تبیان، دستیار زندگی
طلا مانند فلزات پرارزش دیگر با سیستم توزین تروی سنجیده می شود و در صورت آلیاژ با سایر فلزات از اصطلاح carat برای مشخص کردن مقدار طلای موجود با عیار 24 (که طلای خالص است) استفاده می شود ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلا(2)

طلا

ارزش

طلا مانند فلزات پرارزش دیگر با سیستم توزین تروی سنجیده می شود و در صورت آلیاژ با سایر فلزات از اصطلاح carat برای مشخص کردن مقدار طلای موجود با عیار 24 (که طلای خالص است) استفاده می شود (در ایران بیشتر از مثقال برای معاملات بازار طلا استفاده می شود و برای آلیاژهای طلا از میزان عیار اسفاده می شود که عیار 24 طلای خالص می باشد).

در طول تاریخ از طلا برای پشتیبانی پول و در سیستمی تحت عنوان پایه طلا استفاده می شد که در این سیستم یک واحد از پول رایج معادل مقدار معینی طلا بود.

مدت زیادی ارزش طلا توسط آمریکا برای هر اونس تروی 67/ 20 دلارتعیین شد اما در سال 1934 ارزش طلا 35،00 دلار برای هر اونس تروی تثبیت شد. به سبب بحران طلا در 17 مارس 1968 طرح نرخ گذاری دوگانه ایجاد شد که طبق آن برای تثبیت ارزش بین المللی، طلا همچنان به قیمت سابق 35،00 دلار در هر اونس تروی باقی ماند اما قیمت آن در بازار خصوصی اجازه نوسان یافت؛ این سیستم نرخ گذاری دوگانه در سال 1975 هنگامی که نرخ طلا اجازه نوسان یافت متوقف شد. از سال 1968 نرخ طلا در بازار آزاد نوسان شدیدی یافت به طوری که در ژانویه 1980 به 620 دلار در هر اونس تروی رسید اما تا ژانویه 1990 قیمت آن به 410 دلار در هر اونس تروی کاهش یافت.

طلا

گاهی اوقات مالکیت طلا به خاطر نقشی که به عنوان پشتوانه پول دارد محدود و یا ممنوع می شود. در آمریکا مالکیت خصوصی طلا جز بصورت جواهر و سکه بین سال های 1933 و1975 ممنوع شده بود.

چون طلا مدت زمان بسیار طولانی ارزش خود را حفظ کرده است، به عنوان یک سرمایه گذاری مشهود اغلب به صورت بخشی از یک سهام نگهداری می شود. چون طلا ارزش خود را حتی هنگامی که پول بی پشتوانه بی ارزش می شود حفظ می کند، بنابراین مخصوصاً در زمان ناتوانی یا تورم شدید مورد نیاز می گردد.

قراردادهای آینده برمبنای دادوستد جاری طلا در COMEX(محل خرید و فروش کالا) است که شعبه ای از بازار بورس نیویورک( New York Mercantile Exchange ) می باشد و پیش بینی قیمت طلا و سایر کالاها در آینده در این مکان انجام می گیرد.

پیدایش

طلا به خاطر سکون شیمیایی نسبی که دارد بیشتر به صورت فلز محلی و ندرتاً به شکل تکه های بزرگ یافت می شود اما معمولاً به صورت ذرات بسیار ریزی در برخی مواد معدنی، رگه های کوارتز، سنگ لوح، صخره های دگردیسی و رسوبات آبرفتی که از این منابع سرچشمه گرفته اند دیده می شود.

طلا به طور گسترده ای پراکنده شده و بیشتر همراه کوارتز یا پیریت است و در کانی های پتزیت، کالاوریت و سیلوانیت با تلوریم ترکیب شده است. این عنصر با روش های بهره برداری از رسوبات دارای طلا از رسوبات جدا می شود. آفریقای جنوبی منبع تقریباً 3/2 ذخائر طلای جهان است (منابع موجود در داکوتای جنوبی و نوادا دو سوم طلای مصرفی آمریکا را تامین می کنند).

طلا

طلا را با استفاده از سیانور، آمالگام و گداختن از کانی ها خارج می کنند. پالایش این فلز اغلب به وسیله الکترولیز تحقق می یابد. این فلز در آب دریا و بر حسب مکان نمونه برداری بین 0،1 تا 2 میلی گرم در تن یافت می شوند لذا تا سال 1383 هیچ روش مفیدی برای بازیافت طلا از آب دریا ابداع نشده است.

اگرچه طلا در صنعت و هنر بسیار مهم است، این عنصر وضعیت منحصر به فردی نسبت به تمامی کالاها دارد و آن حفظ ارزش خود در دراز مدت می باشد. برآورد شده با کل طلای پالایش شده جهان می توان یک مکعب یکپارچه هر ضلع 20 متر (60 فوت) درست کرد.

ترکیبات

* کلرید دارای طلا (AuCl3) و اسید کلروئیک (HauCl4 ) رایج ترین ترکیبات طلا هستند. اگرچه طلا فلز بی اثر است اما قادر است ترکیبات فراوانی بسازد.

* در تیزاب سلطانی حل شده تولید یون4 - AuCl منفی می کند.

* هالیدهای طلا ( F ,Cl ,Br, کالکوژنیدهای طلا (O , S)) , ((Se ,Te )

* ترکیبات خوشه ای طلا

ایزوتوپ ها

تنها یک ایزوتوپ پایدار و 18 رادیوایزوتوپ که فراوان ترین آن ها Au-195 با نیمه عمر 186 روز است برای طلا وجود دارد.

هشدارها

بدن انسان این فلز را جذب نمی کند و طبیعتاً ترکیبات طلا خیلی سمی نیستند. با این همه درمورد 50% بیماران ورم مفاصل که با داروهای حاوی طلا درمان شده اند آسیب کبد و کلیه گزارش شده است.


مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع: پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور
تنظیم: مریم فروزان کیا