سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تا کنون در خصوص تغییراتی که در هوای سرد در بدن تان رخ می دهد دقت کرده اید؟ به نظرتان چرا در هوای سر موی تن آدم سیخ می شود؟ چرا بینی چکه می کند؟ چرا مدام حالت لرز به ما دست می دهد یا اینکه میل زیادی به مصرف مواد غذایی چرب پیدا می کنیم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 تغییر عجیب بدن در زمستان

تا کنون در خصوص تغییراتی که در هوای سرد در بدن تان رخ می دهد دقت کرده اید؟ به نظرتان چرا در هوای سر موی تن آدم سیخ می شود؟ چرا بینی چکه می کند؟ چرا مدام حالت لرز به ما دست می دهد یا اینکه میل زیادی به مصرف مواد غذایی چرب پیدا می کنیم؟ زمستان فصلی است که بیشتر عطسه می کنیم و درد مفاصل در آن بیشتر می شود. تمام این اتفاقات جزو واکنش های طبیعی بدن هستند که شناخت دقیق آنها خالی از لطف نیست.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
سیخ شدن موی بدن

هوای سرد: سیخ شدن موی بدن

حتما متوجه شده اید که در هوای سرد پوست بدن تان مانند پوست مرغ، دون دون می شود. واقعیت این است که این اتفاق فقط در بخش هایی از بدن رخ می دهد که حاوی موهای کرکی هستند. خداوند متعال این موهای ریز و به زبان امروزی ها زاید را بی دلیل روی پوست قرار نداده است. این کرک ها به کمک بدن می آیند تا آن را از گزند سرما حفظ کنند. همانطور که موهای داخل بینی، وظیفه ی گرم کردن و تصفیه ی هوا را بر عهده دارند، اما خیلی از مردم این موها را می کنند.

زمانی که کرک های روی پوست نتوانند به اندازه ی کافی موثر باشند و بدن را در برابر سرما حفظ کنند، عضلات کوچک واقع در ریشه ی آنها منقبض می شوند و به این ترتیب موهای بدن سیخ می شوند. البته بشر در طول تکامل خود، بخش زیادی از موهای زایدش را از دست داده است، اما مکانیسم سیخ شدن موی تن همچنان بروز می کند.

موقع سرما، سیگنال های عصبی از مغز به مغز استخوان رفته و به عضلات می گویند که با سرعت زیادی سفت و شل شوند و این مسئله باعث لرز می گردد

جالب اینجاست که خداوند به جای پوشاندن بدن با یک لایه از کرک های ضخیم، به بدن این قدرت را داده است که با همین کرک های نازک و در واقع با «دون دون» شدن پوست و سیخ شدن موها از خود در برابر سرما محافظت کند.

هوای سرد: آبریزش بینی

برای همه ی ما پیش می آید که با اولین باد خنک پاییزی یا زمستانی دچار آبریزش بینی شویم و مجبور گردیم که دستمال به دست شویم. مخاط بینی و سینوس ها پوشیده از عصب های کنترل کننده ی میزان تولید موکوس (خلط یا همان ترشحات بینی و گلو) هستند.

آبریزش بینی در مجاورت هوای سرد در واقع واکنشی ناشی از فعالیت این عصب هاست. به این ترتیب که مخاط احساس سرما کرده و سیگنالی به مغز می فرستد. مغز نیز با سیگنالی دیگر پاسخ داده و مخاط را وادار به ترشح موکوس بیشتر می کند.

اما سوال اینجاست که غلیظ شدن خلط و آبریزش بینی به چه دردی می خورد؟ بدون شک این ترشح موکوس پدیده ای طبیعی است که بدن از آن برای محافظت بیشتر از مخاط خود در برابر هجوم سرما استفاده می کند.

علاوه بر این به نظر می رسد که افزایش میزان موکوس تولید شده باعث می شود هوای تنفس شده در دمای پایین، بهتر مرطوب و تصفیه شود.

هوای سرد: لرزیدن

زمانی که ما سردمان می شود، بدون اختیار شروع به لرزیدن می کنیم. به عقیده ی محققان، لرزیدن واکنش و عکس العمل طبیعی بدن نسبت به سرما است.

موقع سرما، سیگنال های عصبی از مغز به مغز استخوان رفته و به عضلات می گویند که با سرعت زیادی سفت و شل شوند و این مسئله نیز باعث ایجاد لرز می گردد.

هوای سرد : میل زیاد به مصرف مواد غذایی چرب

نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهد که بین کاهش ناقل عصبی سروتونین (وضعیتی که باعث ایجاد افسردگی فصلی در برخی افراد می شود) و افزایش میل به مصرف کربوهیدارت ها مانند آبنبات، کیک، بیسکوییت، پیتزا، ماکارونی ، پنیر و غیره ارتباط وجود دارد.

مواد غذایی تصفیه شده باعث بهبود خلق و خوی می شوند، یعنی به نوعی باعث ایجاد احساس بهتر در مصرف کننده ها می گردند.

محققان بر این باور هستند که میل به مصرف کربوهیدرات ها پاسخی برای جبران کاهش سروتونین در فصل سرما است. به همین دلیل است که در فصول سرد سال، میل به مصرف غذاهای چرب و چیلی افزایش پیدا می کند.

هوای سرد : عطسه کردن

محققان می گویند که عطسه کردن، پاسخ فیزیولوژیکی بدن به هر ماده ی محرک است. اما در خصوص آنچه به طور دقیق در حین عطسه رخ می دهد، اطلاعاتی وجود ندارد.

به عقیده ی محققان در حین عطسه کردن تمام عملکردهای بدن از کار می افتند. بنابراین بدن فشار زیادی متحمل می شود که بویژه به چشم ها وارد می شود. به همین دلیل است که ما حین عطسه کردن چشم ها را می بندیم.

هوای سرد: درد مفاصل

اگر شما هم از درد مفاصل (آرتروز) رنج می برید، بدون شک متوجه تغییراتی که در اثر شرایط آب و هوایی در میزان دردتان رخ می دهد شده اید.

کاهش فشار بارومتریک (سرد شدن هوا) می تواند باعث افزایش شدت درد و حساسیت در برخی افراد شود.مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین