تبیان، دستیار زندگی
عملیات اجرایی طرح توسعه حرم امام حسین(ع) با ایجاد دیوار آب بند به صورت رسمی کلید خورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح توسعه حرم امام حسین(ع) کلید خورد

عملیات اجرایی طرح توسعه حرم امام حسین(ع) با ایجاد دیوار آب بند به صورت رسمی کلید خورد.

بخش اجتماعی تبیان
حرم امام حسین

عملیات حفاری و اجرای دیوار آب بند طرح توسعه حرم مطهر امام حسین(ع) طی آئینی با حضور رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، تولیت حرم مطهر و جمعی از مقامات عراقی و ایرانی پیش از ظهر امروز آغاز شد.

براساس این گزارش، دراین مراسم، با شروع به کاریک دستگاه هیدروفرز عملیات اجرایی صحن حضرت زینب (س) به عنوان یکی از بخش های طرح جامع توسعه حرم مطهرامام حسین(ع) در کربلا وارد فاز جدیدی شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در این مراسم گفت: واقع شدن دو طبقه از پروژه در زیر زمین و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی موجود در منطقه، عملیات حفاری و اجرای این طرح را با پیچیدگی و ابعاد فنی خاصی همراه کرده که مهندسان ایرانی به این منظور از تجهیزات پیشرفته ای مانند دستگاه هیدروفرز که در خاورمیانه کم نظیر است برای انجام پروژه استفاده می کنند.

حسن پلارک وی افزود: به گفته کارشناسان این طرح از نظر فنی و تکنولوژی شبیه به اجرای سازه های سنگین دریایی است.

وی تصریح کرد: دستگاه های هیدروفرز در این پروژه، دیوار بتونی آب بندی به عمق 33 و عرض بیش از یک متر را ایجاد می کنند.این دیوار همانند سد بتنی در برابر نفوذ آب و فشار خاک مقاومت کرده و بستر منطقه را برای ایجاد سازه آماده می کند.

به دنبال استقبال باشکوه زائران به ویژه در ایامی مانند عاشورا و اربعین، ستاد بازسازی عتبات عالیات 4 گام توسعه ای برای حرم مطهر سیدالشهدا(ع) تعریف کرده است که شامل صحن های عقیله بنی هاشم(س)، صحن امام حسین(ع)، صحن امام رضا(ع) و صحن جامع است

پلارک گفت: به دنبال استقبال باشکوه زائران به ویژه در ایامی مانند عاشورا و اربعین، ستاد بازسازی عتبات عالیات 4 گام توسعه ای برای حرم مطهر سیدالشهدا(ع) تعریف کرده است که شامل صحن های عقیله بنی هاشم(س)، صحن امام حسین(ع)، صحن امام رضا(ع) و صحن جامع است.فاز اولیه اجرای پروژه صحن عقیله بنی هاشم(س) با زیربنای بیش از 160هزارمترمربع در حد فاصل خیمه گاه تا باب القبله حرم مطهر امام حسین(ع) از چند ماه پیش با تجهیزکارگاه و انتقال تجهیزات آغاز شده بود که امروز با فعالیت دستگاه هیدروفرز وارد فاز جدیدی شد و قرار است ظرف 6 سال به اتمام برسد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: این صحن مجموعه ای از شبستان های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه است، طراحی معماری این صحن بزرگ، توسط دکترخان محمدی از اساتید دانشگاه علم و صنعت و جمعی از مهندسان و کارشناسان ایرانی براساس معماری ایرانی - اسلامی و طی سال ها کار تحقیقاتی صورت گرفته است.

پلارک افزود: تاکنون بیش از150 پروژه مختلف از سوی مجموعه خادمان ستاد بازسازی عتبات عالیات با تمرکز بر اقدامات کوتاه مدت و میان مدت درحرم های مطهرانجام شده است که از بین آنها می توان به بازسازی حرم مطهر امامین عسکریین(ع) پس از تخریب و انفجار، بازسازی بخش های مختلف حرم مطهر امامین جوادین(ع) و ساخت ضریح های سیدالشهدا(ع)، حبیب بن مظاهر، ابراهیم بن مجاب و درهای نفیس متعدد در کربلای معلی یاد کرد.

وی ادامه داد: پس از این سلسله فعالیت ها و با توجه به رویکرد بهبود و ارتقاء کمیت و کیفیت ارائه خدمات به زائران این حرم ها، برنامه ریزی برای انجام طرح های توسعه ای با نظارت تولیت مشاهده مشرفه آغاز شد که نخستین گام طرح توسعه حرم علوی بود.با اهتمام دست اندرکاران این طرح، فاز نخست از بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س) در سال 95 به بهره برداری خواهد رسید.

براساس این گزارش، صحن عقیله بنی هاشم(س) در چهار طبقه و در ضلع جنوبی و غربی حرم و در حد فاصل درهای ورودی باب الراس و باب القبله و در اماکنی چون خیمه گاه و تل زینبیه احداث می شود.

منابع مالی این طرح توسط شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ایرانی و عراقی تامین می شود که با اتمام آن شاهد ارتقاء سطح خدمات رسانی و رفاه حال زائران خواهیم بود.

توافقنامه ساخت صحن عقیله بنی هاشم (س) سال گذشته با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، تولیت حرم امام حسین(ع) و رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات امضا شد.


منبع : تابناک