تبیان، دستیار زندگی
ممکن است هنگام سکته قلبی در وسط سینه تان احساس فشار یا درد داشته باشید، اما جالب است بدانید زنان ممکن است حین بروز سکته قلبی، درد فک یا آرواره را تجربه کنند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد فک، نشانه سکته قلبی در زنان

ممکن است هنگام سکته قلبی در وسط سینه تان احساس فشار یا درد داشته باشید، اما جالب است بدانید زنان ممکن است حین بروز سکته قلبی، درد فک یا آرواره را تجربه کنند.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
درد فک و سکته قلبی زنان

حمله قلبی تنها برای افراد مسن و یا آنهایی که اضافه وزن دارند نیست. تحقیقی جدید نشان می دهد زنان بیشتر از سایرین در معرض حمله قلبی هستند. در حقیقت آمارها می گویند در سال 2014، پنجاه هزار زن به دلیل حمله قلبی فوت کرده اند.

وقتی کسی را می بینید که دچار حمله قلبی شده است، به احتمال زیاد فکر می کنید که درد شدیدی در قفسه سینه اش داشته است، یک علامت بسیار آشکار که می گوید مشکلی وجود دارد، اما علائم حمله قلبی در زنان می تواند بسیار پیچیده تر از علائم در مردان باشد.

بله، ممکن است در وسط سینه تان احساس فشار یا درد داشته باشید، اما جالب است بدانید زنان ممکن است حین بروز سکته قلبی، درد آرواره یا فک را تجربه کنند. سایر علائمی که مختص زنان است شامل درد بالای کمر، درد بازو، خستگی شدید، سوزش سر دل و یا صرفا " احساس ناخوشی" می باشد.

زنانی که دچار حمله قلبی شده اند، باید مدام تحت نظر پزشک متخصص باشند و از میزان طبیعی فشار خون و چربی خونشان مطمئن گردند

اگر قلب علامت خوبی ندهد، درد می تواند به آرواره، گردن و یا کمر منشعب شود.

البته پزشکان نمی دانند چرا درد آرواره و احساس ناراحتی در سایر قسمت های بالا تنه، نشانگر حمله قلبی در زنان است و نه در مردان.

پس چرا کاری در این شرایط انجام نمی شود؟ چون زنان حدودا 54 ساعت منتظر می مانند و بعد به پزشک مراجعه می کنند، در حالی که مردان فقط 16 ساعت صبر می کنند. زنان از خطراتی که تهدیدشان می کند مطلع نیستند. آنها گاهی واقعا بی تفاوتند و معمولا دنبال مراقبت از خودشان نیستند، مثلا به دلیل مواظبت و رسیدگی به بچه ها.

هر چه بیشتر منتظر بمانید، قلب شما در شرایط بدتری قرار خواهد گرفت. زنان معمولا در حالت شوک قلبی قرار می گیرند، یعنی ناگهان قلب نمی تواند خون کافی را پمپاژ کند، که اگر دیر اقدامات لازم انجام بگیرد، دیگر نمی توان کاری کرد.

زنان در هر سنی دچار این خطر می شوند و در صورت بروز حمله قلبی، عموما زنان جوان نسبت به مردان جوان شرایط وخیم تری دارند. آنهایی که دیابت نوع دو و فشار خون بالا دارند، بیشتر در معرض این حمله هستند.

طبق روال عادی، پزشک ابتدا با کمک نوار قلب، وضعیت بیمار را بررسی می کند تا ببیند قلب تا چه اندازه آسیب دیده است.

سپس داروهایی مانند آسپیرین را تجویز می کند تا به رقیق شدن خون کمک کرده و از لخته شدن آن پیشگیری کند. زمان ترخیص هم برای بیمار آسپیرین یا یک مهارکننده بتا یا استاتین تجویز می شود که کاهنده فشار خون هستند.

همچنین به بیماران توصیه می شود برای توانبخشی قلب اقدام کنند، یعنی همان تست ورزش که مشکل قلب معلوم شود.

زنانی که دچار حمله قلبی شده اند باید مدام تحت نظر پزشک باشند و از میزان طبیعی فشار خون شان مطمئن گردند. همچنین میزان کلسترول خونشان هم باید نرمال باشد. این ها مواردی هستند که باید تا مدت ها به طور منظم پیگیری و کنترل شوند.

آمار نشان می دهد احتمال وقوع دوباره این علائم در زنان بیشتر از مردان است. پس مسلما باید نسبت به علائم و خطرات بیشتر هوشیار باشند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.