تبیان، دستیار زندگی
خواننده با مطالعه «ر» تصویری دیگر از فرزندان آقا روح الله(ره) را می بیند که زن و فرزند خود را رها می کنند و حاضر نمی شوند با آنها وداع کنند تا مبادا در مسیری که در آن قدم گذاشته اند تردید کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«ر» حرف اول آقا روح الله است

خواننده با مطالعه «ر» تصویری دیگر از فرزندان آقا روح الله(ره) را می بیند که زن و فرزند خود را رها می کنند و حاضر نمی شوند با آنها وداع کنند تا مبادا در مسیری که در آن قدم گذاشته اند تردید کنند.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب ر

«ر» روی جلد کتاب تنها همین یک حرف از دایره 32 گانه حروف فارسی درج شده و همین تمایز در طراحی جلد چشم من را گرفته بود تا اینکه بالاخره آن را دست گرفتم. از همان طرح جلد متفاوت پیدا بود که با یک اثر متمایز روبرو هستم و این مسئله هرقدر در کتاب جلو می رفتم بیشتر برایم مسجل می شد.
«ر» عنوان کتابی است که مریم برادران نگارش و تدوین آن را بر عهده داشته و نشر آرما آن را منتشر کرده است. این کتاب سرگذشت شهید رسول حیدری است که از زبان نزدیکان او و به قلم مریم برادران نظام یافته و راهی بازار کتاب شده است.
اولین نکته ای که در ارتباط با این کتاب چشمگیر است نحوه روایت کتاب است. نویسنده بر خلاف سایر کتب منتشر شده در این ژانر که از یک روایت خطی بهره برده روایتی غیر خطی را برگزیده و این یعنی مشارکت فعال خواننده در خوانش اثر و این ترفندی است که برادران از آن برای کشاندن مخاطب به دنبال خودش استفاده کرده است.
دیگر نکته جالب توجه که در کمتر کتابی از جنس کتب تاریخ شفاهی دفاع مقدس دیده ام استفاده همزمان از عکس در کنار متن است. برادران با این روش سعی بر ملموس کردن روایت ها داشته که به نظر می رسد موفق بوده و خواننده با شخصیت شهید حیدری ارتباط بیشتری برقرار می کند.
***
شهید رسول حیدری یکی از شهدای برون مرزی است که در آنسوی مرزهای جمهوری اسلامی در حال یاری رساندن به مستضعفان جهان بوده است. او در برابر نسل کشی مسلمانان بوسنی هرزگوین به دست صرب ها نتوانست ساکت بنشیند و راهی آن کشور می شود تا از خواهران و برادران دینی خود دفاع کند و جان خود را نیز بر سر این آرمان خود می دهد.

این کتاب در شرایط کنونی که رزمندگان مدافع حرم اهل بیت (ع) در سوریه و عراق در حال دفاع از مسلمین هستند ارزش دو چندانی پیدا می کند و اهمیت مجاهدت آنها را روشن می کند. او شهیدی است که نه برای دفاع از حریم آل الله (ع) بلکه برای دفاع از خواهران و برادران مسلمانش پا در صحنه پیکار گذاشته بود. خواهران و برادرانی که اغلب شیعه نبودند

رسول حیدری در حالی بعد از سال ها اسمش به واسطه این کتاب بیشتر شنیده شد که پیش از این در میان مردم مسلم بوسنی و هرزگوین فردی شناخته شده بود و آنها سالانه به یادمان او در کشورشان ادای احترام می کنند. حال مریم برادران در «ر» نام این شهید برون مرزی که از زمره اولین شهدای برون مرزی نیروی قدس سپاه است را به مخاطبان کتابش معرفی کرده است.
این کتاب در شرایط کنونی که رزمندگان مدافع حرم اهل بیت (ع) در سوریه و عراق در حال دفاع از مسلمین هستند ارزش دو چندانی پیدا می کند و اهمیت مجاهدت آنها را روشن می کند. او شهیدی است که نه برای دفاع از حریم آل الله (ع) بلکه برای دفاع از خواهران و برادران مسلمانش پا در صحنه پیکار گذاشته بود. خواهران و برادرانی که اغلب شیعه نبودند.
کتاب «ر» اثر مریم برادران که روایت کننده خاطرات شهید رسول حیدری است از سوی نشر آرما منتشر شده و خواننده با مطالعه آن تصویری دیگر از فرزندان آقا روح الله(ره) را می بیند که زن و فرزند خود را رها می کنند و حاضر نمی شوند با آنها وداع کنند تا مبادا در مسیری که در آن قدم گذاشته اند تردید کنند. در واقع «ر» حرف اول آقاروح الله (ره) است.
شب آخر بچه ها را یکی یکی بوسید و بهشان گفت که فردا می رود سفر. گفت می خواهد برود بوسنی. همان شب خداحافظی کرد. صبح وقتی علیرضا و زینب بیدار شدند که آماده شوند و به مدرسه بروند، رسول در یکی از اتاق ها پنهان شد. معصومه با تعجب پرسید: «نمی خواهی بچه ها را ببینی و خداحافظی کنی؟» گفت: «نه معصومه جان، می ترسم محبتشان نگذارد بروم».


منبع: فارس/ حسام آبنوس