تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از خرید هایی که این روزها انجام می دهید نیاز واقعی شما نیستند بلکه نیازهای کاذبی هستند که خودتان آنها را واجب کرده اید. خیلی ها با همین صرفه جویی های ساده توانسته اند كمك های بزرگی به زندگی خودشان كنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه جلوی ریخت و پاش خرید را بگیریم؟

بسیاری از خرید هایی که این روزها انجام می دهید نیاز واقعی شما نیستند بلکه نیازهای کاذبی هستند که خودتان آنها را واجب کرده اید. خیلی ها با همین صرفه جویی های ساده توانسته اند كمك های بزرگی به زندگی خودشان كنند.

فراوری:ه. منفرد -بخش خانواده ایرانی تبیان
خرید کردن

نیاز به خرید درحالی كه توی كمد بچه ها و همسر پر از لباس است و همیشه از كمبود جا برای لباس ها ناله می كنید احتمالا نیازواقعی نیست بلكه نیاز به تغییر است كه وجود شما را برای خرید بیشتر قلقلك می دهد. شما می توانید نیاز به تغییر را با روش های دیگری هم تأمین كنید.
سوا کردن ضروری ها از غیرضروری ها
اغلب پای درد و دل هركس كه بنشینیم از مشكلات اقتصادی  می نالد. اما این روزهای آخر سال پاساژها و مراكز خرید پر از جمعیتی است كه در حال انتخاب و خرید كالای مورد علاقه شان هستند. یك نكته ظریف اینجاست كه این دو موضوع در كنار هم نمی توانند قرار بگیرند. با طرح یك سؤال، موضوع واضح تر می شود، این خریدها یك نیاز فردی است یا به دنبال مدهای روز جامعه و عرف غلط است؟! برای اینكه به جواب این سؤال برسید كافی است میزان مبلغی را كه می توانید برای خرید مایحتاج هزینه كنید در كنار پس اندازی كه می خواهید داشته باشید روی كاغذی بنویسید.

تجربه نشان داده است اگر چیزی را نپسندیدید و به اصرار دیگران بخرید دلتان با آن صاف نمی شود. پس بهتر است برای سلیقه خودتان هزینه کنید و اگر سایز دلخواه تان را پیدا نمی کنید

تله کالاهای تخفیف دار

این روزها مغازه هایی كه اجناس خودشان را با تخفیف های خوبی عرضه می كنند بیشتر از روزهای دیگر خودنمایی می كنند. قبل از ورود به این مغازه ها و فروشگاه ها كمی فكر كنید كه شما اصلا به محصولات داخل آن مغازه احتیاج دارید یا خیر؟ گول برچسب های بزرگ و رنگی تخفیف روی شیشه های مغازه ها را نخورید. به جیب تان فكر كنید و بعد از آن به تعداد دفعاتی كه ممكن است آن جنس توسط شما استفاده شود. قبول داریم كه معمولا تخفیف ها وسوسه كننده اند اما قانع كننده نیستند. گوشه ذهن تان این را مرور كنید آیا این نیاز واقعی شماست؟

لباسهایتان را به اشتراک بگذارید

با دوستان و اقوام بچه دارتان یك گروه تشكیل دهید كه محدوده سنی بچه ها متفاوت باشد. كفش و لباس های بچه ها به خصوص نوع مجلسی و رسمی آنها اغلب اوقات نو می مانند. این لباس ها را با هم به اشتراك بگذارید. باور كنید هزینه های تان به طور چشمگیری كاهش پیدا می كنند.

آستین ها را لطفا بالا بزنید

اگر كمی، فقط مقدار كمی به خیاطی و كوك زدن علاقه داشته باشید، خیلی راحت می توانید خلاقانه لباس های تان را نو كنید. یكی از ساده ترین كارهایی كه می توانید انجام بدهید مروارید دوزی است. چند عدد مروارید رنگ متفاوت با لباس را بخرید و روی لباس یا مانتوی سال پیش تان بدوزید.

تفاوت های بزرگ با کارهای کوچک

حالا نوبت وسایل داخل خانه است. احتمالا دوست دارید تعداد زیادی از آنها را عوض كنید. باور كنید لازم نیست تمام آنها را عوض كنید. می توانید با تغییر كمی در ظاهر بعضی از آنها، دل تان را راضی كنید. اگر پارچه های مبلمان ها رنگ و رو رفته شده اند، می توانید فقط پارچه های آنها را عوض كنید نه كل آن را. پرده ها هم اگر همین قدر تغییر كرده اند می توانید پارچه ساده پرده را نگه دارید و پرده حاشیه را عوض كنید.

چیدمان را تغییر دهید

تغییر كه همیشه نباید همراه با خرید باشد. شما می توانید با تغییر چیدمان وسایل داخل منزل تان تغییر زیادی در حال و هوای آن ایجاد كنید. همین جابه جا كردن وسایل حس خلاقیت شما را زنده می كند.

اگر كمی، فقط مقدار كمی به خیاطی و كوك زدن علاقه داشته باشید، خیلی راحت می توانید خلاقانه لباس های تان را نو كنید

حراجی های واقعی را بشناسید

پیشنهاد ما به شما برای اینکه حراجی های واقعی را شناسایی کنید این است که حتما قبل از خرید ، قیمت نسبی و حدودی اجناس آن را در حالت غیر از حراجی بدانید. از طرف دیگر می توانید بررسی کنید آیا مبالغی که فروشگاه اعلام کرده است به محصولاتش می خورد یا نه، مثلا ارزشش را دارد بابت یک کیف پول ساده که مشابه آن در بسیاری از فروشگاه ها پیدا می شود، این مبلغ را به عنوان حراج بدهید یا نه؟بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید به دلایل مختلف در زمان های متفاوت اعلام حراج می کنند در حالی که قیمت ها دقیقا همان قیمت های قبلی است.

لطفا جوگیر نشوید

به هر قفسه ای که نگاه می اندازید به نظرتان می رسد این را هم لازم دارید، قفسه تنقلات نگاه تان را جلب می کند، به نظرتان یکی دو بسته کوچک شکلات و یکی دو آبمیوه که طعم های جدید دارد و خوراکی های کوچک دیگر هزینه خاصی برایتان نخواهد داشت پس همگی را بر می دارید، به صندوق می روید و بعد از دیدن فاکتور کلی متحیر می شوید. این هنوز آخر ماجرا نیست چون بعد از اینکه به خانه می آیید، می بینید کلی از اقلام مورد نیاز را تهیه نکرده اید.

مثل مادربزرگ ها خرید کنید

ساده ترین و راحت ترین راه جلوگیری از این گونه مشکلات این است که هنگام خرید با دقت به کیفیت محصولات توجه کنید مثلاً اگر پارچه ای است حتما جنس آن را لمس کنید و همه جایش را با دقت وارسی کنید. اگر محصولات غذایی می خرید اول به تاریخ مصرفش نگاه کنید. علامت استاندارد هم برای بسیاری از محصولات باید کنترل شود. اگر اجناس شکستنی می خرید حتما حواستان باشد ترک، شکستگی یا پریدگی نداشته باشد. خلاصه اینکه حسابی چشم هایتان را باز کنید و مثل مادربزرگ ها با دقت تمام خرید کنید.

فکر کنید بعد بخرید

تجربه نشان داده است اگر چیزی را نپسندیدید و به اصرار دیگران بخرید دلتان با آن صاف نمی شود. پس بهتر است برای سلیقه خودتان هزینه  کنید و اگر سایز دلخواه تان را پیدا نمی کنید از خیرش بگذرید. چون هزینه کردن و بعد افسوس خوردن برای اینکه تمایلی به استفاده از آن ندارید دیگر فایده ای ندارد. سعی کنید همیشه خودتان باشید اگر فلان رنگ به اصطلاح مد شده اما شما رغبتی به آن ندارید دلیلی ندارد برای حرف مردم حتما همان رنگ را بخرید. به خاطر دیگران خرید نکنید و همیشه در خرید به سلیقه خودتان هم احترام بگذارید.


منابع:
روزنامه خراسان، همشهری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.