تبیان، دستیار زندگی
گروهی از دانشمندان دستگاهی طراحی کرده اند که می تواند از طریق آزمایش تشخیصی ادرار، سرطان پروستات را در مراحل اولیه تشخیص دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستگاهی که سرطان پروستات را بو می کشد

گروهی از دانشمندان دستگاهی طراحی کرده اند که می تواند از طریق آزمایش تشخیصی ادرار، سرطان پروستات را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

بخش دانش تبیان
ازمایش سرطان

گروهی از دانشمندان دستگاهی طراحی کرده اند که می تواند از طریق آزمایش تشخیصی ادرار، سرطان پروستات را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

دانشمندان دانشگاه لیورپول (UWE) می گویند که این دستگاه را با الهام از توانایی سگ ها در بو کشیدن انواع خاصی از سرطان طراحی کرده اند.

آنها با الهام از این امر توانسته اند دستگاهی به نام Odoreader را تولید کنند. این دستگاه، دارای حسگری است که به مواد شیمیایی گازهای منتشر شده از ادرار واکنش نشان داده و مختصاتی از بوی موجود در ادرار را نمایش می دهد. هنگامی که نمونه ادرار را در Odoreader قرار می دهیم، این دستگاه مواد شیمیایی موجود در آن را می خواند.

سرطان پروستات در حال حاضر پس از سرطان ریه و سرطان روده، شایعترین نوع سرطان در مردان است. این بیماری در مراحل اولیه اغلب بدون علائم عمومی مانند لاغری و بی اشتهایی است.

به باور دانشمندان به کمک این روش نوین، روش های تهاجمی فعلی برای تشخیص سرطان پروستات به تاریخ می پیوندد.

این پژوهش با همکاری دانشگاه لیورپول انجام شده و شامل 155 مرد مراجعه کننده به کلینیک ارولوژی بوده که از این گروه، 58 نفر مبتلا به سرطان پروستات، 24 نفر مبتلا به سرطان مثانه و 73 نفر بدون سرطان تشخیص داده شدند.

نتایج حاصل از پژوهش مقدماتی که با استفاده از سیستم حسگر GC دستگاه انجام شد نشان می دهد که این حسگر قادر است تا با موفقیت الگوهای مختلف ترکیبات فرار که اجازه طبقه بندی نمونه ادرار بیماران مبتلا به سرطان اورولوژی را میدهد شناسایی کند.

این آزمایش شامل قرار دادن نمونه ادرار در دستگاه Odoreader است که پس از آن با استفاده از الگوریتم توسعه یافته توسط تیم تحقیقاتی اندازه گیری می شود.

دانشمندان می گویند که ما برای درمان این سرطان نیاز به شناسایی آن در مراحل اولیه داریم .

گام بعدی تبدیل این فناوری به یک درمان کاربر پسند است .به گفته دانشمندان آنها به دنبال شرکای صنعتی خود برای توسعه این فناوری هستند.

از این فناوری می تواند در جاهایی نظیر بالین بیمار، عمل های جراحی پزشکان یا در یک کلینیک استفاده کرد و نتیجه ای سریع، ارزان و دقیق را ارائه کرد.

هدف دانشمندان ایجاد یک آزمایش است که این سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و از را ه های تهاجمی جلوگیری کند و به صورت یک راه کاملا غیر تهاجمی با بررسی ادرار مردان این بیماری را تشخیص دهد.

گام بعدی در این پژوهش، آزمایش بر روی نمونه های بیشتر و بررسی سودمندی استفاده از این دستگاه در بیمارستان ها خواهد بود.

این پژوهش در مجله Breath Research منتشر شده است.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .