چمران تهران منتشر شده است، مادری که پس از 9 ماه انتظار، آرزوی دیدن فرزندش را می کشید، اما حالا قدرت صحبت کردن و به آغوش کشیدن او را ندارد.

صبح روز 27 دی ماه، زن جوانی که هفته سی و هفتم بارداری را سپری می کرد به اورژانس بیمارستانی واقع در شمال تهران مراجعه کرد. به گفته پزشک اورژانس تشخیص داده می شود که او برای زایمان پیش از موعد بستری شود. بنابر دستور پزشک این زن جوان بستری می شود و دوقلوهایش به دنیا می آیند. اما حادثه تلخی در حین عمل رخ می دهد که شیرینی تولد نوزادان را برای پدر و مادر، تلخ می کند؛ متاسفانه بعد از عمل، مادر دوقلوها به اکسیژن احتیاج داشته و به محض اینکه ماسک اکسیژن را روی صورت او قرار می دهند، دچار سوختگی شدید می شود.

آن طور که مشخص شده این عارضه بر اثر نوع گاز پر شده در کپسول اکسیژن است؛ اینکه به جای گاز اکسیژن گاز دیگری در آن پر شده و باعث می شود صورت، لب، دهان، گلو، ریه و چشمان این مادر دچار سوختگی شدید شود! این مادر جوان بلافاصله پس از این حادثه به مدت یک روز به کما می رود و پس از بهوش آمدن در بخش سوختگی بیمارستان چمران بستری می شود و امروز تقریبا یک ماه است که روی تخت بیمارستان خوابیده است.

وی همچنان با استفاده از  لوله تراکستومی که در داخل گردنش گذاشته شده است نفس می کشد و تغذیه می کند و توان صحبت کردن نیز ندارد.

به زودی گزارش بازرسی ها اعلام می شود

در همین رابطه به سراغ خسرو رحمانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رفتیم. وی گفت: پس از دریافت شکایت مبنی بر مشکلاتی که برای یکی از بیماران بیمارستان شهید چمران تهران به وجود آمده بود بازرسی و بررسی های لازم انجام شد.

آن طور که مشخص شده این عارضه بر اثر نوع گاز پر شده در کپسول اکسیژن است؛ اینکه به جای گاز اکسیژن گاز دیگری در آن پر شده و باعث می شود صورت، لب، دهان، گلو، ریه و چشمان این مادر دچار سوختگی شدید شود! این مادر جوان بلافاصله پس از این حادثه به مدت یک روز به کما می رود و پس از بهوش آمدن در بخش سوختگی بیمارستان چمران بستری می شود

وی ادامه داد: بیمار از ناحیه صورت و لب دچار سوختگی شده که علت و جزئیات حادثه در دست بررسی است و به زودی موارد به پزشکی قانونی و مسئولان مربوط برای رسیدگی بیشتر اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به حال عمومی این مادر گفت: خوشبختانه خطر برطرف شده و بیمار قادر است که تنفس کند ولی متأسفانه همچنان قادر به صحبت کردن نیست و بعد ازاینکه راه تنفس دهانی وی به طور کامل باز شد می توان دراین باره نظر داد.
معاون درمان دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: حال دوقلوها خوب است، یکی از آن ها بعد از تولد در Nicu بستری بود که خوشبختانه در حال حاضر بدون مشکل و در حالت طبیعی است.

با متخلفان برخورد خواهد شد

محمد حلی ساز رئیس بیمارستان شهید چمران ضمن ابراز تأسف از حادثه رخ داده برای این مادر گفت: مادر و نوزادان پس از تولد نیاز به اکسیژن داشتند و ازآنجاکه در اتاق عمل امکان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای 2 بیمار بیشتر وجود نداشت، پرسنل مجبور به استفاده از کپسول اکسیژن می شوند.
وی ادامه داد: اما بعد از استفاده از کپسول برای مادر، وی دچار سوختگی از ناحیه صورت می شود. تا اینجا آنچه مشخص است اینکه کپسول حاوی اکسیژن نبوده و به اشتباه گاز دیگری در آن پر شده است که در ترکیب با هوا ایجاد سوختگی می کند.
رئیس بیمارستان شهید چمران افزود: این کپسول ها در خارج از بیمارستان پر می شود و در حال پیگیری علت بروز این مشکل هستیم.
وی با اشاره به وضعیت بیمار گفت: بنده از روز اول در جریان کامل روند مشکل ایشان بوده ام و از هرگونه اقدام لازم در خصوص روند درمانشان دریغ نکرده ایم و امیدوارم هرچه زودتر بهبودی کامل برایشان حاصل شود.
حلی ساز در پایان گفت: در حال پیگیری تخلف انجام شده هستیم و حتما متخلفان به قانون معرفی خواهند شد و این یک گناه قابل گذشت نیست.

وقتی پزشکان به جای حفظ جان بیمار به او آسیب می زنند!

گاهی نقش برخی پزشکان تغییر می کند و آنها به جای حفاظت از جان بیماران به آنها آسیب می زنند! سوالی که در این میان مطرح می شود این است که چرا با نظارت دقیق از رخداد چنین حوادثی جلوگیری نمی شود؟ آیا برخورد با متخلفان درد این مادر جوان را درمان می کند؟ و لحظاتی را که به این پدر و مادر تلخ کرده است، باز می گرداند؟ پزشکانی که برای جان بیماران ارزش قائل نمی شوند و با بی تفاوتی هایشان هر بار اتفاقی تازه برای بیماران ایجاد می کنند، چه پاسخی دارند؟ امید است که این حادثه آخرین آسیبی باشد که از سوی پزشکان به بیماران وارد می شود.


منابع : فارس / فردا نیوز