تبیان، دستیار زندگی
این روزها بازار شب عید خودرو در حالی با کسادی همراه است که خودروسازان برای فرار از این رکود، هر روز بیشتر از روز قبل به قسطی فروشی روی می آورند و در این میان، قیمت خودروها نیز روندی نزولی را در پیش گرفته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودرو شب عید گران می شود؟

این روزها بازار شب عید خودرو در حالی با کسادی همراه است که خودروسازان برای فرار از این رکود، هر روز بیشتر از روز قبل به قسطی فروشی روی می آورند و در این میان، قیمت خودروها نیز روندی نزولی را در پیش گرفته است.

فرآوری: ه-هدایتی -بخش اقتصاد تبیان
خودرو

هرساله با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز از اواسط بهمن تا اواخر اسفندماه بازار خودرو با رونق فروش همراه می شد، این در حالی است که امسال نمایشگاه داران خودرو، بازار بی رمقی را برای شب عید آغاز کرده اند و خرید و فروش در این بازار همچنان راکد است.

در این وضعیت، خودروسازان برای فرار از رکود هر روز شرایط سهل تری را نسبت به روز قبل در فروش محصولات خود اعمال می کنند و به مناسبت های مختلف، فروش اقساطی و مدت دار خودرو می گذارند که فروش ویژه دهه فجر نیز از جمله این موارد است.

«تقاضا برای خودروهای خارجی هم تغییر چندانی نکرده و در بحث قیمت هم، هر نوع تغییری منوط به قیمت ارز است که هنوز اتفاقی نیفتاده است. موضوع تقاضا در این بخش از خودروها ممکن است در اوایل اسفند تغییر کند که آن هم به خاطر تلاطم بازار شب عید خواهد بود. با این حال من پیش بینی نمی کنم بازار امسال مانند بازار سال های گذشته باشد. »

فروش اقساطی بدون بهره

در فروش های ویژه خودروسازان، برخی خودروها با اقساط دو ساله و بدون بهره به مشتریان عرضه می شود و خریداران می توانند با پرداخت ۴۰ یا ۵۰ درصد قیمت خودرو، بقیه مبلغ خودرو را در مدت یک یا دو سال به صورت اقساطی و بدون سود، پرداخت کنند.

پورحسنی، یکی از فعالان بازار خودرو در این مورد می گوید: در رکود فعلی، مردم بیشتر به دنبال خرید اقساطی خودرو بدون بهره هستند و فروش های با دریافت اقساط بدون بهره بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

وی می گوید: اگر برای فروش خودروها، سود تعیین شود، خریداران خیلی از این مسئله استقبال نمی کنند و به این ترتیب، فروش هایی موفق تر هستند که به صورت اقساطی و بدون سود باشند.

خودرو شب عید گران نمی شود

به گفته نمایشگاه داران خودرو به رسم سال های گذشته بازار شب عید تقریباً باید از ابتدای بهمن ماه شروع شود ولی امسال هیچ خبری از این بازار نیست. اما اتفاق دیگری که اصولاً در همین ایام برای کالاهای تولیدی رخ می دهد، افزایش قیمت است که گویا امسال خبری از آن هم نخواهد بود.
منصوری درباره افزایش قیمت خودرو اظهار می کند: «طی چند ماه پیش ما حتی شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار نسبت به قیمت کارخانه بودیم. اکنون قیمت خودرو کمی نوسان دارد ولی با توجه به اینکه حجم خودروی موجود در بازار بسیار بیش از تقاضا است من پیش بینی نمی کنم که افزایش قیمت چشمگیری حتی در بازار شب عید برای خودرو صورت بگیرد. »
قاسمیان نیز در این باره معتقد است: «به اعتقاد من ما شاهد تغییر چشمگیری در قیمت نخواهیم بود زیرا تقاضایی وجود ندارد و میزان خودروی عرضه شده در بازار به قدری هست که اجازه تغییر چندانی در قیمت را نمی دهد. ما امیدواریم حداقل از ابتدای اسفند که به شب عید نزدیک می شویم شاهد افزایش تقاضا باشیم. »

کاهش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت پژو پارس

بررسی بازار خودروهای داخلی نشان دهنده افت قیمت اکثر خودروها طی روزهای اخیر است، به طوری که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افت ۳۰۰ هزار تومانی به ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و قیمت پژو ۲۰۶ صندوق دار مدل V۸ با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به ۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

به گفته نمایشگاه داران خودرو به رسم سال های گذشته بازار شب عید تقریباً باید از ابتدای بهمن ماه شروع شود ولی امسال هیچ خبری از این بازار نیست. اما اتفاق دیگری که اصولاً در همین ایام برای کالاهای تولیدی رخ می دهد، افزایش قیمت است که گویا امسال خبری از آن هم نخواهد بود.

قیمت پژو ۴۰۵ اس ال ایکس نیز با افت ۳۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و نوع دوگانه سوز این خودرو با کاهش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی، ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به خریداران عرضه می شود.

قیمت پژو پارس سال نیز با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی به ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

در مورد تندر ۹۰ مدل E۲ اتوماتیک ایران خودرو نیز باید به کاهش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۴۶ میلیون تومان در بازار اشاره کرد.

طی روزهای اخیر قیمت رانا با ۲۰۰ هزار تومان کاهش، به ۳۲.۵ میلیون تومان رسید و سمند با کاهش قیمت ۳۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به خریداران عرضه می شود.

قیمت ویتارا هم با افت ۴ میلیون تومانی روبه رو شده و این روزها به قیمت ۱۲۶ میلیون تومان به مشتریان عرضه می شود.
بازار خودرو در حالی همچنان در جا می زند که دولت بسته خروج از رکود را با تخصیص تسهیلات ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی به صنعت خودرو اجرا کرد تا این بازار از رکود خارج شود اما در حال حاضر فروش شرکت های خودروساز و بازار خودرو همچنان با تشدید رکود همراه است.

خودروهای خارجی روی خط ثابت

رکود اما فقط مختص به تولیدات داخل نمی شود بلکه خودروهای وارداتی نیز با اینکه مشتریان خاص خود را دارند به همین سرنوشت دچار شده و روی یک خط ثابت بدون هیچ نوسانی جلو می روند.
منصوری درباره میزان تقاضا برای خودروهای خارجی می گوید: «تقاضا برای خودروهای خارجی هم تغییر چندانی نکرده و در بحث قیمت هم، هر نوع تغییری منوط به قیمت ارز است که هنوز اتفاقی نیفتاده است. موضوع تقاضا در این بخش از خودروها ممکن است در اوایل اسفند تغییر کند که آن هم به خاطر تلاطم بازار شب عید خواهد بود. با این حال من پیش بینی نمی کنم بازار امسال مانند بازار سال های گذشته باشد. » جنب و جوش بازار شب عید گویا قرار نیست به بازار خودرو برسد و حتی این بازار بی جان نمی خواهد از کابوس رکودی خود بیدار شود.منابع : عصر خودرو/ الف