تبیان، دستیار زندگی
انتخاب کردن یعنی برگزیدن درستی ها از نادرستی ها. در واقع هر فردی در طول دوران زندگی خودش باید تصمیم گیری و قدرت انتخاب را داشته باشد تا بتواند سرنوشت خود و جامعه اش را تغییر دهد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی با انتخاب تان به آرامش می رسید

با انتخاب صحیح  از دغدغه های فکری کمتری برخوردار می شوید

انتخاب کردن یعنی برگزیدن درستی ها از نادرستی ها. در واقع هر فردی در طول دوران زندگی خودش باید تصمیم گیری و قدرت انتخاب را داشته باشد تا بتواند سرنوشت خود و جامعه اش را تغییر دهد.

رومینا تجاره-بخش خانواده ایرانی تبیان
انتخاب

انتخاب دوست، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل ، انتخاب همسر و همچنین انتخاب بهترین فرد برای اداره شهر و کشورش. بنابراین تمام افراد باید مهارت های انتخاب کردن را در حوزه های مختلف یاد بگیرند تا بتوانند به آرامش برسند. در واقع افراد با انتخاب کردن در هر مساله ای، می توانند سرنوشت خودشان را تعیین نمایند. افراد با انتخاب درست خود در مسایل مختلف می توانند به آرامش بیشتری برسند و در مقابل انتخاب های نادرست و بدون فکر نیز می توانند افراد را دچار مضرات و آسیب هایی نمایند. ارزش و موفقیت هر جامعه و ملتی ارتباط مستقیم با نوع انتخاب اعضای آن جامعه در موضوعات مختلف زندگی دارد. اگر افراد جامعه رشته تحصیلی خود را مناسب انتخاب کنند در بازار کار موفق می شوند، اگر  همسر مناسب را انتخاب کنند هم در زندگی و هم در شغل خود موفق می شوند. همچنین اگر فرد مناسبی را برای هدایت و مدیریت شهر و کشورشان انتخاب کنند، می توانند از یک کشور موفق بهره مند شوند.

پیامدهای مثبت انتخاب صحیح

با انتخاب صحیح در هر مساله ای، می توانیم به پیامدهای مثبتی دسترسی داشته باشیم. این پیامدهای به قرار زیر است:

سعی کنید در انتخاب هایتان صرفا از احساسات، تعصبات شخصی و بی حوصلگی استفاده نکنید

1- رسیدن به آرامش: یکی از ویژگی های مثبتی که انتخاب صحیح می تواند داشته باشد رسیدن به آرامش و راحتی روح و روان است.

2- ریتم منظم زندگی: افراد با انتخاب های صحیح شان می توانند از نظم خاصی در زندگیشان برخوردار شوند.

3- دغدغه کم: یک انتخاب صحیح منجر می شود که افراد از دغدغه های ذهنی و فکری کمتری برخوردار شوند. همچنین هیجانات منفی مثل خشم، استرس و اضطراب ها را کمتر احساس کنند.

4- سلامت روان: با انتخاب های صحیح افراد از هیجانات منفی کمتری برخوردار می شوند و این خود می تواند به نوعی سلامت روان و آسایش ذهنی افراد را تامین کند.

پیامدهای منفی انتخاب نادرست:

1- از بین رفتن آرامش
2- نداشتن ریتم منظم در زندگی
3- دغدغه های ذهنی مداوم
4- اختلال در سلامت روان

انتخاب نوعی تصمیم گیری است

هر مساله ای در زندگی افراد، اگر بخواهد حل شود، لازم است فرد یکسری مسایل را رعایت و تکرار و تمرین کند. همچنین باید نسبت به مسایل مختلف دست به انتخاب بزند. در واقع باید مهارت های تصمیم گیری را بداند. افراد با مهارت تصمیم گیری ، می توانند آرامش بیشتری را در زندگی نصیب خودشان نمایند. فقط باید توجه داشت که در تصمیم گیری ها، صرفا به احساساتمان توجه نکنیم و از عقل و منطق خودمان بیشتر کمک بگیریم.

نحوه تصمیم گیری صحیح

بهتر است قبل از اینکه تصمیم گیری داشته باشیم، نکات زیر را رعایت کنیم.

با یک تصمیم گیری خوب می توانیم به خودمان کمک کنیم به آرامش برسیم و از نظم بیشتری در زندگی و جامعه برخوردار باشیم و کمتر مبتلا به هیجان منفی شود

1- ارزیابی اولیه: در هر انتخاب و تصمیم گیری، فرد باید به جمع آوری اطلاعات بپردازد و اطلاعات خود را در زمینه موضوع مورد نظر بالا ببرد.

2- تجزیه و تحلیل: در این مرحله بعد از به دست آوردن اطلاعات بسیار بالا، افراد باید به تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که در مرحله قبل به دست آورده بودند، بپردازند و راجع به آنها فکر کنند.

3- شناسایی پیامد: افراد باید به کمک فکر کردن به این نتیجه برسند که تصمیمی که می خواهند بگیرند چه ویژگی ها و پیامدهای مثبتی و منفی را در اختیار آن ها می گذارد.

4- نقشه راه: بعد از تفکر و بالا بردن سطح آگاهی ها، افراد باید یک راه و روش موثر را برای انتخاب کردن خودشان به کار بندند.

5- ارزیابی: بعد از انجام کار مورد نظر افراد باید به ارزیابی نتایج حاصل از تصمیم گیری خود بپردازند.

اشتباهات تصمیم گیری

اگر افراد از مهارت های تصمیم گیری و انتخاب برخوردار نباشند، نمی توانند به آرامشی که نیاز دارند، برسند. سعی کنید در انتخابتان مسایل زیر را انجام ندهید.
1- انتخاب از روی احساسات: وقتی یک فرد از روی احساساتش تصمیم گیری می کند، نمی تواند تصمیم گیری مناسبی داشته باشد و ممکن است اصلا به ویژگی ها و پیامدهای منفی انتخابش فکر نکند.

2- تعصب: انتخاب هر مساله اگر با تعصبات فردی و فکریمان ترکیب شود و صرفا به دلیل تعصبات تصمیم گیری ها انجام شود ممکن است که آسیب های زیادی را برای خود ایجاد کند.

3- عدم صبر و حوصله: هیچ گاه عجله کردن و شتابزدگی، نمی تواند موفقیت در انتخاب و آسایش را برای ما بوجود آورد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.