تبیان، دستیار زندگی
دلشوره و استرس ، یکی از دغدغه های بزرگ ذهنی است که شاید برای همه ی ما بارها به دلایل مختلفی در زندگی اتفاق افتاده باشد. نگرانی هایی که فکر و ذهن هر فرد را درگیر کرده و بر فعالیت روزانه ی او تاثیر گذار بوده است. اما یکی از پرفشارترین استرس هایی که هر شخصی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بدون ترس، ازدواج کنید!

دلشوره و استرس ، یکی از دغدغه های بزرگ ذهنی است که شاید برای همه ی ما بارها به دلایل مختلفی در زندگی اتفاق افتاده باشد. نگرانی هایی که فکر و ذهن هر فرد را درگیر کرده و بر فعالیت روزانه ی او تاثیر گذار بوده است. اما یکی از پرفشارترین استرس هایی که هر شخصی در زندگی تجربه خواهد کرد، استرس برای انتخاب همسر است.

فرآوری: نسرین صفری - بخش کلوب ازدواج تبیان
عشق ، ازدواج، حباب

به خصوص که امروزه با زیاد شدن آسیب های اجتماعی و موانع ازدواج، تصمیم گیری درباره ی این مسئله مشکل تر شده و همین امر فشار های عصبی و استرس را در افراد به وجود آورده است. ترس از ازدواج از مسائل عمده و پیچیده ای است که ذهن اغلب جوان ها را به خود مشغول کرده است. تا جایی که این مسئله در بسیاری از موارد باعث سخت گیری های زیادی در زمینه ی ازدواج شده و منجر به بروز مشکلاتی از جمله بالا رفتن سن ازدواج گشته است. اما آیا این ترس همیشه مشکل ساز است؟ تا چه حد لازم و ضروری است؟ چگونه می توان بر این ترس غلبه کرد؟ چگونه باید از این احساس در جهت مثبت بهره برد؟ برای پاسخ گویی به این سؤالات ابتدا باید دلایل ترس از ازدواج را بررسی کنیم.

بالا رفتن سن ازدواج

شاید بتوان گفت از مهم ترین دلایل استرس در انتخاب همسر بالا رفتن سن ازدواج است. افرادی که در سنین بالاتری ازدواج می کنند از بلوغ فکری کامل تری بهره مند می شوند و خواسته ها و معیارهای خود را بهتر می شناسد، خوش بختی و بدبختی را در زندگی افراد زیادی می بینند و سعی می کنند کمبود هایی که در زندگی اطرافیان دیده اند را در زندگی خود جبران کنند. بنابراین در چینش معیارهای انتخاب همسر آینده شان دچار وسواس می شوند و همین امر باعث می شود که در حین تصمیم گیری دچار استرس شده و به راحتی نتوانند برای آینده ی خود تصمیم گیری کنند. افزایش سن ازدواج، مشکلاتی از قبیل افسردگی و از بین رفتن نشاط در جوانان، مبتلا شدن به وسواس زیاد در انتخاب همسر و افزایش اضطراب و نگرانی خصوصاً در دختران را باعث می شود.

کمبود اعتماد به نفس

ازدواج تصمیمی است برای باقی مانده ی عمرمان. پس بدیهی است که برای چنین انتخابی سرنوشت ساز، ترس و اضطراب به ما روی می آورد

کسانی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند نه تنها در انتخاب همسر بلکه در بسیاری از تعاملات اجتماعی دچار استرس و نگرانی می شوند. بسیاری از افراد به این دلیل که خود را پایین تر از دیگران می بینند و تصور می کنند نسبت به دیگران از نقاط مثبت کم تری برخوردار هستند، در انتخاب هایشان دچار مشکل شده و نمی توانند به درستی خواسته های خود را در زندگی بشناسند و همسر مورد علاقه ی خود را برگزینند. این افراد از ترس این که فرد مقابل، او را نپذیرفته و به علت هایی مانند ضعف مالی ، مشکلات خانوادگی و غیره به او جواب رد دهد ، دچار استرس می شوند. بسیاری از این افراد حتی حاضر نیستند هیچ موردی را برای ازدواج بپذیرند و شانس خود را امتحان کنند.

توقعات بیش از حد  خانواده

ترس از برآورده کردن توقعات خانواده و اطرافیان، تأمین مبالغ هنگفت برای جشن عروسی، تهیه ی مسکن، فراهم کردن جهیزیه های آنچنانی و... از جمله مواردی است که قدم ها را در راه ازدواج سست می کند. ندانستن رسم و رسومات و یا نداشتن توان مالی، ما را نگران خواهد کرد. امروزه همین امر باعث شده است که بسیاری از ما اصلا به ازدواج فکر نکنیم.

درگیری عاطفی

ممکن است با کسی رابطه ی عاطفی برقرار کنید که هیچ خصوصیات مشابهی با او نداشته باشید. اما با این که می دانید ازدواج با فرد مورد نظر شما را به خوشبختی نخواهد رساند، فراموش کردن او نیز برای تان مشکل بوده و نمی توانید فرد دیگری را به عنوان همسر خود بپذیرید. حال دچار استرس عجیبی خواهید شد و تصمیم گیری برای شما بسیار مشکل می شود.

ترس از تصمیم گیری

عمده ترین دلیل برای ترس از ازدواج ، ترس از تصمیم گیری و انتخاب شریک زندگی است. انتخاب کسی که تا آخر عمر با ماست و می خواهیم بقیه ی زندگی مان را با وی تقسیم کنیم. در واقع ازدواج تصمیمی است برای باقی مانده ی عمرمان. پس بدیهی است که برای چنین انتخابی سرنوشت ساز، ترس و اضطراب به ما روی می آورد.

اغلب جوان ها به این می اندیشند که اگر ازدواج کنند ممکن است پشیمان شوند ، می ترسند از این که شاید درباره ی طرف مقابل قضاوت اشتباه کرده باشند و تصمیمی بگیرند که آینده شان را تباه کند ، این که ممکن است انتخابشان احساسی باشد و با گذر زمان متوجه اشتباهشان شوند  و این که شاید عدم تفاهم و اختلاف سلیقه برایشان مشکل ساز گردد. اکثراً از این مسئله در هراسند که شاید طرف مقابل آن کسی نباشد که می خواهند  و یا می ترسند خودشان نتوانند به خوبی از پس وظائف همسرداری برآیند. حتی بعضی اندکی گام را فراتر نهاده و به بررسی تمام مسائل زندگی آینده می پردازند ، از جمله تربیت صحیح فرزندان، تأمین آینده ی آن ها و... و گاه افراط در این مورد باعث می شود برای قدم گذاشتن در این راه دچار تردید گردند.
دربسیاری موارد ترس از ازدواج تنها به انتخاب صحیح ِ یک فرد محدود نمی شود ، گاه افراد از این مسئله در هراسند که ممکن است نتوانند رابطه ی مناسبی با خانوده ی همسر خود برقرار کنند. چرا که ازدواج تنها پیوند دو نفر نیست، بلکه دو خانواده را به هم نسبت می دهد.

کنترل ترس از ازدواج شود،می تواند مفید هم باشد؛ زیرا این احساس باعث می شود در شناخت طرف مقابل بیشتر دقت کرده و تصمیمی سطحی و غیرمنطقی نگیریم

از دیگر دلایل اضطراب برای تصمیم گیری، ترس از عدم تحقق وعده های طرف مقابل می باشد ، یعنی قول و قرارهایی که ممکن است پس از ازدواج به آن ها عمل نشود. زیرا در خیلی از موارد ، دختر و پسر به ظاهر بر سر موضوعی به تفاهم می رسند ، اما وارد زندگی که می شوند قضیه صورت دیگری پیدا می کند و باعث ایجاد اختلاف می شود. دلیل این عدم تفاهم هم یا به این خاطر است که گاه دختر و پسر خیلی سطحی به یک موضوع فکر می کنند ، ولی در زندگی حقیقی به مشکلاتی برمی خورند که پیش بینی نکرده بودند ، و یا به این دلیل است که در برخوردهای اول اغلب سعی دارند خود را فردی شایسته و مطلوب نشان دهند و بدین منظور گاه وعده هایی به طرف مقابل می دهند که خلاف تفکرات و امیال و اعتقاداتشان است. در واقع ترس از عدم شناخت کامل طرف مقابل احساسی است که به سراغ اغلب افراد می آید و باعث می شود در تصمیم گری دچار تردید گشته و در یک جمله"از ازدواج بترسند".

تا چه حد باید به این ترس بها داد؟

بدیهی است که افراط در بها دادن به چنین ترسی می تواند مشکل ساز باشد. به خصوص با بالا رفتن سن و دور شدن از هیجانات نوجوانی، فرد بیش از پیش به زندگی و حقایق آن فکر می کند و اگر در این زمینه دچار افراط شود ، همین تفکر زیاد باعث می شود آن شخص دچار وسواس در انتخاب گردد. اما اگر این ترس کنترل شود ، می تواند مفید هم باشد. زیرا این احساس باعث می شود در شناخت طرف مقابل بیشتر دقت کرده و تصمیمی سطحی و غیرمنطقی نگیریم. برای غلبه بر این احساس، باید در درجه ی اول به خدا توکل کرد و از او کمک خواست، و در کنار آن با فکر و صحبت و تحقیق درخصوص طرف مقابل سعی در گرفتن تصمیمی منطقی نمود. در هر صورت انتخاب سخت است، تصمیم گیری برای ادامه ی زندگی دلهره آور است، غلبه بر تردیدها بسیار مشکل می باشد.

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید


منابع: ممتاز نیوز/ اکاایران/روزنامه خراسان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.