تبیان، دستیار زندگی
شما نمی توانید عاشق همسرتان باشید بدون اینکه او را بشناسید، آن هم بسیار خوب و دقیق، و قطعاً نمی توانید همسرتان را بشناسید مگر اینکه بتوانید با او صحبت و گفتگو کنید و تعامل مثبت داشته باشید. سرزنش های شما فقط گسل عاطفی میان شما و شوهرتان را عمیق تر می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ریزه کاریهای همسرتان را بدانید

شما نمی توانید عاشق همسرتان باشید، بدون اینکه او را بشناسید، آن هم بسیار خوب و دقیق، مگر اینکه بتوانید با او صحبت و گفتگو کنید و تعامل مثبت داشته باشید. سرزنش های شما فقط گسل عاطفی میان شما و شوهرتان را عمیق تر می کند.

مریم عطاریان -بخش خانواده ایرانی تبیان
 طلاق عاطفی

«تو هیچ وقت ...»،
«تو هیچ کجا ...»،
«تو نمی خواهی ...» و ...
اینها نمونه هایی از رایج ترین سرزنش ها و غرلندهایی است که زن و شوهرها در زندگی مشترک نثار یکدیگر می کنند. انتقاد و زیر سوال بردن یکدیگر، در زندگی های مشترک بیداد می کند غافل از اینکه روش های بهتری هم وجود دارد و آن این است که با بیانی ساده و دوستانه فقط آنچه را که می خواهید با همسرتان در میان بگذارید. از این طریق همه دلخوری ها و نارضایتی ها تبدیل به درخواست تغییر رفتار می شود.

قطعاً دادن اطلاعاتی به همسرتان در خصوص اینکه چه چیزی را دوست دارید و یا نیازهایتان چیست، به هیچ وجه همسرتان را ملزم نمی کند که حتماً همان اقدامات را انجام دهد اما او با خط قرمزهای شما آشنا می شود

درد و دل یک همسر

«من همیشه زنی زود رنج و حساس بودم. بعد از ازدواجم اوضاع بهتر شده بود. همسر خوب و مهربان و مسئولیت پذیری دارم که تنها یک دوست بسیار صمیمی دارد و با او یک شرکت واردات و صادرات بر پا کردند که درآمد بسیار خوبی هم دارد. اوضاع مالی زندگی ما بسیار خوب است و ما هیچ مشکل خاصی نداریم؛ جز یک مسأله.
دوست همسرم رفتارها و افکار خاصی پیدا کرده است. مثلاً سیگار زیاد می کشد، هر مساله بی ربط و غیرمعقولانه ای را به بهترین شکل ممکن می تواند معقولانه جلوه دهد و از همه مهم تر اینکه دائماً در گوش همسرم می خواند که زنان قدرت تفکر لازم را ندارند و باید همواره تحت سیطره مردان باشند، از مسایل زندگی اطلاعی نداشته باشند، نباید به رسمیت شناخته شوند و...
همین صحبت ها به شدت در رفتار همسرم تأثیر گذاشته، از هیچ مساله ای در زندگی مان اطلاعی ندارم حتی نمی توانم از او سوال کنم که فلان جنس را به چه قیمتی خریده یا وقتی به او زنگ می زنم و علت دیر آمدن وی را جویا می شوم بالحنی بسیار تحقیر کننده پاسخ را می دهد (خصوصاً زمانی که دوستش در کنارش باشد).
بهترین وسایل و امکانات در زندگی من وجود دارد اما نمی دانم هر کدام از کجا آمده، به چه قیمتی خریداری شده و... احساس پوچی و حقارت مرا از زندگی سیر کرد. و همین مساله باعث شده دائم با همسرم قهر کنم، کم محلی کنم و اعتنایی به وی نکنم. اوایل در برابر این واکنش های من ناراحت می شد و قصد دلجویی داشت اما اخیراً دیگر هیچ اعتنایی نمی کند.»
رفتار این آقا در برابر همسرش بسیار تحقیر کننده است اما در مقابل واکنش خانم نیز نسنجیده و بررسی نشده است.
هر چند این خانم از رفتارهای همسرش بسیار آزرده خاطر شده است ولی این طرز رفتار وی با همسرش، گسل عاطفی که میان او و همسرش ایجاد شده است را عمیق تر و جدی تر می کند. دوست صمیمی این آقا فرصتی یافته تا با نصایح نادرست خود رابطه این دو را خواسته یا ناخواسته ویران کند اما این خانم نیز با اتخاذ رفتاری بررسی نشده تنها موجبات مشکلات عاطفی جدی تر با همسرش شده و روز به روز از همسرش دورتر و دورتر شود. حال آنکه با یک درخواست تغییر رفتار، می تواند موجبات بهتر شدن رابطه با همسرش را مهیا کند.
برای مثال این خانم به جای اینکه در برابر رفتارهای تحقیر کننده همسرش، رفتاری دلسرد کننده پیشه کند، باید سعی کند میل و خواسته اش را این گونه بیان کند: «من مایلم وقتی با تو تماس می گیرم، تو با من صحبت کنی و تحقیرم نکنی».

از ستیزه ورزی دور شوید

قطعاً دادن اطلاعاتی به همسرتان در خصوص اینکه چه چیزی را دوست دارید و یا نیازهایتان چیست، به هیچ وجه همسرتان را ملزم نمی کند که حتماً همان اقدامات را انجام دهد اما در مقابل این ارزش و اهمیت را دارد که شما به جای مخالفت و ستیزه ورزی با همسرتان، رفتاری اتخاذ کنید که به نفع هر دوطرف تان بوده و هر دو طرف را به سمت تکامل و یکپارچگی بیشتر سوق دهد.

انتقاد و زیر سوال بردن یکدیگر، در زندگی های مشترک بیداد می کند غافل از اینکه روش های بهتری هم وجود دارد و آن این است که با بیانی ساده و دوستانه فقط آنچه را که می خواهید با همسرتان در میان بگذارید

از همسرتان فاصله نگیرید

همسر شما دچار تغییراتی (در ظاهر منفی) شده که به شدت تحت تأثیر افکار دوستش است لذا شما به جای فاصله گرفتن از همسرتان سعی کنید با او صحبت کنید تا روحیات جدید همسرتان را بهتر بشناسید و فراخور آن روحیات با وی ارتباط مناسب و مثبت برقرار کنید. گفتگوی همسران ابزار اصلی رابطه آگاهانه است. هر چه بهتر بتوانید با همسرتان رابطه برقرار کنید بر زندگی مشترک و بر روابط تان با وی تسلط بیشتری خواهید داشت. برای مثال: حساسیت او در زمینه تماس با محل کارش را بررسی کنید. ببیند در طی روز در چه اوقات و ساعاتی بیشتر راغب است که با هم تماس داشته باشید؟ آیا ترجیح می دهد که قبل از تماس با وی، پیامکی به او اطلاع دهید؟ و یا اینکه ترجیح می دهد خودش تماس بگیرد؟ در مورد مشارکت شما در امور منزل چطور؟ چه راهکاری را برای نزدیکی و صمیمیت بیشتر پیشنهاد می دهد؟

حرفهای او را خوب گوش کنید

سعی کنید توجه خاصی به آنچه همسرتان می گوید داشته باشید و به دقت به حرف هایش گوش دهید و آنچه را می گوید به بیان دیگر بیان نمایید و انعکاس دهید تا همسرتان درک کند که به خوبی متوجه منظورش شده و او را درک می کنید.

قواعد را رعایت کنید،نتیجه را ببینید

البته اجرای این قواعد در ابتدا تصنعی و غیرطبیعی به نظر می رسد اما همین که مهارت های ارتباطی تان را تقویت می کنید، برای ایجاد رابطه مثبت تلاش می کنید، با مسائل معقولانه (و نه هیجانی) برخورد کرده و سعی می کنید طوری جلوه دهید که همسرتان را درک می کنیدو این اقدامات برای شما به صورت سبک زندگی تان در آمده، می تواند رابطه صمیمانه شما و همسرتان را تقویت می کند. هر چه رابطه عاطفی تان با همسرتان جدی تر شود خلاها و گسل های عاطفی کوچکتر و کمتر شده و زمینه برای تأثیرگذاری بیشتر شما و توجه مجدد همسرتان نسبت شما، مهیا می گردد.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.