تبیان، دستیار زندگی
ژنرال سلیمانی، قهرمان ملی ایران/ تمثال ژنرال سلیمانی در محافل ورزشی/ ژنرال مایه غرور و نشانگر قدرت ایران است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قهرمان ملی ایران کیست؟

تبلیغات در ایران در حال تغییر است. هر کشوری نیاز به قهرمان در قید حیات دارد. قهرمانان فوت شده اینک مفید واقع نمی شوند. مردم ایران نیز فرماندهان بزرگ، قهرمانان نظامی در عرصه های تاریخ را دوست دارند.

بخش سیاست تبیان

سردار سلیمانی

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس «اسکات پیترسون» روزنامه نگار نشریه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» در گزارشی از تهران نوشت: سال ها بود که ژنرال «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروهای سپاه قدس ایران در سایه فعالیت می کرد و در نبردهایی از افغانستان گرفته تا لبنان مشغول انجام وظیفه بود. اما قاسم سلیمانی امروزه  ژنرال برجسته ایران است، مردی که از سوی رسانه های اجتماعی به قهرمان ملی ارتقا یافت و دست کم 10 حساب اینستاگرامی  به انتشار تصاویر وی در خطوط مقدم در عراق و سوریه مبادرت می ورزند.

روزنامه یاد شده نوشت: پیشتر در جمهوری اسلامی قهرمان پرستی به شخصیت های مذهبی و شهدای جنگ آن هم در عرصه هنر اختصاص داده بود اما این امر در مورد سردار سرلشگر قاسم سلیمانی متفاوت است. فرمانده مو جوگندمی سپاه پاسداران ایران بسیار سرزنده است و صعود او برای مبدل شدن به یک ستاره مصادف با رشد رویکرد ملی گرایانه در ایران شد.

یک چهره اصولگرای ایران ساکن شهر قم در این زمینه گفت: «تبلیغات در ایران در حال تغییر است. هر کشوری نیاز به قهرمان در قید حیات دارد. قهرمانان فوت شده اینک مفید واقع نمی شوند. مردم ایران نیز فرماندهان بزرگ، قهرمانان نظامی در عرصه های تاریخ را دوست دارند. من فکر می کنم که قاسم سلیمانی شخص مناسبی برای خط مشی تبلیغاتی ما  است. او شخصی مناسب در برهه مناسب است.»

بر این اساس، ایرانیان نیز دلایل متعددی برای حمایت از او دارند و حفظ بغداد از سقوط به دست داعش  فعالیت مجدد مبارزین عراق برای حفظ «بشار اسد» رییس جمهور سوریه  در نزدیک به 6 سال نبرد در این کشور از آن جمله است.

شهرت سلیمانی همچنین به خاطر تلاش در سقوط قدرت آمریکا در منطقه به هدف نفوذ معنوی ایران در افزایش جبهه مقاومت علیه آمریکا، اسرائیل و متحدان دیگر آن ها است.

یکی از تحلیلگران کهنه کار ساکن تهران که مایل به افشای نامش نبود در این زمینه گفت: «این امری بسیاری خارق العاده است. چه کس دیگری می تواند تا این حد باشد؟ شما افراد مختلفی از طبقات مختلف جامعه می بینید که به او احترام می گذارند. این امر نشان می دهد که ما اینک می توانیم یک قهرمان بسیار محبوب غیر از یک  فرد روحانی داشته باشیم. وی هیچ نقطه تیره ای در کارنامه اش ندارد.»

این روزنامه آمریکایی نوشت: در واقع سلیمانی منبع افتخار و نشانه ای قدرت همه اقشار ایرانیان در زمینه قدرتمندی کشورشان در خارج از مرزها است. در گرد هم آیی هواداران حکومتی نیز حتی زنان ایرانی با آرایش غربی خود را سرباز سلیمانی می دانند و در مسابقات قهرمانی بدن سازی نیز مردان عضلات خود را در کنار  تمثال بزرگ او به نمایش می گذارند.

در انتهای این گزارش، با اشاره به اثرگذاری ژنرال سلیمانی بین هنرمندان نیز آمده است: "ابراهیم حاتمی کیا" کارگردان شهیر فیلم های جنگی ایران نیز در این باره گفت؛ فیلم "بادی گارد" (محافظ) که در جشنواره فیلم فجر تهران به اکران گذاشته شد، به عشق حاج قاسم سلیمانی است و او فردی است که کره زمین زیر پاهایش قرار دارد.


منبع : خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .