تبیان، دستیار زندگی
ایجاد سایت موزه در عمارت مسعودیه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایجاد سایت موزه در عمارت مسعودیه

title

اکبر تقی زاده مجری مرمت و احیای عمارت مسعودیه با اعلام این خبر گفت: فصل چهارم کاوش های باستان شناسی در عمارت تاریخی سال آینده انجام خواهد شد. به گفته وی آثار کشف شده در سه فصل حفاری گذشته در سایت موزه ای که در ضلع غربی عمارت ایجاد می‌شود به نمایش گذاشته خواهد شد.
این پیشکسوت میراث فرهنگی با اشاره به گمانه زنی‌ها و فعالیت‌های قبلی در عمارت مسعودیه گفت: با توجه به کشف شواهدی از ساخت و سازهای احتمالا قبل از دوره ناصری، اهمیت بقایای موجود در فهم روند تحولات معماری در مجموعه ها یک برنامه جامع باستان شناختی در محوطه مجموعه مورد نظر ضروری و راهگشای شناخت مسیر تغییرات در بنا و نیز کارکرد آن تشخیص داده شد.
تقی زاده با اشاره به اجرای 5 مرحله فعالیتهای گمانه زنی و باستان شناسی در عمارت مسعودیه تاکنون افزود: ابتدا زیر نظر زنده یاد شیرازی گمانه زنی‌های محدودی در ضلع غربی عمارت مسعودیه انجام گرفت که طی آن به وجود آثاری پی برده شد ولی به دلیل نامشخص گمانه‌ها پوشانده شد و کاوش به بعد موکول شد.
به گفته وی گمانه زنی‌ها و حفاری‌های محدودی که بعدا در حد فاصل عمارت سید جوادی و حصار غربی صورت گرفت، منجر به کشف آثاری شد.
تقی زاده سپس به بیان فصل‌های اول و دوم حفاری در عمارت مسعودیه توسط ناصر نوروززاده چگینی پرداخت و افزود: فصل اول به شناسایی، ساماندهی، خوانا سازی و حفاظت از حفاری‌های پیشین اختصاص داشت.
به گفته او در فصل دوم نیز نسبت به انجام سونداژهای جدید برای شناسایی وسعت آثار به جا مانده در حیاط مشیرالملکی اقدام شد.
وی هدف اصلی از کاوشها و گمانه زنی‌های صورت گرفته در مجموعه ساختمانی عمارت مسعودیه را تهیه و تدوین یک گزارش مشروح توصیفی از آثار معماری و شواهد تاریخی- فرهنگی ان اعلام کرد.
تقی زاده در ادامه گفت: فصل سوم کاوش‌های باستان شناختی عمارت مسعودیه بر شناسایی، خوانا سازی، تعیین قدمت و نوع کاربری بقایای معماری به دست آمده از کند و کاوهای گذشته در جبهه غربی حیاط بنای سید جوادی و همچنین کاوش در جبهه غربی حیاط و عمارت مشیر الملکی و حیاط خلوت متمرکز بوده است.
از فضاهای شناسایی شده را آب انبار و پاشیر، راه پله‌های دسترسی به آب انبار، فضای ایوان مانند، گربه روها، حوض آب، سیستمهای آبرسانی و ... که متعلق به زمان پیش از ساخت عمارت مسعودیه است، اعلام کرد.
تقی زاده آثار کشف شده را سفال، کاشی، موزاییک و ... اعلام کرد که غالب سفال ها از انواع لعابدار و بدون لعاب منقوش و ساده هستند.
او گفت: پژوهشهای صورت گرفته ضمن رفع برخی ابهامات در فهم آثار معماری موجود و نیز ارتباط آن به عنوان مجموعه‌ای یکپارچه تاکید و راه را برای شناخت دقیق‌تر و کامل‌تر این مجموعه هموار می‌کند. او در پایان ادامه بررسی‌ها و کاوشهای باستان شناختی در عمارت مسعودیه را یک امر ضروری و لازم دانست.
عمارت مسعودیه واقع در خیابان ملت در سال 1295 هجری به فرمان مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه در اراضی باغ نظامیه ساخته شد.
باغ نظامیه علاوه بر باغ وسیع در تهران قدیم مجموعه‌ای منسجم از ابنیه اداری- مسکونی ظل السلطان را در بر داشته است.
عمارت مسعودیه علاوه بر کارکرد اصلی خود در ادوار مختلف عملکردهای متفاوتی داشته و متناسب با دوره‌ها دستخوش تغییر و تخریب شده است.


خبرگزاری میراث فرهنگی

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .