تبیان، دستیار زندگی
تقوای جمعی شاه کلید انقلاب در حل مشکلات و تحقق اهداف است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقوای جمعی شاه کلید انقلاب در حل مشکلات و تحقق اهداف است

تقوا

به گزارش تبیان حجت الاسلام والمسلمین محسن ادیب بهروز عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان با اشاره به مفهوم و ماهیت تقوای جمعی و راهکارهای تحقق آن در جامعه اظهار کرد: گاه انسان رفتارهایی از خود بروز می دهد که تاثیر آن تنها فردی است و گاه رفتارهای او بر دیگران نیز اثر می گذارد و نتایج آن متوجه سایر افراد می شود. اگر رفتاری که فرد انجام می دهد، آثار آن متوجه دیگران شود و این رفتار نیز موجب رضای خدا باشد و به بیان واضح تر این رفتار مطابق با نظر قرآن و روایاتِ همسو با قرآن باشد، از آن به تقوای جمعی تعبیر می شود.

وی در ادامه با اشاره به تفاوت تقوای فردی و جمعی ادامه داد: تفاوت تقوای جمعی با فردی نیز در همین است که در تقوای فردی، آثار آن منحصر به خودِ شخص است اما اگر دستاورد یک عمل با تقوا بر دیگران نیز تاثیر داشته باشد، این تقوا، تقوای جمعی قلمداد می شود.

حجت الاسلام ادیب بهروز تصریح کرد: به طور مثال امر به معروف و نهی از منکر یکی از مصادیق تقوای جمعی است؛ یعنی فردی که امر به معروف البته مطابق با اصول قرآن و روایات انجام می دهد، این کار او در زمره تقوای جمعی قرار می گیرد یعنی ضمن آن که این رفتار و عمل اثر فردی برای آن شخص امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر دارد، اما بیشترین آثار آن به سایر افراد و جامعه باز می گردد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: همچنین اگر فردی رفتار مورد پسند خداوند متعال را به صورت آشکار و عمومی انجام می دهد – مثلا شرکت در نماز جماعت – این عمل او نیز مصداق تقوای جمعی است به دلیل آن که ضمن حضور خود در مسجد و نماز جماعت و بهره مندای از ثواب و پاداش و رضایت الهی، دیگران نیز به این کار تشویق می شوند و در واقع رفتار آن فرد، تاثیرات گسترده ای بر اجتماع دارد.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر برخی اعمال همچون دروغ نگفتن مصداق تقوای جمعی است و دیگران را به راستگویی و پرهیز از دروغ ترغیب می کند، اضافه کرد: غیبت نکردن نیز مصداق تقوای جمعی است به ویژه این که غیبت در جمع مطرح می شود و واکنشی برای دیگران به همراه دارد و عیب های پنهانی دیگران را آشکار می کند لذا فردی که از غیبت پرهیز می کند، این رفتار او موجب می شود سایر افراد هم به این کار تشویق شوند.

مدیر گروه تاریخ اسلام حوزه های علمیه خواهران تاکید کرد: اگر بخواهیم اهداف انقلاب را به معنای تعریف شده در وصیت نامه سیاسی اجتماعی مرحوم امام خمینی (ره) – که امام یکی از سه رکن اصلی انقلاب بودند - مرور کنیم، مهم ترین راهکار تحقق این اهداف ازدیاد مصادیق تقوای جمعی در جامعه است که البته این رویکرد می توان به صورت تدریجی باشد.

حجت الاسلام ادیب بهروز مهم ترین مصداق در این زمینه را امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: اگر این امر در جامعه ما متولد و بزرگ شود به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تحقق اهداف انقلاب کمک کرده ایم و هر چه این رفتارهای تقوای جمعی وارونه یا ناقص و تحریف شده اجرا شوند، از اهدافی که مرحوم امام خمینی (ره) برای انقلاب ترسیم کردند، دور می شویم. بنابراین، اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تبلور پیدا کند – هر چند آرام آرام – ما به اهداف انقلاب نزدیک تر شده ایم ضمن آن که در کنار امر به معروف و نهی از منکر موضوعی به نام توّلی و تبرّی هم وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: ‌در حقیقت تولی نسبت به پیامبر (ص) و اهل بیت علیهم اسلام موجب می شود تقوای جمعی در جامعه بیشتر رواج پیدا کند به دلیل آن که در یک ارتباط دوستانه، طرفین به تدریج نسبت به یکدیگر تعهدی ایجاد می کند و فرد یکسری رفتارهایی در این باره برای خود ترسیم می کند که این رفتارها، برخوردهای کمال زا به وجود می آورد و فرد در این مسیر رشد پیدا می کند.

حجت الاسلام ادیب بهروز در ادامه ابراز کرد: به طور مثال یک دوست، برای افزایش دانش و برطرف کردن مشکلات او تلاش می کند و این امر رشد و تعالی به همراه دارد. بنابراین، اگر افراد در تمامی اقشار اعم از پیر و جوان، زن و مرد، مسوولان و غیر مسوولان و ... با توجه به مساله تولی، تلاش کنند خود را به پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان نزدیک کنند و نقص های رفتاری خود را از بین ببرند، به تدریج تقوای جمعی در جامعه ظهور و بروز پیدا کرده و آثار و نتایج خود را نشان خواهد داد.

مدیر گروه تاریخ اسلام حوزه های علمیه خواهران در پایان خاطر نشان کرد: اما دومین مساله ای که موجب می شود تقوای جمعی در جامعه تحقق یابد، بحث وحدت است. وقتی ما با یکدیگر وحدت و اتحاد داشته باشیم، دیگر مهم نیست اهل کدام شهر یا کشور باشیم، تهرانی باشیم یا قمی و اصفهانی، لبنانی یا ایرانی یا اهل سرزمینی دیگر، بلکه در سایه وحدت به تقوای جمعی دست پیدا خواهیم کرد.


خبرگزاری شبستان :: Shabestan News

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.