سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خرید ۲۰ فروند هواپیما از «ای تی آر»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خرید ۲۰ فروند هواپیما از «ای‌تی‌آر»

 شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته برای خرید 20 فروند هواپیمای سبک 70 نفره «ای‌تی‌آر» با این شرکت هواپیماسازی ایتالیایی-فرانسوی قرارداد منعقد کرد.

این قرارداد در حالی به امضای مدیران عامل شرکت هواپیمایی ایران(هما) و «ای‌تی‌آر» رسید که پیش‌تر نیز ایران با شرکت ایرباس فرانسه برای خرید 118 فروند هواپیما به توافق رسیده بود. براساس این توافق‌نامه اعلام شد ۸۵ درصد مبلغ خرید این هواپیماها ازسوی فروشنده تامین می‌شود و ۱۵ درصد باقی‌مانده از پول هواپیما نیز به‌تدریج از سوی ایران پرداخت می‌شود.

روز گذشته مدیر عامل ایران ایر در رابطه با جزئیات خرید این 118 فروند هواپیمای ایرباس از تحویل گرفتن پنج تا هشت فروند از این تعداد تا پایان سال 2016 خبر داد. وی در ارتباط با تامین مالی 15 درصدی پول خرید هواپیماها نیز گفته این پول از سوی صندوق توسعه ملی تامین می‌شود. با توجه به توافقات صورت گرفته در حوزه هوایی کشور پس از رفع تحریم‌ها، متولیان حوزه حمل‌ونقل هوایی تبدیل تهران به مرکز ثقل صنعت هوایی را در دستور کار قرار داده‌اند؛ در این راستا وزیر راه و شهرسازی نیز امضای قراردادهای خرید هواپیما و توسعه فرودگاه‌ها را نشان از پذیرش ثبات و پایداری ایران در عرصه‌های مهم جهانی می‌داند.

روز گذشته قرارداد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با «ای‌تی‌آر» در حالی به امضا رسید که به گفته متولیان، ایران‌ایر این هواپیماهای 70 نفره را برای پروازهای کوتاه‌برد از این شرکت ایتالیایی-فرانسوی خریداری می‌کند و قرار است دو تا چهار فروند از این هواپیماها در سال جاری میلادی تحویل ایران ایر شود.

 هواپیمای ‌ای تی آر600-72 دارای دو موتور توربوپراپ است و ازسوی شرکت هواپیماسازی فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر تولید می‌شود. توربوپراپ نوعی موتور توربینی گازی است که در آن از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ و ایجاد پیش‌رانش استفاده می‌شود. این نوع موتور‌ها برای هواپیما‌هایی با برد کم و سرعت زیر ۷۰۰ کیلومتر در ساعت مناسب و به دلیل مصرف سوخت و تعمیرات ارزان‌ترشان نسبت به موتور‌های توربو فن دارای صرفه اقتصادی هستند.

این هواپیما‌ها معمولا برای مسافت‌های زیر ۷۰۰ کیلومتر مناسب هستند. شرکت هواپیماسازی‌ای تی آر نیز از امضای قرارداد یک میلیارد یورویی این شرکت با ایران برای خرید هواپیما تایید و اعلام کرد: براساس این قرارداد ایران سفارش خرید ۲۰ فروند هواپیمای‌ای تی ار 600-72 را ارائه داده است و راه ارائه سفارش برای 20 فروند دیگر را باز گذاشته شده است. براساس این گزارش، ظرفیت مسافر هواپیماهای 600-72 برابر با 68 تا 78 صندلی است و حداکثر قدرت در زمان بلند شدن این مدل هواپیما نیز برابر با 2750 اسب بخار در هر موتور است و حداکثر وزن این هواپیما نیز در زمان بلند شدن 23 هزار کیلو است. از سوی دیگر حداکثر بار هواپیماهای 600-72 برابر با 7500 کیلو و حداکثر مسافت پروازی با تمام ظرفیت مسافری نیز برابر 1665 کیلومتر است.


بخش اقتصاد تبیان
منبع : تابناک

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین