تبیان، دستیار زندگی
به استناد بند 7 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت کشور موظف است، نسبت به نوین سازی شیوه های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در اخذ رأی، شمارش آراء و اعلام نتایج و همین طور استانداردسازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا انتخابات این دوره هم تمام الکترونیک نشد؟

به استناد بند 7 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت کشور موظف است، نسبت به نوین سازی شیوه های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در اخذ رأی، شمارش آراء و اعلام نتایج و همین طور استانداردسازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب و پس از تأیید شورای نگهبان اقدام کند.

بخش سیاست تبیان
انتخابات،

اگر چه برگزاری انتخابات الکترونیکی مراحلی دارد که باید در کشور طی شود و به گفته مسئولان وزارت کشور در انتخابات مجلس نهم، انتخابات در 14 حوزه به صورت الکترونیکی برگزار شده اما به فاصله سه ماه تا برگزاری انتخابات و تا امروز، هنوز کشمکش ها برای برگزاری کامل انتخابات الکترونیکی ادامه دارد.

مزایای استفاده از فناوری اطلاعات و ابزارهای رایانه ای بر کسی پوشیده نیست و در انتخابات هم مانند سایر امور می توان با جایگزین کردن روش های پیشرفته به جای سنتی بر سرعت و دقت کارها افزود و هزینه ها را کاهش داد.

انتخابات تنها شامل رای گیری نیست و پیش از آن با دستور شروع انتخابات آغاز می شود و الکترونیکی بودن هر یک از فرایندهای انتخاباتی، انتخابات الکترونیکی یا E-election را رقم می زند، اما چیزی که بین عوام به اسم انتخابات الکترونیکی شناخته می شود، رای گیری الکترونیکی یا E-voting است.

به گفته محمدحسین مقیمی -معاون سیاسی وزیر کشور- از مزایای انتخابات الکترونیکی شمارش لحظه ای آن است به این معنا که می توان در لحظه از آخرین نتایج آگاه شد، بنابراین بنا به اظهارات مسئولان وزارت کشور و برگزاری انتخابات، این وزارتخانه در حال رایزنی و در انتظار تایید امنیت نرم افزار انتخابات از طرف شورای نگهبان بود تا یک سوم انتخابات اسفند خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

اولین فرآیند روز رای گیری، احراز اصالت سند هویتی رای دهنده است که در حال حاضر در تمامی شعب به صورت الکترونیکی انجام می شود و شامل کنترل شماره ملی فرد برای محدوده سنی و جلوگیری از جعلی بودن و رای تکراری است و در نهایت تفاوت اصلی شعب تمام مکانیزه با سایر شعب، اخذ رای و و شمارش آرا به صورت الکترونیکی است.

در حال حاضر، اغلب فرآیندهای انتخاباتی در بسیاری از کشورهای دنیا به صورت الکترونیکی انجام می شود، اما اخذ و شمارش آرا همچنان با استفاده از کاغذ است، بر این اساس می توان ادعا کرد از الکترونیکی شدن انتخابات ایران بدون در نظر گرفتن فرآیند رای گیری چند دوره ای می گذرد، البته معمولا در کشورهایی با جمعیت بالا مانند برزیل، ونزوئلا، کره جنوبی، هند و برخی از ایالت های آمریکا رای گیری هم الکترونیکی است و کشور ایران هم با توجه به پیشنهاد دولت و وزارت کشور برای افزایش سرعت و دقت می تواند به این کار اقدام کند.

محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اوایل سال گذشته اظهار کرده بود: با توجه به حجم کار و مباحثی که به امنیت مربوط می شود می توانیم این ادعا را مطرح کنیم که آمادگی داریم در دوره های بعد در زمان انتخابات به طور اینترنتی فعالیت را انجام دهیم.

در این زمینه در تاریخ 15 آذر 94، در صفحات شبکه های اجتماعی کلوب و اینستاگرام منسوب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به وجود زیرساخت های لازم برای انجام انتخابات الکترونیکی آمده است: بر اساس تصمیم شورای نگهبان و وزارت کشور، انتخابات این دوره از مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در برخی از مناطق کشور که دارای بسترهای مناسب ارتباطات هستند به صورت الکترونیکی برگزار می شود.

در ادامه این پست در این صفحات مجازی گفته شده کمیته فعالی در وزارت ارتباطات با هدف بررسی وضعیت ارتباطات کشور در آستانه برگزاری انتخابات الکترونیک، تشکیل شده و برنامه ریزی برای این مهم را در دستور کار خود قرار داده است و تقویت شبکه اینترنت، تلفن همراه و تلفن ثابت با هدف ارایه خدمات مطلوب در ایام برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی از مهمترین برنامه های تدوین شده این کمیته است.

بنا به گفته واعظی همچنین این کمیته با بررسی زمینه های مورد نیاز، هر منطقه ای که ارتباطات آن دچار مشکل می شود را برطرف می کند. به خصوص آن دسته از مناطق روستایی که اینترنت نفوذ کمتری دارد با اولویت رسیدگی خواهد شد.

به گفته محمدحسین مقیمی -معاون سیاسی وزیر کشور- از مزایای انتخابات الکترونیکی شمارش لحظه ای آن است به این معنا که می توان در لحظه از آخرین نتایج آگاه شد، بنابراین بنا به اظهارات مسئولان وزارت کشور و برگزاری انتخابات، این وزارتخانه در حال رایزنی و در انتظار تایید امنیت نرم افزار انتخابات از طرف شورای نگهبان بود تا یک سوم انتخابات اسفند خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

در ادامه مرتضی براری - معاون حقوقی، امور مجلس و دولت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- زیرساخت های دولت الکترونیک در کشور و بستر برای برگزاری انتخابات الکترونیک را در 9 کلانشهر فراهم شده دانست و اعلام کرد با اضافه شدن 700 کیلومتر فیبرنوری، عقب ماندگی های زیرساختی کشور در زمینه ارتباطات جبران شده و علاوه بر 9 کلانشهر کشور، در برخی از شعب نیز انتخابات الکترونیکی برگزار می شود.

همچنین حسینعلی امیری -سخنگوی وزارت کشور- ماه گذشته با تأکید بر اینکه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیک منتفی نشده است، اظهار کرد بر اساس تبصره 7 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور می تواند با هماهنگی شورای نگهبان انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

امیری همچنین به عدم مخالفت شورای نگهبان با اصل برگزاری انتخابات الکترونیکی و تاکید این شورا به موضوع شفافیت انتخابات اشاره کرد و با بیان اینکه سخت افزار برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی به تأیید شورای نگهبان رسیده است، از تهیه نرم افزار لازم و ارائه این نرم افزار به شورای نگهبان خبر داد.

اما اواخر دی ماه نجات الله ابراهیمیان -عضو حقوقدان شورای نگهبان- از مخالفت این شورا با برگزاری انتخابات الکترونیک به دو دلیل خبر داد و دلیل اول را مسائل قانونی این طرح اعلام کرده و درباره دومین دلیل توضیح داد: پس از دریافت پاسخ ها مشخص شد مراجع مربوط، امنیت سیستم انتخابات الکترونیکی را بدون قید و شرط تایید نمی کنند و به همین دلایل شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیک مخالف است.

اولین فرایند روز رای گیری، احراز اصالت سند هویتی رای دهنده است که در حال حاضر در تمامی شعب به صورت الکترونیکی انجام می شود و شامل کنترل شماره ملی فرد برای محدوده سنی و جلوگیری از جعلی بودن و رای تکراری است و در نهایت تفاوت اصلی شعب تمام مکانیزه با سایر شعب، اخذ رای و و شمارش آرا به صورت الکترونیکی است.

در پاسخ به این اظهارات عضو حقوقدان شورای نگهبان، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد شرایط برای اخذ رأی و شمارش آراء الکترونیک در برخی حوزه های انتخابیه فراهم است. در این اطلاعیه آمده است:

1-به استناد بند 7 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت کشور موظف است، نسبت به نوین سازی شیوه های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در اخذ رأی، شمارش آراء و اعلام نتایج و همین طور استانداردسازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب و پس از تأیید شورای نگهبان اقدام کند. در نتیجه در این زمینه با کمبود قانون روبرو نیستیم.

2- با استفاده از ظرفیت های قانونی مذکور در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 14 حوزه انتخابیه، انتخابات کاملاً الکترونیکی برگزار شده است که حدود3.5 درصد انتخابات را شامل می شده است و در این مرحله برابر برنامه ریزی انجام شده، این رقم حداقل حدود 20 درصد و حداکثر یک سوم رأی گیری را شامل خواهد شد. به این منظور سخت افزار و نرم افزاری که با تأیید شورای محترم نگهبان، در سال 90 مورد استفاده قرار گرفته بود، بهینه سازی و ارتقاءداده شد و برای تأیید نهائی تقدیم شورای نگهبان شد.

3-بر این اساس در جلسه مشترک با شورای نگهبان مقرر شد سه مجموعه معتبر تخصصی (که بر اساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان انتخاب شده اند) آخرین بررسی های فنی را به منظور کنترل نهائی تجهیزات و نرم افزار انجام دهند و نظر خود را اعلام کنند.

از این مجموعه، دو مرجع نظرات خود را به وزارت کشور ارائه و کل روند را کاملاً تأیید کرده اند و مرجع سوم هم نظر خود را به شورای نگهبان ارائه و با رفع اشکالات جزئی شرایط را برای اجرای قانون فوق با سخت افزار و نرم افزار تهیه شده، فراهم دانسته است. در نتیجه مراتب به شورای محترم نگهبان منعکس گردید و از این شورا درخواست شد، حوزه های انتخاباتی پیشنهادی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات کاملاً الکترونیک را بررسی و نظر خود را اعلام نمایند.

4- بنابراین با توجه به اینکه سخت افزار قبلاً مورد تأیید شورای نگهبان قرارگرفته است، هم اکنون صندوق های اخذ رأی الکترونیک با اعتباری نزدیک به 100 میلیارد تومان در حال تولید انبوه است.

در حالی که وزیر ارتباطات آمادگی بسترهای مناسب ارتباطات برای برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی مناطق را اعلام کرده است، به نظر می رسد این آمادگی برای تحقق بخشیدن این امر کافی نیست زیرا موضوع دیگری که مطرح می شود، امنیت نرم افزاری و سخت افزاری ابزارهای انتخابات است که به نظر می رسد هنوز نتوانسته به طور کامل شورای نگهبان را متقاعد کند.

نکته دیگر، آمادگی زیرساختی همه مناطق کشور برای تحقق انتخابات تمام الکترونیک است. محمود واعظی در موارد متعدد از اینترنتی شدن تدریجی همه روستاهای کشور سخن می گوید و الکترونیکی شدن فرآیندهای انتخابات هم از مواردی است که به دلیل لزوم افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه، در کنار دسترسی به اینترنت باید به آن توجه داشت.

با این تفاسیر، حتی اگر با وجود اظهارات عضو حقوقدان شورای نگهبان که این شورا را مخالف برگزاری انتخابات الکترونیک می داند، در 9 کلانشهر و برخی شعب دیگر نیز انتخابات به صورت الکترونیک انجام شود، تا تمام مکانیزه شدن انتخابات از روز دستور شروع انتخابات تا فرآیند اخذ و شمارش رأی هنوز راه زیادی مانده است و باید دید مسئولان مربوط این امر را که مدتی است به آن تاکید دارند و در قانون انتخابات نیز به آن اشاره شده است، چه زمانی محقق می کنند.

برای شرکت در نظر سنجی دهمین دوره انتخابات مجلس اینجا کلیک کنیدمنبع : ایسنا