سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فشارهای عربستان کانال یوتیوب العالم را بست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فشارهای عربستان کانال یوتیوب العالم را بست

عربستان سعودی درادامه تلاش برای حذف شبکه های اطلاع رسانی مستقل منطقه، با اعمال فشار برروی سایت یوتیوب، این سایت را وادار به بستن صفحه کانال خبری العالم کرد.

کانال یوتیوب العالم


به گزارش العالم، سازمان رادیو تلویزیون عربستان با اعمال فشار بر روی سایت یوتیوب که مدعی آزادی بیان است، صفحه یوتیوب العالم را مسدود کرد.

مدیریت سایت یوتیوب در اقدامی بی سابقه و غیر حرفه ای و با استناد به ادعای واهی و شکایت سازمان صدا و سیمای عربستان از شبکه العالم، بدون هیچ گونه هشدار قبلی صفحه یوتیوب العالم را مسدود کرد.

مسئولان یوتیوب پس از پیگیری و نامه نگاری های العالم عنوان کردند که صفحه یوتیوب العالم را به خاطر شکایت سازمان رادیو و تلویزیون عربستان مسدود کرده اند.

به نظر می رسد فشار دولت سعودی بر یوتیوب یا وعده های مالی دولت عربستان باعث شده تا این سایت بدون در نظر گرفتن قوانین و پروتکل های اداری و فنی، اقدام به بستن صفحه العالم کند.

نکته جالب اینکه صفحه العالم در یوتیوب به عنوان partner این سایت شناخته شده و همه نکات و مسائل فنی این سایت توسط العالم رعایت می شد و مدیریت یوتیوب پیش از این صفحه العالم را از لحاظ فنی به عنوان 'شریک' خود معرفی می کرد.

مسئولان شبکه العالم در حال نامه نگاری و پیگیری راه های قانونی برای حل این مشکل هستند.
این درحالی است که دولت عربستان وسازمان های مرتبط با آن وهمچنین گروه های تروریستی همچون 'داعش' و'جبهه النصره' آزادانه در شبکه های اجتماعی فعال هستند واخبار کذب و ویدیوهای جعلی منتشر می کنند.

به نظر می رسد دولت عربستان با استفاده از پترو دلار بسیاری از موسسات و سازمان های غربی را با وعده های مالی به خدمت گرفته است.

گفتنی است دولت عربستان سعودی در چند سال اخیر و با روش های مختلف سعی در ایجاد اخلال در روند اطلاع رسانی شبکه تلویزیونی العالم بوده و برای رسیدن به این هدف، حتی از ایجاد شبکه جعلی العالم با نشان مشابه هم خودداری نکرده است.

از سوی دیگر دولت عربستان ضمن حذف شبکه تلویزیونی العالم از ماهواره های نایل سَت و عرب سَت، سایت وشبکه های اجتماعی العالم را نیز دراین کشور فیلتر کرده وچند کشور عربی از جمله بحرین و امارات را نیز با خود همگام ساخته است.

پیش از این روزنامه انگلیسی گاردین درگزارشی مفصل نوشته بود که عربستان سعودی با نگرانی ازفعالیت شبکه خبری العالم، این شبکه را هدف قرارداده است.بخش سیاست تبیان
منبع :  تابناک

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین