تبیان، دستیار زندگی
با انتخابات ترکیه و تثبیت دولت برای دوره 4 ساله و نیز با اجرایی شدن برجام که باعث شده فشارها و محدودیت هایی که بر ایران اعمال می شد رفع شود، سال جاری را سالی متفاوت در روابط دو کشور پیش بینی می کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

3 دعوت رسمی از روحانی برای سفر به ترکیه

با انتخابات ترکیه و تثبیت دولت برای دوره 4 ساله و نیز با اجرایی شدن برجام که باعث شده فشارها و محدودیت هایی که بر ایران اعمال می شد رفع شود، سال جاری را سالی متفاوت در روابط دو کشور پیش بینی می کنیم.

بخش سیاست تبیان
سفیر ترکیه

«رضا هاکان تکین» سفیر ترکیه در ایران با اشاره به کاهش روابط طی سال گذشته به تلاش تهران و آنکارا برای افزایش و به نوعی جبران این قضیه در سال جاری میلادی اشاره کرد و گفت: با انتخابات ترکیه و تثبیت دولت برای دوره 4 ساله و نیز با اجرایی شدن برجام که باعث شده فشارها و محدودیت هایی که بر ایران اعمال می شد رفع شود، سال جاری را سالی متفاوت در روابط دو کشور پیش بینی می کنیم.

وی با اشاره به سفر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه کشورمان به ترکیه در هفته گذشته اظهار داشت: در سفر آقای رحیم پور برای گسترش روابط و دیدارها در سطوح بالا یک نقشه راه پیش بینی شده که سفر آقای ظریف به ترکیه، سفر آقای داود اوغلو نخست وزیر به ایران و نیز سفر آقای روحانی به آنکارا را شامل می شود.

سفیر ترکیه با اشاره به 3 دعوت رسمی از رئیس جمهور ایران برای شرکت در سومین نشست شورای عالی همکاری دو کشور، نشست بین المللی بررسی وضعیت انسانی و نیز نشست سران سازمان همکاری اسلامی افزود: درباره دیدارهای دیگر در سطوح پایین تر نیز صحبت شده است.

هاکان تکین درباره سفر احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه به ایران نیز گفت: فعلاً تاریخ دقیقی برای آن مشخص نیست، اما بعد از سفر آقای ظریف به ترکیه خواهد بود و به طور کلی تلاش می کنیم همه این سفرها ظرف 3 تا 4 ماه آینده انجام شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره مسائل منطقه ای و اعلام آمادگی عربستان برای اعزام نیرویی متشکل از 150 هزار سرباز به سوریه گفت: اینکه گفته شد 150 هزار سرباز به سوریه گسیل می شود درست نبوده و در عربستان نیز کسی این موضوع را تایید نکرد. آنچه عربستان گفت، این بود که حاضریم قوای زمینی به سوریه بفرستیم، اگر ائتلاف جهانی مبارزه با داعش در این باره تصمیم بگیرد.

سفیر ترکیه در ایران در پاسخ به این سؤال که آیا آنکارا حاضر است در کنار ریاض به عربستان نیرو اعزام کند نیز یادآور شد: ترکیه فعلاً طرح و برنامه ای در این خصوص ندارد، اما منطقه ای که درباره اش بحث می شود(شمال سوریه و مناطق کردنشین این کشور) پشت مرزهای ماست و ما برای تأمین امنیت خود هر تصمیمی را می گیریم.


منبع : فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .