تبیان، دستیار زندگی
جوان ترین بانویی که در ۲۴ سالگی به مجلس شورای اسلامی راه یافت، امروز ۵۱ ساله است و بانوی جوان دیگری که در مجلس اول حضور داشت، امروز در میان ما نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی جابری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زن هایی که جوانی شان در «مجلس» گذشت

جوان ترین بانویی که در ۲۴ سالگی به مجلس شورای اسلامی راه یافت، امروز ۵۱ ساله است و بانوی جوان دیگری که در مجلس اول حضور داشت، امروز در میان ما نیست.

مهدی جابری- بخش سیاست تبیان
 بانوان مجلس

به گزارش تبیان، آزادی واقعی و خارج از شعار زنان در جمهوری اسلامی ایران موجب شده است که این قشر از جامعه در تمام عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور حضور داشته باشد و توانایی و استعداد خود را به رخ بکشد.
مجلس شورای اسلامی از جمله همین عرصه ها است و هرچند تعداد زنان پارلمان به پای مردان نمی رسد اما آن ها باید تلاش کنند که با جلب اعتماد جامعه، راه خود را به خانه ملت باز کنند و حضور پررنگ تری در لباس نمایندگی مردم داشته باشند.

در میان زنانی که از ابتدای انقلاب تا امروز به مجلس راه یافته اند، فقط سه نفر بیش از ۵۰ سال سن داشتند: وحیده علایی طالقانی ۵۶ ساله (مجلس ششم)، عفت شریعتی ۵۱ ساله (مجلس هفتم) و زهره طیب زاده نوری ۵۱ ساله (مجلس نهم).

از نخستین دوره مجلس شورای اسلامی تا امروز، ۷۸ نماینده زن به خانه ملت راه یافته اند؛ برخی از آن ها دوران طلایی جوانی را در مجلس و در راه خدمت به مردم سپری کردند و عده ای نیز که با سن و سال بیشتر راهی مجلس شده بودند، کوله باری از تجربه را تقدیم ملت ایران کردند.
مریم بهروزی متولد ۱۳۲۴ از مبارزان و زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، از جمله چهار بانویی بود که در سال ۱۳۵۸ به نخستین پارلمان جمهوری اسلامی ایران راه یافتند. خانم بهروزی که در آن زمان ۳۴ ساله بود و یک خانم جوان محسوب می شد توانست یک میلیون و ۸۵۹ هزار رای در حوزه تهران کسب کند. نکته قابل توجه در کارنامه فعالیت های سیاسی و اجتماعی مریم بهروزی این است که چهار دوره پیاپی نظر مثبت مردم تهران را جلب کرد و در خانه ملت حضور داشت و زمانی که کار مجلس چهارم به پایان رسید، او دیگر جوان نبود؛ بهروزی در حالی که ۵۰ ساله بود و ۱۶ سال از بهترین و طلایی ترین سال های عمر خود را در پارلمان سپری کرده بود، از آن خارج شد. او البته ۱۶ سال بعد نیز یعنی در بهمن ۱۳۹۰ درگذشت.
اعظم طالقانی هم هنگامی که وارد پارلمان شد ۳۶ سال داشت و فقط نمایندگی دوره اول مجلس را در کارنامه خود دارد. عاتقه صدیقی متولد ۱۳۲۲ که نام دیگر او پوران رجایی است نیز جزو مجلس اولی ها بود و حضور خود را تا دوره سوم حفظ کرد. او ۱۲ سال در پارلمان حاضر بود و هنگام آخرین حضور در مجلس، ۴۸ سال داشت.

جوان ترین بانو در مجلس چهارم

انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۷ برگزار شد و در میان ۹ چهره زن که در آن زمان اعتماد عمومی را به برنامه ها و شعارهای خود جلب کردند، نفیسه فیاض بخش ۲۴ ساله جوان ترین بانوی راه یافته به مجلس شورای اسلامی تا امروز شناخته می شود و بعد از او مرضیه وحید دستجردی با ۲۹ سال قرار دارد. خانم فیاض بخش در مجلس پنجم نیز حضور داشت، در مجلس ششم غایب بود اما به مجلس هفتم نیز راه یافت. بنابراین سه دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود دارد. او هنگام خروج از فعالیت های پارلمانی، ۴۱ سال داشت و دوران طلایی جوانی اش در خانه ملت سپری شد.

نفیسه فیاض بخش ۲۴ ساله جوان ترین بانوی راه یافته به مجلس شورای اسلامی تا امروز شناخته می شود و بعد از او مرضیه وحید دستجردی با ۲۹ سال قرار دارد

پروین سلیحی نیز زمانی که به مجلس چهارم راه یافت ۳۱ سال داشت. او در سن ۳۵ سالگی از مجلس خارج شد و نام او دیگر در میان زنان حاضر در دوره های بعدی پارلمان وجود نداشت.
فخرالتاج امیر شقاقی ۴۷ ساله، فاطمه همایون مقدم ۴۳ ساله، اختر درخشنده ۴۶ ساله، قدسیه سیدی علوی ۳۷ ساله، منیره نوبخت ۳۸ ساله از دیگر نمایندگان زن در این دوره بودند.

بالاترین سن زنانه در مجلس ششم

الهه راستگو و فائزه هاشمی ۳۳ سال داشتند که به مجلس پنجم راه یافتند. در این دوره نیره اخوان بیطرف ۳۹ ساله، زهرا پیشگاهی فرد ۴۰ ساله، مرضیه صدیقی ۳۸ ساله، شهربانو امانی ۳۵ ساله، سهیلا جلودارزاده ۳۷ ساله، فاطمه رمضان زاده ۳۸ ساله و فاطمه کروبی ۴۹ ساله حضور داشتند.
فاطمه حقیقت جو ۳۱ ساله بود که در انتخابات مجلس ششم، رنگ سرخ صندلی های پارلمان بر زندگی سیاسی و اجتماعی او نشست. اعظم ناصری پور نیز ۳۳ ساله بود که پا به مجلس گذاشت. وحیده علائی طالقانی با ۵۶ سال، بالا ترین سن زنانه را هنگام ورود به ساختمان مجلس داشته است. سیده فاطمه خاتمی ۴۲ ساله، طاهره رضازاده ۳۹ ساله، حمیده عدالت ۴۳ ساله، اکرم مصوری منش ۴۰ ساله، مهرانگیز مروتی ۳۷ ساله، فاطمه راکعی ۴۵ ساله، جمیله کدیور ۳۶ ساله و الهه کولایی ۴۳ ساله از دیگر زنانی بودند که در این دوره برای نخستین بار وارد مجلس شدند.
در میان زنانی که از ابتدای انقلاب تا امروز به مجلس راه یافته اند، فقط سه نفر بیش از ۵۰ سال سن داشتند: وحیده علایی طالقانی ۵۶ ساله (مجلس ششم)، عفت شریعتی ۵۱ ساله (مجلس هفتم) و زهره طیب زاده نوری ۵۱ ساله (مجلس نهم).

برای شرکت درنظر سنجی دهمین دوره انتخابات مجلس اینجا کلیک کنید