تبیان، دستیار زندگی
یک کارشناس بازار کار با اشاره به نرخ بیکاری 6.5 درصدی آلمان، گفت: بیکاری در کشور زمانی تک رقمی می شود که جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی سر کار بروند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیکاری به چه شرطی تک رقمی می شود؟

یک کارشناس بازار کار با اشاره به نرخ بیکاری 6.5 درصدی آلمان، گفت: بیکاری در کشور زمانی تک رقمی می شود که جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی سر کار بروند.

بخش اقتصاد تبیان
بیکاری

حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: با توجه وضعیت بازار کار و بیکاری فارغ التحصیلان، شرایط تک رقمی کردن نرخ بیکاری ظرف دو سال آینده را نداریم.

وی افزود: در حال حاضر که نرخ بیکاری 10.5 درصد اعلام می شود چندان در جامعه محسوس نیست و با وجود اجرای برجام هنوز رونق اقتصادی در کشور دیده نمی شود.

کارشناس بازار کار ادامه داد: از آنجایی که در گذشته نرخ اشتغال ما در بخش خدمات بالا بوده ممکن است احساس کنیم به صورت غیر فنّی در حوزه بازار کار شغل ایجاد می شود اما این اشتغال عمدتا مربوط به بخش خدمات است.

حاج اسماعیلی در ادامه با اشاره به نرخ بیکاری آلمان اظهار کرد: کشور آلمان در حالی بهترین شرایط اقتصادی را تجربه می کند که نرخ بیکاری 6.5 درصد دارد، بنابر این هدفگذاری تک رقمی کردن نرخ بیکاری زمانی در کشور ما محقق می شود که واقعیات آماری با آنچه جامعه احساس می کند تطابق داشته باشد.

به گفته وی شرط تک رقمی شدن نرخ بیکاری این است که فارغ التحصیلان و متقاضیان کار سرکار بروند در غیر این صورت آمارها تاثیری در بازار کار و اقناع مردم ندارد.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به پیش بینی رشد 5 درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: بر اساس نظر کارشناسان هر یک درصد رشد اقتصادی می تواند صد هزار شغل ایجاد کند و اگر دولت با این هدفگذاری که در برنامه ششم صورت داده بخواهد که به رشد اقتصادی 5 درصد برسد ظرفیت اقتصاد کشور به گونه ای نیست که سالانه بیش از 500 هزار شغل در کشور ایجاد شود.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .