سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هرسال در چنین روزی مردم ایران جشن میگیرند ولی این جشن متفاوت تر از جشن های دیگر کشورها می باشد، به جای اینکه در مراکز یا مکان هایی همایشی برگزار کنند، همه مردم پیر و جوان، زن و مرد دست کودکان خود را گرفته به خیابان ها می آیند و جشن و شادی خود را به نمایش
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شرکت در راهپیمایی ثواب دارد؟

 

هرسال در چنین روزی مردم ایران جشن میگیرند ولی این جشن متفاوت تر از جشن های دیگر کشورها می باشد، به جای اینکه در مراکز یا مکان هایی همایشی برگزار کنند، همه مردم پیر و جوان، زن و مرد دست کودکان خود را گرفته به خیابان ها می آیند و جشن و شادی خود را به نمایش می گذارند.

سیدعبدالحمید طباطبایی/کارشناس حوزه - بخش قرآن تبیان
راهپیمایی 22 بهمن

نمایش وحدت و استقامت ملت

سوال اینجاست که چرا این نوع جشن را باید بگیریم؟ از فوایدی که راهپیمایی برای انقلاب و جامعه دارد وحدت و استقامت ملت می باشد، وقتی همه نوع تفکر و سلیقه با همه رده سنی، مرد و زن دوشا دوش هم حرکت کرده این باعث یک اتحاد و همدلی در جامعه می شود که اختلافات سیاسی را کم رنگ خواهد کرد.
در طول سال شبکه های معاند و افراد های زخم خورده از انقلاب همینجور در بوق وکرنا میکنند که مردم ایران از شعار های انقلابی خود دست برداشته و کوتاه آمده اند ولی وقتی در همه ملت دست به دست هم میدهند می آیند در خیابان ها به آنها ثابت خواهند کرد که این حرف های شما باطل و اشتباه است.

پیام انقلابی

پیام این جشن چیست؟ مردم انقلابی ایران که در روز 22 بهمن در هوای سرد زمستانی به خیابان آمده و جشن میگیرند به جهان و مسئولین پیام میدهندکه: ما دنبال عدالت اجتماعی هستیم؛ ما دنبال حضور مردمی در حوادث گوناگون کشور هستیم؛ ما دنبال اسلام هستیم؛ ما سعادت کشور را در عمل به تعالیم اسلامی میدانیم؛ ما دنبال اقتصاد مستقل هستیم؛ دنبال فرهنگ غیر وابسته ی به بیگانگان و فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی خودمان هستیم؛ ما دنبال پناه دادن به مظلوم و مقابله ی با ظالم هستیم؛ ما دنبال پیشرفت کشور هستیم؛ ما دنبال برجستگی علمی کشور هستیم؛ میخواهیم کشورمان در علم، در اقتصاد، در فرهنگ، در امور اجتماعی، در اخلاق، در معنویت، پیشرو و پیش قدم باشد؛ پیامهای مثبت ایجابىِ انقلاب ما اینها است. یک پیامهای سلبی هم انقلاب داشت؛ پیام سلبی انقلاب این است که: ما تسلیم زورگویی نمیشویم، تسلیم باج خواهی نمیشویم، تسلیم نظام سلطه نمیشویم.(1)

 راهپیمایى هایى كه دشمنان اسلام و مسلمین را عصبانى كند، عمل صالح است. مخصوصا در عصر کنونی که با امکانات و فناوری ها تمام دشمنان اسلام و انقلاب ایران، نظاره گر حمایت و پشتیبانی ملت ایران از انقلاب خواهند بود.

عملی صالح

یک سوالی که بعضی از افراد میکنند که آیا قرآن یا روایات توصیه ای به راهپیمایی کرده اند و آیا شرکت در این مراسم ها برای ما ثوابی دارد یا خیر؟
خداوند در قرآن مى فرماید: «ولایَطؤون مَوطئاً یَغیظُ الكفّار ... الّا كُتب لهم به عَملٌ صالح» (2) هیچ حركت دسته جمعى كه كفّار را عصبانى كند، صورت نمى گیرد مگر این كه براى آن، پاداش عمل صالح ثبت مى شود.
آرى، راهپیمایى هایى كه دشمنان اسلام و مسلمین را عصبانى كند، عمل صالح است. مخصوصا در عصر کنونی که با امکانات و فناوری ها تمام دشمنان اسلام و انقلاب ایران، نظاره گر حمایت و پشتیبانی ملت ایران از انقلاب خواهند بود.

هدایت به راهی که هر روز از خداوند خواستاریم

ما هر روز در نمازمان از خداوند می خواهیم که ما را به راه راست هدایت کند تا از گمراهان و زیان کنندگان نباشیم، از سوی دیگر خداوند در سوره والعصر قسم یاد میکنند که انسانها در زیان هستند مگر افرادی که چند صفت داشته باشند که یکی از این صفت ها عمل صالح است. «إِلَّا الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» (3).
بعضی از افراد سوال میکنند مگر شرکت در راهپیمایی و شعار مرگ بر آمریكا سیاسى و درست شده بعد از انقلاب است كه اگر به آیه 120 سوره توبه، توجه کنیم خواهیم فهمید هر حركت دسته جمعى كه آمریكا و دشمنان اسلام را عصبانى كند عمل صالح است. پس شرکت در راهپیمایی می شود عمل صالحی که باعث هدایت ما به راه مستقیمی میشود که هر روز در نماز آنرا از خداوند خواستاریم.

ناکثین انقلاب

شرکت در راهپیمایی یعنی در خط امام (ره) و انقلاب و اسلام قرار گرفتن و عدم شرکت (البته به نیت تضعیف نظام اسلامی) یعنی در خط کفر قر ار گرفتن، همانگونه که قرآن می فرماید: «وَ الَّذینَ كَفَرُوا أَوْلِیاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ»(4) یعنی اگر از خط امام تبعیت نكنى، باید بروى و از خط آمریكا تبعیت كنى و کسانیکه در راهپیمایی شرکت نکنند (البته اگر به نیت تضعیف نظام اسلامی باشد) و خط امام را رها کنند ناکثین انقلاب خواهند بود که خودشان ضرر می کنند: «فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّما یَنْكُثُ عَلى نَفْسِهِ»(5). یعنی ملت ایران که در انقلاب با امام بیعت کردند تا اسلام را حمایت و سربلند کنند اگر دست از حمایت بردارند می شوند بیعت شکننان (ناکثین).
اما کسانی که با شرکت در راهپیمایی به حمایت از اسلام و شعارهای انقلاب می پردازند می شوند مصداق این آیه «وَمَن أَوفى  بِما عاهَدَ عَلَیهُ اللَّهَ فَسَیُؤتیهِ أَجرًا عَظیمًا» و آن کس که نسبت به عهدی که با خدا بسته وفا کند، بزودی پاداش عظیمی به او خواهد داد. برایشان اجر بسیارى است. (6) که در این زمینه مقام معظم رهبری فرموده اند: خوب، من و شما همچنان که تا امروز به توفیق الهی وفادار مانده ایم، میتوانیم وفادار بمانیم. اگر چنانچه این وفاداری را حفظ کنیم، «فسیؤتیه اجرا عظیما»؛ خدا اجر خواهد داد. این اجر، مخصوص دنیا نیست، مخصوص آخرت هم نیست؛ هم دنیاست، هم آخرت؛ در دنیا عزت است، اقتدار است، رسیدن به آرمانهای والاست، در آخرت هم اجر الهی است، ثواب الهی است، که از همه چیز بالاتر است. اگر خدای نکرده سست عهدی کنیم، بدعهدی کنیم، در میانه ی راه هوی های نفس ما را به این طرف و آن طرف بکشاند، آن هم به ضرر خود ماست؛ انقلاب راه خودش را ادامه خواهد داد. آن کسانی که انقلاب را رها کردند، آن کسانی که طبق خواست دشمن در مقابل انقلاب ایستادند، ضرر کردند. خیال میکنند حالا بنشینند علیه انقلاب توطئه کنند، حرف بزنند، تحریک کنند، راه به جائی خواهند برد؛ نه، اشتباه است.(7)

پیام سلبی انقلاب این است که: ما تسلیم زورگویی نمیشویم، تسلیم باج خواهی نمیشویم، تسلیم نظام سلطه نمیشویم

تقلید از مراجع

انسان مسلمان برای تمام کارهای خود به مجتهد و رهبر رجوع میکند چون هر كارى یا واجب است یا مستحب یا حرام یا مكروه، و ما باید  از یك نفر كه وحى شناس است کسب تکلیف کنیم ما که فقط در شکیات و یا طهارت و نجاست نباید تقلید کنیم بلکه در مسائل سیاسى هم باید تقلید كنیم و شرکت در راهپیمایی تقلید از مراجع  و رهبر می باشد.

در قرآن است که پیغمبرها آمدند تا مردم را از گمراهی و ضلالت به سوی هدایت و نور ببرند. «یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ»(8) و واقعیت هم این است جمهورى اسلامى در خط انبیا قرار دارد و ما با شرکت در راهپیمایی ها، حمایت خودمان را از این انقلاب نشان داده و آمادگی خود جهت ادامه دادن راه انبیاء اعلام مینماییم.

سخن پایانی:

خداوند متعال نعمت بزرگ انقلاب جمهوری اسلامی را به ما ارزانی داشته است انقلابی که ادامه راه انبیاء صلوات الله علیهم و ائمه معصومین علیهم السلام است و ما در برابر این نعمت بزرگ وظیفه ی شکرگزاری آن را داریم که با شرکت پرشور در راهپیمایی و ایجاد قدرت اسلامی و نمایش وحدت امت اسلامی در برابر دشمنان شکر نعمت انقلاب را به جا می آوریم و همانگونه که شهداء با خون خود به عهدشان با امام (ره) وفا کردند ما هم با شرکت در راهپیمایی اعلام به پایبندی عهدمان با امام و شهدا می کنیم و کسانی که دائم اشكال و ایراد مى گیرند بر این انقلاب، باید از آنها سوال شود که خودشان براى اسلام و انقلاب چه كاری كرده و یا قدمی برداشته اند.

پی نوشت ها:
1. farsi.khamenei.ir/speech-content?id=25363
2. توبه/ 120.
3. عصر/ 3.
4. بقره/ 257.
5. فتح/ 10.
6. همان
7. farsi.khamenei.ir/speech-content?id=8876
8. بقره/ 257
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین