تبیان، دستیار زندگی
عقربه ساعت از روی آخرین دقایق بیست و هفتم بهمن ماه 1362 گذر می کرد که رمز «یا زهرا (سلام الله علیها)» برای عملیات «والفجر 5» در منطقه سرد و کوهستانی «چنگوله» آتش را برانگیخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تهدید برای یک بزرگراه

عقربه ساعت از روی آخرین دقایق بیست و هفتم بهمن ماه 1362 گذر می کرد که رمز «یا زهرا (سلام الله علیها)» برای عملیات «والفجر 5» در منطقه سرد و کوهستانی «چنگوله» آتش را برانگیخت.

فرآوری: سامیه امینی-بخش فرهنگ پایداری تبیان
شهید

این عملیات که تهدیدی برای بزرگراه بغداد به بصره محسوب می شد در منطقه «چنگوله» حدفاصل شهرهای مهران و دهلران اجرا شد. نیروهای عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو مرحله باهدف آزادسازی بلندی های منطقه چنگوله وارد عمل شدند.
در همان ساعات نخست، بلندی های «پیزولی»، «آزادخان کشته»، «تنگه چنگوله» و ده ها کیلومترمربع از خاک ایران آزاد و جاده «بدر- طیب» عراق به تسلط نیروهای ایرانی درآمد. همچنین به 4 تیپ از گارد مرزی عراق خساراتی وارد شد.
در مرحله دوم مناطق دیگری نیز از خاک ایران و عراق آزاد شد و نیروهای خودی در آن استقرار یافتند که ازجمله آن، استقرار نیروهای ایرانی در 35 کیلومتری بزرگراه بغداد- بصره است. در این مرحله نیز 4 تیپ کوهستانی عراق به طور 100 درصد و تیپ 50 زرهی لشکر 12 بیش از 50 درصد منهدم شد و دشمن با دادن 3770 تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب نشینی کرد.

جالب ترین نقطه مشترک شهادت فرزندان من این مورد است که فرزندان شهید من هر دو در عملیات های شهید شدند که رمز هردو عملیات رمز یا فاطمه الزهرا (س) بوده

درمجموع دو مرحله عملیات، منطقه ای به گستردگی 110 کیلومترمربع شامل بلندی های «پیزولی»، «تنگه چنگوله»، «تونل»، «چغاعسکر»، «عباس عظیم»، پاسگاه های شمالی «عین عبد»، «طارق»، «الرباغی»، شهرک های «یک سایه»، «آل یاسین» و روستای شیخ احمد آزاد شد و 40 دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین،2 فروند چرخ بال، ده ها دستگاه خودروی نظامی و 10 انبار مهمات دشمن منهدم و ده ها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاح های سبک و نیمه سنگین به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد.

باشنا اولین شهید سردوران

یکی از شهدای این عملیات «شهید عین الله باشنا» است که سال 1346 در روستای سردوران شهرستان نهاوند در خانواده ای مذهبی و متوسط دیده به جهان گشود.
مادرش می گوید: پسرم برای رفتن به مدرسه مجبور بود هرروز 3 کیلومتر پیاده روی کند ولی برای کسب علم این زحمت را به جان می خرید.
باوجود سن کم به کارهای سخت کشاورزی می پرداخت و دوشادوش پدرش کار می کرد و همین باعث شده بود در روستا به چهرهٔ محبوبی تبدیل شود و جذابیت خاصی داشت و باوجود سن کم از درک و فهم بالایی برخوردار بود و از ویژگی های بارز فرزند شهیدم عشق و علاقه فراوان به امام خمینی بود که این علاقه را می توان در وصیت نامه او نیز به وضوح دید.
مادر شهیدان باشنا بابیان اینکه در سال 1362 با عزیمت ما به نهاوند دوران جدیدی در زندگی ما آغاز شد، بیان می کند: با عزیمت به نهاوند وی در دبیرستان انقلاب به ادامه تحصیل مشغول شد و باوجود سن کمی که داشت برای اولین بار در دبیرستان انقلاب ایشان به عنوان یک دانش آموز اول دبیرستان داوطلب اعزام به جبهه شد. پس از طی دوره های آموزش نظامی در بسیج در دی ماه 1362 به جبهه های غرب کشور اعزام شد و هنوز سه ماه از مأموریتش نگذشته بود که در تاریخ 27/11/1362 در عملیات والفجر 5 با رمز مقدس «یا فاطمه الزهرا (س)» در منطقه عملیاتی چنگوله به درجه رفیع شهادت نائل شد.

در مرحله دوم مناطق دیگری نیز از خاک ایران و عراق آزاد شد و نیروهای خودی در آن استقرار یافتند که ازجمله آن، استقرار نیروهای ایرانی در 35 کیلومتری بزرگراه بغداد- بصره است

وی می گوید: عین الله اولین شهید روستا بود و علی رغم زندگی خانواده در نهاوند به اصرار مردم روستا پیکر پاکش را در روستای محل تولد (سردوران) دفن کردند که زیارتگاه بسیجیان و عاشقان ولایت است.

گفتنی است: «عزیزالله باشنا» دیگر فرزند شهید این خانواده است که در سال 1343 به دنیا آمد.
مادر شهیدان باشنا می گوید: جالب ترین نقطه مشترک شهادت فرزندان من این مورد است که فرزندان شهید من هر دو در عملیات های شهید شدند که رمز هردو عملیات رمز یا فاطمه الزهرا (س) بوده و نقطه جالب تر اینکه هر دو فرزند شهید من به مانند مادرشان فاطمه زهرا (س) از ناحیه پهلو مورد هدف قرارگرفته اند و شهید شده اند.
شهادت برادر کوچک تر در جلوی چشمانش تأثیر زیادی بر روحیه او داشت چون این دو برادر انس و نزدیکی باورنکردنی با یکدیگر داشتند و شهید عزیزالله باشنا بعد از شهادت برادرش بیشتر اوقات در جبهه بود.
شهید عزیزالله در اولین بمباران نهاوند مجروح شد و روحیات و خصوصیات اخلاقی ایشان طوری بود که در عملیات والفجر 8 همه دوستان و هم رزمانش از شهید نشدنش در این عملیات متعجب بودند ولی بالاخره در شب 65/11/22 در عملیات کربلای 5 در منطقه عملیاتی شلمچه از ناحیه پهلو مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل شد.


منابع: وبلاگ جاده خاکی، وب سایت خبری گرو