سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا دولت ایران را در حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی در عربستان که به قتل 19 نفر منجر شد، سهیم دانسته است. قاضی رویس لامبرت در حکم خود گفته که ایران در انفجار سال 1996 در مجتمع مسکونی خبر د...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بار دیگر محکومیت ایران!


یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا دولت ایران را در حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی در عربستان که به قتل 19 نفر منجر شد، سهیم دانسته است.

قاضی رویس لامبرت در حکم خود گفته که ایران در انفجار سال 1996 در مجتمع مسکونی خبر در حوالی شهر ظهران عربستان سعودی دست داشته است و به همین خاطر باید به عنوان جریمه مبلغ 254 میلیون دلار به خانواده های قربانیان حادثه بپردازد.

این قاضی فدرال رأی خود را بر پایه یافته های پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) صادر کرده است.

اف بی آی معتقد است که سازمان اطلاعات ایران و مقام های بلند پایه جمهوری اسلامی این حمله را که به مرگ 19 نفر از افراد نیروی هوایی آمریکا منجر شد، برنامه ریزی کرده و از شاخه حزب الله عربستان برای اجرای آن استفاده کردند.

ایران که هرگونه دخالت در حادثه را رد کرده است از فرستادن وکیل مدافع به دادگاه خودداری کرده بود.

اف بی آی در سال 2001 حکم جلب یک شهروند لبنانی و 13 شهروند عربستان سعودی را به اتهام شرکت در حمله مزبور صادر کرده بود.

در حکم قاضی آمده است که ایران از عملیات تروریستی حمایت مالی و تسلیحاتی کرده و برای برخی از سازمان دهندگان آن مدارک جعلی تهیه کرده است.

با این همه این اولین بار نیست که قاضی لامبرت ایران را به خاطر "حمایت از تروریسم" محکوم می کند!


( فرا فکنی از نوع امریکایی)

آقای لامبرت اخیرا یکی از بازماندگان حادثه خبر را برای دریافت غرامت از ایران واجد شرایط دانست و نیز سه سال پیش در حکم دیگری ایران را مسئول حمله مشابهی در سال ???? در لبنان دانست که به مرگ 241 تن از تفتگداران دریایی منجر شده بود.

کارشناسان رای قاضی لامبرت را مهم دانسته اند چرا که او این بار رسما دولت ایران را مسئول جان قربانیان دانسته است.

ساختمانی که در سال 1996 به آن حمله شد، محل اقامت خلبان ها و کارکنان نیروی هوایی آمریکا بود.

خانواده های 17 تن از 19 نفر آمریکایی که در جریان حمله جانشان را از دست داده بودند، در دادگاه طرح دعوا کرده بودند.

اما با وجود پیروزی در دادگاه، خانواده های قربانیان نمی توانند حکم دادگاه را به اجرا بگذارند و در داخل آمریکا غرامت بگیرند.

اما خانواده های قربانیان این امکان را دارند که درخواست دریافت غرامت خود را در کشورهای دیگری مانند ایتالیا که دارایی های ایران را مسدود کرده اند، به اجرا بگذارند.

دادگاه ویژه رسیدگی به دعاوی ایران و آمریکا که در زمینه پرداخت چنین غرامت هایی صلاحیت دارد، مدت هاست که دعوای جدیدی را نمی پذیرد.

به گفته کارشناسان، وزارت امور خارجه آمریکا صدور چنین حکم هایی را مانعی بر سر راه تلاش های دیپلماتیک برای متوقف ساختن برنامه هسته ای ایران می داند.

به خصوص اینکه در صدور چنین حکم هایی برخلاف آنچه تظاهر می کنند ؛ هیچ گونه مدرک و پایه و اساسی وجود ندارد و ایران هم اولین باری نیست که مورد چنین قضاوت های بی پایه ای قرار می گیرند!

تاریخ به خوبی نشان داده است که امریکا هر جا که نتوانسته پاسخی برای جنایاتی که شاید خودش هم در آن مقصر باشد، بیابد ؛ ایران و یا مسلمانان را محکوم کرده است تا در پی چنین تبلیغات مخربی، چهره ای ناخوشایند از اسلام به دنیا نشان دهد؛ اما همیشه دنیا دیده است که :

" و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین...."


منبع: بی بی سی همراه با تغییرات


لینک مطالب مرتبط:

در برابر ایران متحد شوید!

وزارت امور خارجه: قطعنامه غیر قانونی است!

بالاخره طرح تحریم تصویب شد!

جوان آمریکایى کنترل بقیع را به دست گرفت!

اظهارات وقیحانه صدام درباره حمله به ایران

اعمال محدودیت های علمی در امریکا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین