تبیان، دستیار زندگی

چرا بارداری بعد از 35 سالگی سخت تر است؟

چرا بارداری بعد از 35 سالگی سخت تر است؟ بارداری بعد از سن 35 سالگی ممکن است دشوارتر از سنین پایین باشد، اما غیر ممکن نیست. اگر می‌خواهید بدانید چرا این گونه است و خطرات بارداری در سنین بالا را بدانید، این مطلب را بخوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بارداری


اگر اخبار را دنبال کنید، بی شک زنان مشهوری را خواهید دید که بعد از سی و پنج سالگی منتظر بچه دار شدن هستند و برای این هدف مشکل دارند.

اولین چیزی که باید بدانید این است که زنان و مردان در هر سنی می‌توانند بارور باشند. زوج‌هایی که در دهه بیست زندگی‌شان هستند ممکن است به اندازه زوج‌هایی که در دهه چهل عمرشان هستند با مشکل ناباروری مواجه شوند.

احتمال باروری در بیشتر زنان در دهه بیست زندگی‌شان در بیشترین میزان ممکن است و در اواخر دهه بیست، شروع به کاهش تدریجی می‌کند. بنابراین  شانس حاملگی شما در بیست و هشت سالگی، به اندازه این شانس در بیست و دو سالگی‌تان نیست.

حدود سن سی و پنج سالگی، شانس باروری با سرعت بیشتری کاهش پیدا می‌کند؛ برای مثال بعضی از محققان دریافته اند در سن سی سالگی، شانس بارداری در هر ماه حدود بیست درصد می‌باشد، در حالیکه این شانس در سن چهل سالگی، فقط پنج درصد است!

این مسئله را با شانس کلی باروری‌تان اشتباه نگیرید. این یک آمار ماهیانه است، نه سالیانه. همچنین بسیاری از مطالعات بر سر این موضوع بحث و اختلاف دارند که آیا کاهش شانس حاملگی به باروری مربوط است، یا به کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی در زوج ها.

در تحقیقی، 782 زوج تحت نظر بوده و طبق برنامه، پیش از تخمک گذاری هر روز رابطه جنسی داشتند. این زنان برای تعیین دوره تخمک‌گذاری شان از نمودار دمای بدن استفاده کرده بودند. هم برای زنان جوان‌تر و هم برای زنان سنین بالاتر، دو روز پیش از شروع تخمک گذاری، بارورترین روزشان بوده است. در مورد زنان 19 تا 26 ساله، رابطه جنسی در این روز، 50 درصد شانس بارداری داشته و برای زنان 35 تا 39 ساله این شانس تنها 29 درصد بوده است.

یک هشدار مهم در مورد باروری مردان و سن شان

هر چند بیشتر بحث ها در مورد تاثیر سن زنان در بارداری است، اما ذکر این نکته بسیار لازم می‌باشد که سن مرد نیز به همان اندازه مهم است. روند کاهش باروری مردان مانند زنان نیست، اما سن مردان عامل مهمی است.

در همان مطالعه ای که گفته شد، معلوم گردید اگر همسر یک زن پنج سال از او بزرگ تر باشد، شانس باروری زن تا 15 درصد افت می‌کند. البته یادتان باشد که این احتمالات و آمار مربوط به بسته شدن نطفه هستند، یعنی باردار شدن صرفا به معنای تولد نوزاد نیست. آمار سقط جنین برای زوج های سن بالاتر، بیشتر است.

افزایش سن حاملگی، احتمال مشکلات ژنتیکی را هم بیشتر می‌کند. خطر ابتلا به سندرم داون در نوزادان با مادران بالای 35 سال بیشتر است

 

چرا شانس باروری کاهش پیدا می‌کند؟

زنان با بیش از یک میلیون تخمک متولد می‌شوند، اما تا سن بلوغ فقط سیصدهزارتای آنها باقی می‌مانند. از این تعداد زیاد نیز تنها 300 تخمک، بالغ شده و در فرآیند تخمک گذاری رها می‌شوند.

بعضی‌ها فکر می‌کنند یائسگی شروع کاهش باروری است، اما این طور نیست. قابلیت های تولیدی بدن ما خیلی زودتر افت می‌کند و تخمدان‌ها در تولید تخمک‌های سالم و بالغ ناتوان‌تر می‌شوند. با بالا رفتن سن و نزدیک شدن به دوره یائسگی، کیفیت واکنش تخمدان ها نسبت به هورمون‌های محرک تخمک‌گذاری کمتر می‌شود.

اما اگر سبک زندگی درستی داشته باشید چطور؟ اگر ورزش کنید، تغذیه مناسب داشته باشید، وزنتان متعادل باشد و از عادات بد اجتناب نمایید چه؟ حتی در این صورت هم، کاهش طبیعی شانس باروری را تجربه خواهید کرد.

اما خوب است بدانید که عادات بد می‌توانند تاثیر منفی روی باروری داشته باشند، مثلا سیگار کشیدن فرآیند ناباروری در زنان را تسریع می‌کند.

افزایش خطر سقط جنین و تولد نوزاد معیوب

افزایش سن حاملگی، احتمال مشکلات ژنتیکی را هم بیشتر می‌کند. خطر ابتلا به سندرم داون در نوزادان با مادران بالای 35 سال بیشتر است. در 25 سالگی، یک زن از 1250 زن، نوزادی با سندرم داون به دنیا می‌آورند. در سن 30 سالگی، این رقم به یک زن از 952 زن می‌رسد. در سن 35 سالگی، این احتمال به یک زن از 378 زن می‌رسد.

احتمال سقط جنین هم با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. حدود 10 درصد از بارداری ها در زنانی که در اوایل بیست سالگی شان هستند، به سقط جنین منتهی می‌شود. در اوایل 30 سالگی هم این رقم به 12 درصد و در سنین بعد از 35 سالگی این رقم به 18 درصد می رسد. در اوایل 40 سالگی نیز 34 درصد از زنان سقط جنین را تجربه می‌کنند.

احتمال موفقیت درمان های ناباروری بعد از سی و پنج سالگی

شاید فکر کنید می‌توانید ناباروری تان را درمان کنید و با وجود روش آی وی اف (IVF) نباید نگران بالا رفتن سن‌تان باشید. اما متاسفانه این طور نیست. همان طور که بدن شما به هورمون‌های خودتان واکنش چندان مناسبی نشان نمی‌دهد، به داروهای هورمونی باروری نیز واکنش مفیدی نشان نخواهد داد.

طبق آماری که توسط مرکز کنترل بیماری ها جمع آوری شده است، درصد تولدهای موفق در روش آی وی اف با استفاده از تخمک‌های مادر، با بالا رفتن سن کاهش می یابد.

در سن 31 سالگی، درصد تولدهای موفق به 38 درصد می رسد. در 39 سالگی این احتمال به 22 درصد رسیده و بعد از 43 سالگی، این رقم به کمتر از 10 درصد افت می‌کند. یکی از شیوه‌های حل این مشکل، اهدای تخمک می‌باشد.

با وجود اینکه موفقیت آی وی اف با استفاده از تخمک مادر برای زنان 40 ساله، کمتر از 10 درصد است، اما زنان 40 ساله ای که از تخمک‌های یک زن جوان تر استفاده کرده بودند، درصد موفقیت شان حدود 45 درصد بوده است.
نویسنده: هدی بانکی


 

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.