تبیان، دستیار زندگی
دستگاه هات پلیت ، دستگاهی است که برای مصارف عمومی در آزمایشگاه طراحی و تولید شده است. دستگاه هات پلیت با همزن مغناطیسی می تایع درون ظرف را گرم می كند آن را هم بزند. ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستگاه هات پلیت با همزن مغناطیسی

دستگاه هات پلیت با همزن مغناطیسی

دستگاه هات پلیت، دستگاهی است که برای مصارف عمومی در آزمایشگاه طراحی و تولید شده است. دستگاه هات پلیت با همزن مغناطیسی می تواند همزمان در حالیكه مایع درون ظرف را گرم می كند آن را هم بزند. این دستگاه از یک صفحه حرارت دهنده که معمولا از جنس آلومینیوم فشرده می باشد، تشکیل شده است. این صفحه دارای مشخصاتی از جمله توزیع یکنواخت گرما و مقاوم در برابر شوک حرارتی، مواد شیمیایی و اکسید شدن می باشد.
صفحه کنترل دارای دو ولوم می باشد یکی که مشخص کننده دمای صفحه حرارت دهنده است که معمولا تا 300 درجه سانتیگراد را حرارت می دهد و با ولوم دیگر که مربوط به موتور است می توان سرعت چرخش سیستم مغناطیسی دستگاه را تنظیم نمود. معمولا در حالت كلی همزن 1500 تا 2000 دور در دقیقه می زند.
برای آزمایش های گوناگون دما و سرعت چرخش به صورت مستقل قابل تنظیم می باشد. به منظور مخلوط نمودن مایعات از مگنت داخل ظرف و بدون ارتباط مکانیکی استفاده می شود. طرز کار دستگاه بدین صورت است که در زیر صفحه اصلی یک آهنربا وجود دارد که توسط یک موتور به حرکت در می آید و با جابجا شدن قطب های آهنربا و قرار گرفتن قطب های همنام و دفع یکدیگر مگنت داخل بشر به حرکت در می آید.

عوامل مختلفی در مقدار دور همزن تاثیر دارد:

- اندازه مگنت استفاده شده در ظرف:
شکل و اندازه مگنت وابسته به سرعت چرخش و مایع داخل می باشد. لذا انتخاب مناسب ترین آن امری مهم تلقی می شود. بهتر است از مگنت های استاندارد که همراه دستگاه هستند استفاده شود. 
- اندازه و حجم ظرف روی هات پلیت:
اگر از صفحه حرارت دهنده استفاده می شود، بایستی جنس ظرف با دمای انتخاب شده از نظر ایمنی هماهنگ باشد. به طور معمول از ظرف هایی با جنس پیرکس استفاده می شود. جهت جلوگیری از واژگون شدن ظرف باید قطر ظرف حداکتر به اندازه قطر صفحه حرارت دهنده باشد.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: رویا رحیمی زاده

تنظیم: مرجان سلیمانیان