تبیان، دستیار زندگی
در فصل سرما بدن دستخوش تغییرهایی می شود، مثلا بعضی ها از خشکی پوست خود در این فصل شکایت دارند و بعضی دیگر استحمام برایشان دشوار می شود. به همین دلیل در این فصل باید بیشتر مراقب پوس تمان باشیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در زمستان چطور استحمام کنیم؟

در فصل سرما بدن دستخوش تغییرهایی می شود، مثلا بعضی ها از خشکی پوست خود در این فصل شکایت دارند و بعضی دیگر استحمام برایشان دشوار می شود. به همین دلیل در این فصل باید بیشتر مراقب پوستمان باشیم. در این مطلب با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست، درباره اینکه چگونه در فصل زمستان استحمام خوب و دلچسبی داشته باشیم و اینکه برای از بین بردن قارچ های پوستی چه باید کنیم، گفت و گو کرده ایم.

بخش سلامت تبیان
حمام،دوش

برخی افراد بعد از حمام موهای خود را خشک نمی کنند و گاهی با همان موی خیس می خوابند. این کار در درازمدت چه آسیبی به موهای آنها خواهد زد؟

این کار اصلا درست نیست، چون هم احتمال دارد سرما بخورند و هم ممکن است این کار زمینه ساز شکل گیری عفونت های قارچی در ناحیه ای از پوست سرشان شود و زمانی که موهایشان را شانه می زنند، موهایشان به شدت شکننده شود و شروع به ریزش کند. به همین دلیل بهتر است بعد از حمام، موهای خود را خوب خشک کنید.

چه دمایی برای حمام کردن در فصل زمستان مناسب تر است؟

بهتر است دمای حمام بین 35 تا 40 درجه باشد تا فرد احساس خفگی و یا سرما نکند.

آیا دمای خیلی بالای آب در حمام برای پوست و مو ضرر دارد؟

بله، دمای زیاد آب در حمام به مرور زمان پوست را خشک و زبر می کند. اگر زمانی که هوا سرد است، دوش آب داغ بگیرید، پوستتان تمام چربی طبیعی اش را از دست می دهد و این خشک شدن بیش از حد پوست، خارش هایی را که در فصل سرد سال دارید، افزایش می دهد. بهترین راه این است که زمان استحمام، از آب ولرم استفاده کنید.

پوست صورت یا پوست دست برخی افراد در فصل زمستان خشک و پوسته پوسته می شود. برای رفع این مشکل چه توصیه ای دارید؟

در فصل پاییز و زمستان که هوا خشک و سرد می شود، پوست عده ای از افراد خشک و پوسته پوسته می شود.

بهتر است پس از استحمام، لیف را کاملا شسته و خشک کنید و هر چند وقت یکبار آن را عوض نمایید

برای حل این مشکل توصیه می شود از صابون های کرمی استفاده کنید تا پوست تان خشک نشود و رطوبت خود را حفظ کند. در ضمن بهتر است به طور کلی، با آب ولرم صورت و بدنمان را بشوییم، نه آب داغ.

کلر موجود در آب چقدر در خشک شدن پوستمان تاثیر دارد؟

خیلی زیاد. یکی از دلایل خشکی پوست، کلر موجود در آب است. به همین دلیل بهتر است حتما پس از حمام، از کرم مرطوب کننده استفاده کنیم.

بهترین و مناسب ترین مقدار آبی که برای استحمام کودک باید در وان باشد، چقدر است؟

طبیعی است که این میزان با توجه به جثه کودک تفاوت دارد، اما به طور معمول برای شستشوی یک نوزاد می توان تشت یا وان مخصوص کودک را به ارتفاع 5 تا 10 سانتی متر از آب گرم (نه داغ و نه سرد) پر کرد. برای اینکه بدن کودک سرد نشود، هر چند لحظه یکبار کمی آب گرم روی او بریزید.

اگر زمانی که کودکتان را در تشت یا وان کودک می نشانید، آب تا گردن او برسد، حالت آرامش بیشتری برای او ایجاد خواهد شد. در ضمن در تمام طول استحمام، دست هایتان را برای مراقبت از کودک در پشت او نگه دارید.

بهترین درجه حرارت برای استحمام کودک چند درجه است؟

بهترین آب برای استحمام کودک، آب گرم است. برای اینکه کودک دچار سوختگی نشود، بهترین کار این است که دماسنج در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی گراد باشد. حتی قبل از گذاشتن کودک در آب، دمای آب را با دستتان چک کنید، چرا که ممکن است درجه دماسنج درست نباشد.

در ضمن هوای جایی که کودک را در آن حمام می کنید، باید گرم باشد تا دچار افت درجه حرارت پس از حمام نشود. کودکی که حمام شده خیلی سریع دچار لرز می شود. به همین دلیل باید دمای جایی که کودک در آن حمام می شود و سپس از حمام به آنجا برده می شود، مناسب و گرم باشد.

بهتر است از چه صابون هایی در فصل زمستان استفاده کنیم؟

قطعا بوی صابون های معطر، خوشایند است، اما استفاده از صابون های معطر یا صابون هایی که مرطوب کننده ندارند، باعث تحریک جدی پوست می شود.

آیا لیف هایی که در حمام هستند می توانند عاملی برای بروز قارچ پوستی باشند؟

بله، این وسایل حمام می توانند در معرض باکتری ها باشند. لیف شما می تواند حامل باکتری، قارچ و... باشد. پس بهتر است پس از استحمام، لیف را کاملا شسته و خشک کنید و هر چند وقت یکبار آن را عوض نمایید.

آیا مدت طولانی در حمام ماندن، آن هم در فصل زمستان، خوب است یا بد؟

بهتر است زمان حمام خود را به 15 دقیقه محدود کرده و بلافاصله پس از خشک کردن بدنتان با حوله، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

افرادی که از سونا و جکوزی در فصل زمستان استفاده می کنند باید چه نکته هایی را رعایت کنند؟

افرادی که سونا و جکوزی می روند، باید حتما از کرم مرطوب کننده و صابون های کرمی استفاده کنند و اگر متوجه ایجاد قارچ در پوست خود شدند، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و از محلول های ضدقارچ استفاده کنند، چون رشد قارچ در مکان های عمومی بیشتر است و اگر به موقع درمان نشود، ممکن است باعث بروز سایر بیماری های پوستی شود.

آیا فردی که سرماخورده، می تواند از دوش آب گرم استفاده کند؟

بله، حمام کردن می توان در بهبود فردی که سرماخورده موثر باشد، به شرط اینکه فرد زیاد در حمام نماند و پس از اتمام حمام هم، بدن و موهایش را به خوبی خشک کند تا بدنش خیس نماند.

پاکسازی پوست در این فصل چقدر مهم است؟

پاکسازی پوست یکی از بهترین کارهای مربوط به پوست در فصل زمستان است. به همین دلیل خوب است در این فصل، هفته ای یک بار آن را انجام دهید. البته هرگز زیاده روی نکنید، چون باعث شکنندگی و آسیب پوستی می شود.

برخی افراد از خشکی پوست لب هایشان در فصل زمستان شکایت دارند. برای آنها چه توصیه ای دارید؟

لب ها در فصل زمستان به مراقبت ویژه ای نیاز دارند، بنابراین هرگز استفاده از یک نرم کننده لب را در این فصل فراموش نکنید. همچنین سعی کنید از نرم کننده ای استفاده کنید که حداقل اس پی اف 15 را داشته باشد.

و مراقبت های بعد از استحمام؟

بهتر است بعد از استحمام، بدن خود را با کرم مرطوب کننده، آبرسانی کنید. بهترین زمان برای انجام این کار نیز دقیقا بعد از بیرون آمدن از زیر دوش و خشک کردن بدن است، چون بعد از گذشت چند دقیقه از استحمام، رطوبت بدن از سطح پوست بخار شده و ناپدید می شود، بنابراین با مرطوب کردن پوستتان بعد از حمام می توانید مانع این کار شوید.

آداب استحمام نوزادان چگونه است؟

نیازی نیست نوزادان را هر روز حمام کنید. در واقع، اگر نوزادتان را بیشتر از 3 تا 4 بار در هفته حمام کنید، پوست او خشک خواهد شد. اگر در زمان تعویض پوشک، کودک را به خوبی می شویید و هر روز یا روزی چند بار، لباس هایش را عوض می کنید، در واقع او را به حد کافی تمیز نگه داشته اید. اگر یک روز او را حمام نکردید، کافی است صورت، گردن، شکم، باسن و بین پاهای کودک را با آب و دستمال تمیز پاک کنید.منبع: هفته نامه سلامت - محبوبه ریاستی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.