تبیان، دستیار زندگی
بحث لشکرکشی به سوریه بیشتر «شعار تبلیغاتی» است. امکانات و توانمندی های کشورها کاملا مشخص است و با این بلوف های تبلیغاتی مشکلی حل نمی شود. اما حتی ادعاهایی که مطرح می شود می تواند باعث تشنج و خطر بیشتر در منطقه شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش ظریف به بلوف عربستان

بحث لشکرکشی به سوریه بیشتر «شعار تبلیغاتی» است. امکانات و توانمندی های کشورها کاملا مشخص است و با این بلوف های تبلیغاتی مشکلی حل نمی شود. اما حتی ادعاهایی که مطرح می شود می تواند باعث تشنج و خطر بیشتر در منطقه شود.

بخش سیاست تبیان
ظریف

در فضای پسابرجام، فصل جدیدی در روابط ایران و اتحادیه اروپا گشوده شده است؛ یک هفته پس از سفر هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و آغاز نخستین دور گفت وگوهای سیاسی سطح بالا میان ایران و اتحادیه اروپا، روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه راهی بروکسل شد، تا گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپا را تداوم بخشد. گفت وگوهای منطقه ای با مقامات اروپا از جمله اهداف سفر ظریف به بروکسل است؛ همچنان که وزیر امور خارجه در بدو ورود به بروکسل درباره اوضاع منطقه گفت: «مردم سوریه نیاز به قیم ندارند و خودشان تصمیم گیری خواهند کرد.» او تاکید کرد که بحث لشکرکشی به سوریه بیشتر «شعار تبلیغاتی» است. وزیر امور خارجه در پاسخ به ادعاهای اخیر برخی کشورها برای لشکرکشی به سوریه گفت: «واضح است که این حرف ها بیشتر شعار تبلیغاتی است. امکانات و توانمندی های کشورها کاملا مشخص است و با این بلوف های تبلیغاتی مشکلی برای آنها حل نمی شود. اما حتی ادعاهایی که مطرح می شود می تواند باعث تشنج و خطر بیشتر در منطقه شود.»

فشار بر عربستان

جابری انصاری افزود: «ایران معتقد است که بحران سوریه به دلیل مداخله های گسترده منطقه ای و بین المللی به بحران پیچیده و چند لایه تبدیل شده است.» سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: «ادامه این سیاست ها به تشدید بحران و پیچیده تر شدن این موضوع و خارج شدن بیشتر سوریه از کنترل منجر خواهد شد و نتایج وخیم منطقه ای و بین المللی به لحاظ ثبات منطقه ای را به دنبال خواهد داشت و امیدواریم همه کشورها قبل از هرگونه اقدام، این مسائل را مورد توجه قرار دهند

در عین حال وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع سوریه و ضرورت ایجاد یک جبهه هماهنگ برای مبارزه با داعش و سایر گروه های افراطی، تاکید کرد: «ما در جلسه مونیخ توانستیم درباره ضرورت آتش بس همه جانبه و توقف عملیات از سوی همه طرف ها و کمک رسانی انسانی به یک تفاهم برسیم.» ظریف ادامه داد: «اینها مواضعی است که جمهوری اسلامی ایران از ماه ها قبل، از جمله در مذاکرات وین بر آنها تاکید داشته و متاسفانه رژیم سعودی مخالفت می کرده است اما اکنون این رژیم تحت فشار بین المللی است که جنگ طلبی و سیاست توهم آلود خود را مبنی بر اینکه باید با راه حل نظامی به نتیجه برسد کنار بگذارد.» رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: «ما یقین داریم که چاره ای جز این نخواهد داشت. پیگیری این موضوع نیز از جمله مواردی است که در برنامه کاری ما خواهد بود.»

پیچیده تر شدن بحران سوریه

همزمان حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، بحران سوریه را پیچیده و چند لایه برشمرد و گفت: «هر گونه اقدامی بدون هماهنگی با دولت سوریه و احترام به حاکمیت ملی آن کشور، تنها به پیچیده تر شدن بحران در مسیر اقدامات تروریستی منجر خواهد شد.»
جابری انصاری افزود: «ایران معتقد است که بحران سوریه به دلیل مداخله های گسترده منطقه ای و بین المللی به بحران پیچیده و چند لایه تبدیل شده است.» سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: «ادامه این سیاست ها به تشدید بحران و پیچیده تر شدن این موضوع و خارج شدن بیشتر سوریه از کنترل منجر خواهد شد و نتایج وخیم منطقه ای و بین المللی به لحاظ ثبات منطقه ای را به دنبال خواهد داشت و امیدواریم همه کشورها قبل از هرگونه اقدام، این مسائل را مورد توجه قرار دهند.» او درخصوص آخرین وضعیت فهرست گروه های معارض و گروه های تروریستی در سوریه نیز گفت: «طبیعی است چون مفهوم محوری در نشست های وین موضوع گفت وگو بین دولت و گروه های مسالمت جوی معارض است، تعیین اینکه کدام گروه ها تروریستی و کدام، گروه های سیاسی مسالمت جو هستند، محوری ترین موضوع نشست های وین است و این مساله در ادامه روند گفت وگوها تاثیر اساسی خواهد داشت.»

عربستان توان حمله به سوریه را ندارد

از سوی دیگر حجت الاسلام و المسلمین علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری درباره مذاکرات صلح سوریه گفت: « مخالفان دولت اسد می دانند با این شیوه نبرد به زودی حلب آزاد می شود و زمینه اخراج آشوبگران فراهم می شود. اکنون معادلات به نفع سوریه و رژیم اسد است و آمریکا هم به این مساله پی برده است؛ آنها از موفقیت مهاجمان ناامید شده اند و دنبال راه دیگری هستند.» سعیدی افزود: «مذاکرات اخیر سوریه و نوع رفتار ترکیه و عربستان نشان می دهد که آنها از ادامه نبرد نگرانند. ورود نظامی عربستان به سوریه هم یک شعار بیش نیست زیرا اگر عربستان توان داشت در یمن اقدامی انجام می داد.» همچنین سردار مسعود جزایری، معاون رئیس ستادکل نیروهای مسلح، شنبه شب در برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم در پاسخ به این پرسش که «در صورت اعزام نیرو از سوی عربستان به سوریه، آیا ایران نیز مشاوران نظامی بیشتری به این کشور اعزام خواهد کرد و آیا احتمال برخورد نظامی مستقیم میان عربستان و ایران در سوریه وجود دارد؟»، گفت: «قطعا ما اجازه نخواهیم داد وضع سوریه مطابق آنچه کشورهای شرور به دنبال پیاده سازی سیاست های خود هستند، پیش برود و در وقت لازم تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت.» همزمان امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته بود: «هر جا دولت سوریه از ایران در زمینه پدافندی درخواست کمک کند، تمام قد به آنان کمک می کنیم.» در عین حال سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پیشتر در واکنش به تصمیم عربستان برای ورود ۱۵۰ هزار نیرو به سوریه گفته بود که عربستان ابتدا اثبات کند چنین نیروهایی وجود دارد، بعدا این صداهای گنده را از خود دربیاورد.

رایزنی با مقامات اروپایی

ظریف با ابراز نگرانی از بحران انسانی در یمن خواستار توجه به موضوع یمن شد و گفت آمار تلفات در یمن بالاتر از تلفات در سوریه است. ظریف مجددا بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی تاکید کرد و افزود: «حل بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

همچنین ظریف در اولین روز سفرش به بروکسل با یانوش لواندوفسکی، رئیس هیات روابط با ایران در پارلمان اروپایی دیدار و گفت و گو کرد. وزیر امور خارجه در این دیدار با بیان اینکه روابط خوبی بین مجلس ایران و پارلمان اروپا وجود دارد، بر تداوم گفت وگوها بین ایران و اتحادیه اروپا تاکید کرد. او به موضوع مهاجرت به عنوان موضوعات مشترک بین ایران و اروپا اشاره کرد و افزود: «ایران میزبان حدود 3 میلیون افغانی است. ایران و اروپا می توانند همکاری خوبی در این زمینه داشته باشند.» ظریف با ابراز نگرانی از بحران انسانی در یمن خواستار توجه به موضوع یمن شد و گفت آمار تلفات در یمن بالاتر از تلفات در سوریه است. ظریف مجددا بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی تاکید کرد و افزود: «حل بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.» در این دیدار رئیس هیأت روابط با ایران در پارلمان اروپا نیز گفت که اکنون زمان بسیار هیجان انگیزی است چون در روابط ایران و اروپا گشایشی پدید آمده است. او ادامه داد: «از طرف هیات اروپایی می توانم بگویم که منتظر عمیق تر شدن روابط هستیم.» در عین حال وزیر امور خارجه در ادامه برنامه های سفرش به بروکسل با شارل میشل، نخست وزیر بلژیک دیدار و گفت وگو کرد. این دیدار در کاخ نخست وزیری بلژیک برگزار شد. طبق آنچه از پیش اعلام شده، رایزنی با تعدادی از مقامات اتحادیه اروپا از جمله فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین رئیس شورای اروپا و رئیس پارلمان اروپا از دیگر برنامه های رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در جریان سفر به بلژیک است.

گفت وگوهای برجامی

به گفته ظریف، علاوه بر بحث های دوجانبه هنوز ضرورت دارد در مورد نکات مربوط به اجرای دقیق برجام با مقامات اتحادیه اروپا که خانم موگرینی مسوولیت هماهنگی کمیسیون مشترک را دارد، بحث هایی صورت گیرد. او با اشاره به برجام گفت: «کارها در مورد اجرای برجام به خوبی پیش می رود. مخصوصا با اجرایی شدن سوئیفت در پایان هفته گذشته یک قدم مهم برداشته شد و یک روند چند هفته ای پایان یافت.» وزیر امور خارجه تاکید کرد: «در سایر زمینه ها هم با توجه به اینکه تحریم های غیرقانونی ایالات متحده سال ها ادامه داشته، برداشته شدن آنها و عملیاتی شدن رفع تحریم ها نکته ای است که مسوولان اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی و ایران در آن دارای منافع مشترک هستند که این موضوعات را ما با جدیت پیگیری کرده ایم و باز هم نیاز به هماهنگی داریم که انجام خواهیم داد.»


منبع : افکار خبر