تبیان، دستیار زندگی
پیشنهاد تشکیل کمیته ارتقای اخلاق فعالان قرآنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشنهاد تشکیل کمیته ارتقای اخلاق فعالان قرآنی

رضا سلامت‌پناه، دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به برگزاری شصت و هشتمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در روز هجدهم بهمن‌ماه، گفت: در این جلسه دو پیش از دستور و سه دستور، مورد بحث و تبادل نظر اعضای مجمع قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه این جلسه با گرامی‌داشت ایام‌الله دهه فجر و نیز پخش تلاوتی از استاد «راغب مصطفی غلوش» به مناسبت درگذشت وی آغاز شد، افزود: یکی از موارد پیش از دستور در مورد پایش دستگاه‌های قرآنی و فعالیت‌های قرآنی سایر دستگاه‌ها در سال‌های 93 و 94 بود.
سلامت‌پناه تصریح کرد: بر همین اساس مقرر شد تا سازوکاری تدوین و به عنوان پیشنهاد به شورای توسعه فرهنگ قرآنی عرضه شود که بر اساس آن، دستگاه‌هایی که در پایش‌های قبل به عنوان دستگاه برتر معرفی شده‌اند یا مورد تقدیر خاصی قرار بگیرند و یا اینکه به نحوی این تقدیر در مواردی همچون اعتباراتی که برای اجرای منشور اخذ می‌کنند، مدنظر قرار گیرد.
دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: یکی دیگر از پیش‌دستورهای این جلسه در مورد اظهارنظرهای مختلف کارشناسان و نخبگان قرآنی کشور در یک ماه اخیر بود، به نظر می‌رسد که برخی از این اظهارنظرها و تحلیل‌های ارائه شده برآمده از اطلاعات دقیق از شورا و فعالیت‌های قرآنی کشور نیست.
معاون مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، خاطرنشان کرد: بر همین اساس مقرر شد تا تشکیل جلسات نوبه‌ای با حضور نخبگان و کارشناسان قرآنی کشور پیشنهاد شود تا در آن جلسات نخبگان و کارشناسان ارشد قرآنی دعوت شوند و نظرات آنها را راجع به فعالیت‌های قرآنی کشور بشنویم و پیشنهادات آنها را استماع کنیم.
سلامت‌پناه اذعان کرد: در این جلسه همچنین دستورهایی مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت که یکی از آنها در مورد طرح ملی حفظ قرآن کریم بود. سال گذشته سند طرح ملی حفظ قرآن کریم را آماده و به صحن شورا برده شد.
وی با تأکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های این سند داشتن چندین جلد اسناد پشتیبان است، گفت: مسئله‌ای که برای اجرایی‌سازی این سند پیش آمد این بود که فضای کمیسیون و دستگاه‌ها برای اجرایی شدن این سند مهیا نبود. برای اینکه فضا مهیاتر شود، تصمیم گرفته شد تا سند، بازنگری مجدد شود.
دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآن افزود: بنا شد تا سند به یک صورت خلاصه‌تر و اجرایی‌تر تا یک یا دو هفته بعد بازبینی شود و در صورت فراهم شدن زمان در صحن شورا ارائه شود. در این سند نقش مجموعه‌های دولتی، عمومی و مردمی را در اجرایی این سند کاملا روشن ارائه خواهیم کرد.
معاون مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: دستور بعدی این جلسه هم تشکیل مجموعه‌ای در قالب یک کمیته جهت پیگیری مزایای فعالان قرآنی کشور بود. ما در مصوبات نهادهای قانون‌گذار موارد متعددی داریم که آن قوانین و مصوبات مزایایی را برای فعالان قرآنی کشور قائل شده‌اند، اما اینها یا اطلاع‌رسانی نشده است و یا اجرایی نمی‌شود. بنا شد دبیرخانه و معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی پیش‌نویسی را با تشکیل کمیته‌ای تدوین کنند و برای جلسات آتی به مجمع ارائه کنند تا کمیته‌ای برای پیگیری این مزایا تشکیل شود.
سلامت‌پناه خاطرنشان کرد: آخرین دستور کار این جلسه نیز در مورد تشکیل مجموعه‌ دیگری در زمینه ارتقاء اخلاق فعالان قرآنی کشورمان در قالب یک مجموعه آمر به معروف و ناهی از منکر است.
وی گفت: تشکیل چنین مجموعه‌ای براساس پیشنهادی که سال قبل ارائه شده بود، است، سال گذشته پیشنهاد شد تا مجموعه‌ای برای ارتقاء اخلاقی و تهذیب فعالان قرآنی پیش‌بینی کنیم که نقشی در قالب یک مجموعه آمر به معروف برای ارتقا سطح اخلاقی فعالان قرآنی و تعالی آنها داشته باشد. در نهایت با توجه به حساسیت این موضوع ادامه رسیدگی به آن به جلسات آتی موکول شد.  
دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در پایان خاطرنشان کرد: موضوعات مطرح شده در مجمع مشورتی محلی برای اتقان‌بخشی به سیاست‌هایی که شورا اتخاذ می‌کند، است. تمامی دستورات شورا از مجرای مجمع مشورتی عبور می‌کند.


iqna.ir | خبرگزاری بین المللی قرآن

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .