تبیان، دستیار زندگی
دولت اوباما در صورت شکست مذاکرات، طرحی برای حمله سایبری گسترده به ایران داشت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح حمله دولت اوباما به ایران

فیلم مستند تازه ای به نام «روزهای صفر»، ساخته «آلکس گیبنی»، کارگردان مشهور آمریکایی ادعا می کند دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای حالت فرضی شکست مذاکرات هسته ای با ایران و کشیده شدن درگیری ها با این کشور به تقابل نظامی، طرحی برای استفاده از حملات سایبری در دستور کار داشته است.

بخش سیاست تبیان

ظریف

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، فیلم مستند تازه ای به نام «روزهای صفر»، ساخته «آلکس گیبنی»، کارگردان مشهور آمریکایی ادعا می کند دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای حالت فرضی شکست مذاکرات هسته ای با ایران و کشیده شدن درگیری ها با این کشور به تقابل نظامی، طرحی برای استفاده از حملات سایبری در دستور کار داشته است. 

این فیلم که قرار است چهارشنبه هفته جاری در جشنواره فیلم برلین به نمایش در آید ظاهراً قرار است از واقعیت های جدیدی درباره برنامه های خرابکارانه کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته ای ایران پرده بردارد.

رسانه های مختلف بین المللی تا کنون جنبه های مختلفی از اطلاعاتی که قرار است در این فیلم ارائه شود را مورد مداقه و بررسی قرار داده اند.  نیویورک تایمز، بامداد چهارشنبه محور حملات سایبری علیه ایران در صورت شکست مذاکرات هسته ای را مورد توجه قرار داده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، طرح مذکور با اسم رمز «نیترو زئوس» با هدف از کار انداختن پدافندهای هوایی، سیستم های مخابراتی و اجزای اصلی شبکه های برق ایران طراحی شده بود.

«نیترو رئوس»، بخشی از تلاشهای اوباما برای اطمینان از داشتن گزینه های جایگزین برای مقابله با ایران بوده است. منابع آگاه به نیویورک تایمز می گویند برنامه ریزی آن را هزاران نفر از پرسنل اطلاعاتی و نظامی آمریکا به عهده داشته اند.

طرح ریزی این برنامه که مستلزم کاشت قطعات الکترونیک در شبکه های کامپیوتری ایران بوده مستلزم صرف میلیون ها دلار هزینه بوده است.

به نوشته نیویورک تایمز، در زمانی که مقام های کاخ سفید احتمال حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات هسته ای ایران را مد نظر داشته اند، سازمان های اطلاعاتی آمریکا در مسیری جداگانه در حال تدوین برنامه های سایبری برای از کار انداختن سایت هسته ای فردو بوده اند.

مطابق برنامه ریزی های انجام شده قرار بوده سامانه های رایانه ای موجود در فردو، با جاگذاری بدافزار رایانه ای تخریب و توانایی غنی سازی اورانیوم ایران از بین رفته و یا در آن تعویق ایجاد شود.

فیلم «روزهای صفر» علاوه بر بیان ادعاهای دیگر، همچنین برای اولین بار از همکاری سازمان جاسوسی انگلیس با رژیم صهیونیستی و آمریکا برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران با ویروس استاکس نت در سال 2010 پرده برمی دارد.

«روزهای صفر»، مطابق گزارش هایی که رسانه های مختلف بین المللی تا کنون از آن ارائه کرده اند، آشکار می کند که پروژه خرابکارانه حمله به تأسیسات هسته ای ایران با «استاکس نت» در واقع تنها بخشی از عملیات سایبری گسترده تر مشترک اسرائیل و آمریکا برای انجام اقدامات خرابکارانه در زیرساخت های نظامی و غیرنظامی ایران بوده است.

گزارش ها از یافته هایی که «گیبینی» قرار است در این مستند ارائه کند حاکی است هدف واشنگتن از نفوذ به زیرساخت های نظامی و شهری در ایران از کار انداختن این کشور با انجام رشته ای از حملات سایبری غافلگیرانه بوده است.

فیلم «روزهای صفر» نشان خواهد داد که این حملات هکری انجام شده اند نیروگاه های برق، زیرساخت های حمل و نقل و پدافندهای هوایی را هدف قرار داده اند.

فیلم «آلکس گیبینی»، کارگردان برنده جایزه اسکار قرار است روز چهارشنبه در جشنواره فیلم برلین به نمایش در آید.

«گیبینی» ادعا کرده بدافزار «استاکس نت» که موفق به تخریب یکی از 5 دستگاه سانتریفیوژ مورد استفاده در برنامه هسته ای شده تنها یکی از بخش های مجموعه ای بزرگ تر از عملیات ها بوده که علیه ایران سازمان دهی شده است.

کارگردان با استناد به دست کم 5 منبع نظامی یا اطلاعاتی آمریکا که درباره این برنامه های آگهی مستقیم داشته اند، ادعا می کند:

- هکرهای آمریکایی از «مرکز عملیات راه دور» در شهر «فورت مید»، ایالت «مریلند» توانسته اند در مجموعه ای وسیع از زیرساخت های حیاتی ایران نفوذ کنند و آماده راه اندازی حملاتی کارساز در کنار عملیات نظامی بوده اند.

- برخی در داخل وزارت خارجه و آژانس امنیت ملی آمریکا درباره قانونی و اخلاقی بودن برخی از این عملیات ها که با خطر ناتوان کردن زیرساخت های شهری و نظامی همراه بوده، ابراز نگرانی کرده اند.

- اسرائیل ویروس استاکس نت که برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران طراحی شده بود را با هدف تهاجمی تر کردن اصلاح کرد و سپس به صورت یکجانبه، نسخه جدید آن را به کار گرفت. همین نسخه بود که پژوهشگران موفق به کشف آن شده و توانستند رد سازمان های اطلاعاتی واشنگتن و تل آویو را در آن کشف کنند.

- برای حملات استاکس نت علیه برنامه هسته ای ایران از اطلاعات سازمان جاسوسی انگلیس - «ستاد ارتباطات دولت انگلیس» - استفاده شده است.

استاکس نت، نام  بدافزاری است که محققان امنیتی آن را در سال 2010، بعد از حمله به تأسیسات هسته ای ایران کشف کردند.

این بدافزار، به طرز پی سابقه ای پیچیده بود و چهار  «حملهٔ روز صفر» را شامل می شد.

منظور از «حملهٔ روز صفر» نوعی حمله یا تهدید رایانه ای است که از یک آسیب پذیری در یک نرم افزار کاربردی که تا پیش از آن ناشناخته بوده است بهره جویی می کند. در واقع، «روز صفر» به معنای آن است که نویسندگان نرم افزار مورد حمله، برای شناسایی آن آسیب و رفع آن «صفر روز» فرصت داشته اند.


منبع : خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .